fbpx

Професорката Јадранка Дабовиќ-Анастасовска стана уставна судијка

Новата уставна судијка јa потпиша свечената изјава со која се обврза дека совесно и одговорно ќе ја извршува функцијата и дека ќе го почитува Уставот

-

Професорката од Правниот факултет „Јустинијан Први“, Јадранка Дабовиќ-Анастасовска е избрана за судијка во Уставниот суд. Таа е избрана на предлог на СДСМ и го наследува Јован Јосифовски, пензионираниот судија.

Дабовиќ-Анастасовска го поминала филтерот во собраниската комисија за прашањата на изборите и именувањата. Таа беше поддржана на пленарната седница во Собранието со 64 гласа.

Новата уставна судијка јa потпиша свечената изјава со која се обврза дека совесно и одговорно ќе ја извршува функцијата и дека ќе го почитува Уставот.

Уставниот суд веќе подолго време работеше во некомплетен состав.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...