fbpx

Собранието ја избра Елизабета Дуковска за уставна судијка

Уставниот суд досега функционираше со шест од вкупно девет судии

-

Собранието на РСМ со 64 гласа „Зa“ денеска ја избра Елизабета Дуковска за судија во Уставниот суд. Дуковска ќе ја замени Валентина Маркудова, чиј мандат истече во декември 2022 година. Таа за нов судија во Уставниот суд беше предложена од Судскиот совет.

Инаку, Уставниот суд досега функционираше со шест од вкупно девет судии. Во Собранието од страна на опозицијата е блокирана расправата за предлогот републичкиот обвинител Љубомир Јовески да стане уставен судија. Уште едно испразнето место треба да се пополни на предлог на пратениците, но Собранието уште не распишало оглас за пријавување на испразнетото место во Уставниот суд.

Елизабета Дуковска е судијка од 2004 година и работела во двата основни суда во Скопје како стечаен судија. Во скопскиот Апелациски суд досега работеше како граѓански судија во трговски оддел од 2009 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...