fbpx
Tag: Dorëheqje

tag: dorëheqje

Spasovski: Është e sigurt vetëm se Zaevi do të jetë mandatar për qeverinë e re

Asgjë nuk është e sigurt përveç se mandatar për përbërjen e qeverisë së re do të jetë Zoran Zaev, ka thënë sot deputeti dhe sekretari i LSDM-së, Oliver Spasovski, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve “Nëse bisedimet për qeverinë e re po zhvillohen mes Ali Ahmetit dhe Zoran Zaevit dhe nëse dihet pozita e tij (e Spasovskit v.j)...

Shkarkohet zyrtari qeveritar i Sllovenisë pasi nuk u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve

Një zyrtar qeveritar i Sllovenisë është pushuar nga puna pasi nuk ka dhënë përgjigje në pyetjet e parashtruara nga gazetarët gjatë intervistës. Ndryshe, qeveria sllovene ka shkarkuar shefin e sektorit për energji ripërtëritëse, Tilen Smolnikar, një ditë pas intervistës turpëruese me gazetaren Lea Majcen, ku shihet se ai nuk ka njohuri elementare për punën e tij. Gjatë përpjekjes që Majcen të...

Menduh Thaçi jep dorëheqje nga posti kryetar i PDSH-së

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi ka bërë të ditur në faqen e tij në Facebook se jep dorëheqje nga posti i kryetarit të partisë. “Të dashur miq, sapo dorëzova dorëheqjen e parevokueshme nga posti i Kryetarit të Partisë Demokratike Shqiptare, Këshillit Drejtues të PDSH-së. Partinë Demokratike Shqiptare do t’a drejtojë në mënyrë kolektive Këshilli Drejtues deri në Kongresin...

Njëqind ditët e dorëheqjes së ish kryeministrit Gruevskit u bënë një vit i plotë

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski është në dorëheqje nga posti i kryeministrit tanimë 322 ditë, në vend 100 siç parashihet me Marrëveshjen e Përzhinës. Gruevski në maj të vitit të kaluar në intervistë për televizionin “Sitel” ishte i prerë se as nuk do të jep dorëheqje e as nuk do të pranoj formimin e qeverisë kalimtare sepse, sipas tij,...

Zoran Stavrevski dha dorëheqje për shkaqe shëndetësore

Për shkaqe shëndetësore Zoran Stavreski dha dorëheqje nga pozita zëvendëskryeministër dhe ministër i Financave në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë. “Problemet shëndetësore me të cilat ballafaqohem dhe këshillat e mjekëve tregojnë se duhet një kohë më e gjatë e mjekimit dhe kurimit, kështu që unë nuk kam mundësi ta kryej funksionin Ministër i Financave dhe nënkryetar i Qeverisë së Republikës...

Dimitriev kërkon të konstatohen dorëheqjet e ministrave të LSDM-së

Kryeministri Emil Dimitriev deri te Kuvendi i Republikës së Maqedonisë i ka dorëzuar dorëheqjet e ministrave të LSDM-së, Oliver Spasovski, Frosina Tashevska-Remenski. Në vend të tyre i ka propozuar Mitko Çavkov për ministër të Punëve të Brendshme dhe Dime Spasov për ministër të Punës dhe Politikës Sociale. Ai ka dorëzuar propozime për ministra edhe atë Mitko Çavkov për punë të...

Maji- muaji i datave të rëndësishme dhe tragjike, sfidave dhe momenteve të vështira

Muaji maj i vitit të kaluar ishte muaj i ngjarjeve të shumta, sfidave dhe momenteve të vështira. Gjatë këtyre 30 ditëve ndodhi konflikti në Lagjen e Trimave, dorëheqjet e tre zyrtarëve të lartë të partisë qeveritare, protestat për Martin Neshkovsin, tre takimet të liderëve, takim në Strasburg, protesta e madhe e opozitës pas çka u formua “Kampi i lirisë” dhe...

“Nuk e ke larg burgun Nikolla”, porositën qytetarët në protestën e sotme para Qeverisë

Qetë përfundoi edhe protesta e sotme e qytetarëve të cilët kërkuan dorëheqjen e presidentit Gjorgje Ivanov dhe tërheqjen e vendimit për falje. Destinacioni final i protestuesve edhe sot ishte para Qeverisë, por këtë herë nuk hodhën ngjyrë, por vetëm brohoritnin "Nuk e ke larg burgun Nikolla", "Mafia në robëri", "Dorëheqje" dhe "Do të jepni llogari"... Disa protestues vizatuan yll në trotuar...

Ahmeti dhe Zaev kanë biseduar për krizën politike dhe dorëheqjen e Ivanov

Kryetari i BDI, Ali Ahmeti sot e vizitoi shtabin e LSDM në “Bihaçka”, ku realizoi një takim me liderin e LSDM, Zoran Zaev. Në takim është biseduar për tërheqjen e vendimit të Gjorgje Ivanov për falje të funksionarëve të tashëm dhe ish funksionarëve të lidhur me aferën e përgjimeve. Po ashtu, Zaev ka theksuar se nuk ka kushte për zgjedhje...

Veljanovski konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski në seancën e sotme plenare konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së. Gjatë ditës pritet Veljanovski të thirr seancë të re ku në rend dite do të vendoset pika për emërimin e ministrave të ri. Edhe atë: Festim Halili është propozuar për postin e zv- kryetarit të Qeverisë për çështje evropiane, Arbër Ademi për...

