fbpx

Sot seanca e parë e Qeverisë pas dorëheqjeve të Jankulloskës, Janakieskit dhe Mijalkovit

-

Sot do të mbahet seancë qeveritare, e para pas dhjetë ditëve (12 maj, e martë) kur edhe u verifikuan dorëheqjet e ministres së brendshme, Gordana Jankulloska, për transportit dhe lidhje, Mile Janakieski dhe drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov.

Informacionin për “Meta” e konfirmoi zëdhënësi i Qeverisë, Aleksandar Gjorgjiev.

Sipas informacioneve tona, në seancën e sotme ka mundësi të emërohen edhe drejtorët e ri të Drejtorisë për kundër- zbulim dhe Byrosë për siguri publike, të cilët pas dorëheqjes së Mijalkov dhe emërtimit të drejtorit të deritanishëm të BSP, Mitko Çavkov, për ministër të brendshëm, kanë ngelur të zbrazëta.

Megjithatë, a do të ndodh kjo nuk dihet ende sepse nuk ka afat të caktuar ligjor se deri kur duhet të plotësohen këto poste të larta në MPB.

Seancat qeveritare rëndom mbahen çdo të marte, por këtë javë është zhvendosur për shkak të takimit të kryeministrit Nikolla Gruevski, me liderin opozitar, Zoran Zaev në Strasburg.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.