fbpx
Tag: седница

tag: седница

Во Антикорупциска засукаа ракави, но не знаат од каде попрво да почнат

Новиот состав на Антикорупциска (Државна комисија за спречување на корупција - ДКСК) денеска почна со работа, но сè уште без дефиниран приоритет, туку ќе се разгледаат сите случаи, па тогаш новите антикорупционери ќе решат по кој редослед ќе ги решаваат. Како што објасни претседателката Билјана Ивановска, за новата комисија сите случаи се подеднакво важни, пренесува „Порталб“. - Ќе ги разгледаме сите...

Kuvendi sot me tre seanca, deri në mesnatë duhet të zgjidhet Qeveria

Krahas seancës së dytë parlamentare, ku pika e vetme është zgjedhja e Qeverisë, në Kuvendin e RM-së sot do të mbahet edhe vazhdimi 21 i seancës konstituive, ku do të debatohet për zgjedhjen kryetarit, zv- kryetarit, anëtarëve dhe zëvendësve të tyre në Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Vazhdimi është i pari në orar ndërsa fillin në orën 10. Në orën...

Zgjedhjet lokale, PSP dhe përgjimet nuk janë në agjendën e Gjykatës Kushtetuese deri më 10 maj

Gjykata Kushtetuese, seancën e parë pas festave të Pashkëve dhe pas 1 Majit e ka caktuar për 10 maj, ku sipas agjendës gjykatësit do të debatojnë vetëm për dy nisma. Në rend dite të seancës nuk do të jenë nisma kyçe, për të cilat opinioni ka interes më të madh, gjegjësisht Ligjit për PSP-në, zgjedhjet lokale dhe përgjimet përmes operatorëve...

Një, dy, tre, dhjetë apo njëqind propozime për kryetar parlamenti në seancën e nesërme të Kuvendit

Partitë politike parlamentare nesër, pas tre muaj pauzë dhe bisedime, do të vazhdojnë seancën konstituive të Kuvendit që filloi më 30 dhjetor vitin e kaluar ndërsa u ndërpre pasi partitë nuk kishin marrëveshje për shumicë parlamentare dhe nuk mund të zgjidhnin kryetarin e këtij institucionit ligjvënës. Sipas agjendës parlamentare, për nesër më orën 12 është caktuar vazhdimi i seancës konstituive...

Kuvendi përzgjodhi qeverinë kalimtare të kryeministrit Emil Dimitriev

Kuvendi i R. së Maqedonisë me 71 votë “për” dhe 9 “abstenime” zgjodhi qeverinë e re kalimtare në krye me Emil Dimitriev. Të gjithë ministrat nga përbërja e mëhershme do të jenë ministra edhe në qeverinë kalimtare, përfshirë edhe ministrat e propozuar nga opozita, ai i brendshëm Oliver Spasovski dhe punë dhe politikës sociale, Frosina Remenski të cilët nuk ishin...

Debati parlamentar për buxhetin është caktuar për 16 nëntor

Debati për buxhetin është caktuar për datën 16 nëntor më orën 12. “Qeveria dorëzoi propozimin shtesë për buxhetin për vitin 2016-të deri në Kuvendin e R. së Maqedonisë. Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski thirri seancë të re plenare për 16 nëntor më orën 12” njoftuan nga kabineti i kryetarit të Parlamentit.

Deputetët votuan Ligjin për prokurorin special publik

Me 111 vota “për” asnjë “abstenim” dhe  “kundër”, Kuvendi miratoi Ligjin për Prokurorinë Publike Speciale. Partitë politike të kënaqur me përmbajtjen e saj. Për LSDM-në marrëveshja është më shumë se ajo që kërkonte partia, transmeton “Meta”. Për VMRO – DPMNE me miratimin e ligjit do t’i jepen fund spekulimeve në lidhje me presionin dhe duke u përmbajtur kushteve të marrëveshjes. Prokurori...

Lupço Andonovski dhe Goranço Saveski, drejtorë të rinj të DSK dhe BSP

Lupço Andonovski është pasardhësi i ri i drejtorit të deritanishëm të DSK-së, Sasho Mijalkov ndërsa Goranço Savevski është drejtori i ri i Byrosë për siguri publike në MPB, në vendin e Mitko Çavkov, i cili mori postin e ministrit të brendshëm, njofton “Telma”. Ky është vendimi në seancën e sotme të Qeverisë së RM-së. Emërimi i drejtorëve të rinj vjen...

Seancë kuvendore për disa ligje

Kuvendi i Maqedonisë sot do ta mbaj seancën e 49. Do të debatohet për propozim- ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorëve dhe për propozim- ligjin e shtuar për masa doganore për zbatimin e mbrojtjes së të drejtave nga pronësia intelektuale. Në rend dite janë edhe propozim- ligjet për rafitikimin e Marrëveshjes mes Maqedonisë dhe BE-së...

Sot seanca e parë e Qeverisë pas dorëheqjeve të Jankulloskës, Janakieskit dhe Mijalkovit

Sot do të mbahet seancë qeveritare, e para pas dhjetë ditëve (12 maj, e martë) kur edhe u verifikuan dorëheqjet e ministres së brendshme, Gordana Jankulloska, për transportit dhe lidhje, Mile Janakieski dhe drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov. Informacionin për “Meta” e konfirmoi zëdhënësi i Qeverisë, Aleksandar Gjorgjiev. Sipas informacioneve tona, në seancën e sotme ka mundësi të emërohen edhe drejtorët...

Trajanovi kërkon seancë kuvendore për situatën aktuale në vend

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike  Pavle Trajanov kërkoi nga kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski të caktojë seancë kuvendore në të cilën do të diskutohet për gjendjen aktuale politike në shtet. "Muajin e fundit janë prezantuar shumë informacione, audio dhe video incizime, si dhe materiale të tjera për shkeljen e të drejtave themelore të njeriut, për shkeljen e Kushtetutës dhe...

Komitetit Qendror i VMRO DPMNE: Mbështetje pa rezervë për Gruevskin

Komitetit Qendror  i VMRO DPMNE-së dje mbajti seancë të rregullt në të cilën është vendosur që t’i jepet “mbështetje e plotë dhe pa rezervë për kryetarin e partisë, Nikolla Gruevski, Komitetit ekzekutiv të partisë dhe Qeverisë në RM-së në menaxhimin me sfidat të imponuara nga sjellja e papërgjegjshme e LSDM-së”, njoftojnë nga partia në pushtet. “KQ i VMRO DPMNE-së dënon...

Gjykatësit të shqetësuar se duhet publikisht të mbrohen nga presionet

Shoqata e Gjykatësve sot nuk ka dalë me ndonjë qëndrim konkret lidhur me “bombat” e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, por ka shprehur shqetësim, lidhur me faktin se gjyqësori duhet të mbrohet publikisht nën presione. Nga Shoqata e gjykatësve thonë se me qëndrim konkret do të dalin vetëm atëherë kur të jenë dëgjuar të gjitha gjykatat në vend. “Në kontekst...

E kujt është kamera e “A1on”?

Këshilltarët e partisë në pushtet në Këshillin e seancës së sotme të Manastirit kanë kërkuar të  hiqet nga salla kamera“A1on”,  kurse nga portali të konfirmojnë se a është kamera e tyre, pohojnë këshilltarët. Këshilltari i VMRO- DPMNE-së, i cili gjithashtu është zëdhënës i degës së partisë, Blagoja Shaklevski, pasi ka filluar seanca dhe diskutimi i pikës së parë nga...