Ministrat e BDI-së dorëzuan dorëheqjet deri te kryeministri Emil Dimitriev

Ministrat e BDI-së sot dorëzuan dorëheqjet e tyre deri te kryeministri teknik për organizimin e zgjedhjeve, Emil Dimitriev. Nga partia e Ahmetit sot nuk deshën të komentojnë më shumë dhe u thirrën në njoftimin e mbrëmshëm. Kryesia e BDI dje mbrëma në selinë partiake në Tetovë mori vendim që t’i tërheq ministrat e Qeverisë së RM-së dhe të shqyrtojë politikën e...

Gruevski edhe më tej është kryeministër- në internet

Ish kryeministri i R. së Maqedonisë, Nikolla Gruevski edhe pse i është konstatuar dorëheqja nga ana e kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, në internet edhe më tej “është kryeministër”. Gruevski edhe më tej figuron si kryeministër thuajse në të gjitha faqet zyrtare të internetit si dhe në faqen zyrtare të Qeverisë, edhe pse ai tani është vetëm lider i VMRO...

Popovska: Kjo është demonstrim arrogant i forcës dhe fut vendin në destabilizim të ri

Deputetët në Kuvend në mungesë të opozitës filluan debatin për propozimin e VMRO- DPMNE-së dhe BDI-së për shpërbërjen e Kuvendit. Kundër këtij vendim që të jetë në rendin e ditës ishte deputetja Liljana Popovska dhe deputeti Pavle Trajanov. Pavle Trajanov tha se ky vendim është kundër Kushtetutës dhe se vendime të tilla duhet të miratohen në përputhje me të gjitha...

Kuvendi konstatoi dorëheqjen e Gruevskit, LSDM lëshoi seancën

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski konstatoi dorëheqjen e kryeministri Nikolla Gruevskit për mandatin e tij si qeveritar. Tani ish kryeministri Gruevski nuk e shfrytëzon mundësinë ligjore për ta sqaruar dorëheqjen. Pas fjalimit të Veljanovskit, në mënyrë procedurale fjalë kërkoi koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së, Goran Sugarevski. “Qytetarët maqedonas 10 vite prisnin që të bie koka e këtij regjimi dhe...

Kuvendi papritmas caktoi seancë për orën 17

Kuvendi i RM-së papritmas, për orën 17, caktoi seancë në të cilën në rend dite janë tre ligje. Pika e parë është propozim- ligji për plotësimin e Ligjit për bujqësi dhe zhvillim rural, me procedurë të shkurtë, pika e dytë është propozim- ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kryerjen e sanskioneve, me procedurë të shkurtë dhe pika...

Zaev: Gruevski pranoi se ai është shkaktari i krizës politike

Deklarata e sotme e Nikolla Gruevskit është pranim i drejtpërdrejtë se për shkak ët tij dhe partisë së tij nuk janë përmbushur pjesët kyçe të Marrëveshjes së Përzhinos dhe se ai është shkaktari për krizën politike në Maqedoni- tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në deklaratën e sotme për mediumet si reagim ndaj fjalimit të kryeministrit Nikolla Gruevskit. Deklaratën Zaev...

Gruevski nesër do të dorëzoj dorëheqjen në Kuvend

Kryeministri Nikolla Gruevski në fjalimin e tij për opinion, njoftoi se nesër deri te kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski do të dorëzoj dorëheqjen e tij nga funksioni i kryeministrit. “Nesër deri te kryetari i Kuvendit do të dërgoj letër me dorëheqjen time nga posti i kryeministrit të Qeverisë, që do të aktivizohet 100 ditë para zgjedhjeve. Dorëheqja është pasqyrim i...

Për zgjedhje më 24 prill, Gruevski më së voni deri nesër duhet të jep dorëheqje

Më 3 janar kryeministri Gruevski njoftoi se do të jep dorëheqje para 15 janarit që të mund të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos. “Në përputhje me marrëveshjen, më 15 janar do të caktohet qeveria e re me kryetar për organizimin e zgjedhjeve. Më herët do të jap dorëheqje kuptohet, ndërsa kush do të jetë personi që do të jetë kryetar qeverie...

LSDM ka blerë faqen e internetit “Lamtumirë Nikolla” ndërsa MARNET ia ka shitur dikujt tjetër

LSDM ka regjistruar faqen e internetit www.zbogumnikola.com ku numërohet ditët kur kryeministri Nikola Gruevski duhet të jep dorëheqje, informoi sot zv/ministri plotësues në ministrinë e shoqërisë informatike, Aleksandar Kiracovski. Siç tha Kiracovski, nga LSDM kanë ngritur kërkesë deri te MARNET për regjistrimin e faqes së internetit me emrin “Lamtumirë Nikola”. Pas tre orëve kanë marrë konfirmim se ky emër gjegjësisht...

Gruevski shqiptoi fjalën “dorëheqje” në vend të “tërheqje”

Gjashtë muaj pas Marrëveshjes së Përzhinos, kryeministri Nikolla Gruevski dje për herë të parë përmendi termin “dorëheqje” që sipas marrëveshjes duhet të ndodh para 15 janarit, duhet të emërohet qeveria e përkohshme, 100 ditë para zgjedhjeve të prillit. Termet që deri më tani i shqiptonte Gruevski ndërroheshin ashtu siç afrohet data për caktimin e qeverisë kalimtare. Në fillim ai thoshte...