fbpx
Tag: DSK

tag: DSK

PSP, pas një jave nga gjykata mori procesverbalin nga seanca për “Fortesa 2”

PSP dje e ka marrë nga Gjykata Penale procesverbalin nga seanca përgatitore për gjykimin e rastit “Fortesa 2”, ku i akuzuari i parë është ish drejtori i Drejtorisë së pestë, Goran Grujovski, konfirmojnë për “Meta” nga PSP. Prej atje shtojnë se në mënyrë shtesë do të njoftojnë kur do të dorëzojnë kërkesë deri tek DSK për lejen e diskualifikimit të...

Pançevski, Gruevska- Ilievska dhe Basheska bllokojnë PSP-në në hetimet për “Target” dhe “Thesari”

Këshilli Penal në Gjykatën Themelore Shkupi 1- Shkup i përbërë nga gjykatësit Vladimir Pançevski, si kryetar i Këshillit të gjykatësve, Dijana Gruevska- Ilievska (zv/ kryetare e gjykatës v.j) dhe Lubinka Bashevska, (gjykatëse në rastin “Puçi”, v.j), për herë të dytë refuzoi të lëshoj urdhër për kërkim në sistemet e kompjuterëve të operatorit të telekomunikimeve lidhur me rastin “Targeti”, njoftoi...

PSP: DSK në mënyrë joligjore ka përgjuar 5817 numra telefoni

Gjithsej 5817 numra telefoni në mënyrë joligjore janë përgjuar nga DSK përmes sistemit për ndjekjen e komunikimeve, në periudhën 2008-2015, zbuloi Prokuroria Speciale në rastin më të ri “Shënjestra”që e publikoi sot. Për dhjetë ish punëtorë dhe punonjës aktual në DSK që kanë qenë në poste udhëheqëse ose kanë qenë pjesë e eshalonëve më të ulëta, ekziston dyshimi i bazuar...

Mijalkov lëshon gjykatën, vendimi për masat e kujdesit në duart e gjykatësit

Ish drejtori i DSK-së dhe anëtari aktual i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Sasho Mijalkov, pas më shumë se 2 orë dëshmi është larguar nga Gjykata penale. Ai doli nga dera dytësore e gjykatës prej ku edhe hyri ndërsa për disa minuta njësitet speciale bllokuan hyrjen. Tani për tani nga gjykata nuk ka informacione nëse krahas Mijalkovit sot në...

Mijalkov arrin në Gjykatën Penale

Ish drejtori i DSK-së dhe anëtari aktual i Komitetit Ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Sasho Mijalkov, sot është paraqitur në Gjykatën Penale Shkup, ku sipas informacioneve duhet të dëshmojë para Prokurorisë Speciale për rastin “Arka”, ku ai është një prej të dyshuarve. Mijalkov në gjykatë është futur nga dera lindore, i shoqëruar nga dy persona tjetër. Përveç Mijalkov, sot duhet të dëshmojnë...

PSP: Me ndihmën e ekspertit të “Erikson” i morën të gjitha të dhënat e DSK-së

Me ndihmën e ekspertit të jashtëm të kompanisë suedeze “Erikson”, sot nga serverët ndihmës në DSK, Prokuroria Speciale i ka marrë të gjitha të dhënat që i kërkonte me urdhër gjyqësor. Këtë sot pasdite e njoftoi PSP, prej ku shtojnë se të dhënat e mara do të analizohen në mënyrë shtesë dhe të gjithë rezultatet do të publikohen në opinion...

“Erikson” kundër Çavkovit: S’jemi pronar e as që operojmë me pajisjen e përgjimeve

"Erikson" nuk është pronar e as që operon me pajisjen për përgjimin ligjor të komunikimeve, thuhet në njoftimin që sot e dërguan nga kompania suedeze. Ata konfirmojnë se më 19 nëntor kanë marrë kërkesë nga PSP për asistim teknik në hetimin që PSP e zbaton në DSK, por nuk njoftojnë më shumë detaje për të gjitha informacionet e mëtutjeshme lidhur...

PSP: Siguria e pajisjes do të jetë në kurriz të DSK-së pasi nuk i lëshojnë hetuesit tanë

Drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit (DSK), Vladimir Atanasovski sot ka njoftuar PSP se nuk do të lejoj hetues të PSP-së fizikisht të jenë prezent në DSK derisa të mos vijë eksperti i huaj, që duhet të ndihmoj në nxjerrjen e të dhënave nga sistemet e përgjimit. "Pasi u konfiskua pjesa më e madhe e të dhënave me zbatimin...

Ristoska: Do të vazhdojmë me punën në DSK, ministri premtoi siguri për ekipin

Prokurorja speciale, Lençe Ristoska njoftoi se sonte në godinën e Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit (DSK) nuk do të ketë asnjë prokuror apo hetues nga PSP. Ajo përmendi se e kanë thirrur ministrin e brendshëm Oliver Spasoski dhe se prej tij kanë kërkuar punë të papenguar. "Nga ministri kërkuam që të kujdeset për sigurinë e personave të punësuar në PSP. Ai...

Janeva kthehet në DSK që të vërtetohet pse e kanë dëbuar hetuesin

Prokurorja speciale, Katica Janeva dje sërish është kthyer në DSK pasi hetuesit e PSP janë larguar nga hapësirat e DSK-së, informoi ajo në emisionin “Top Tema” në televizionin “Telma”. Janeva sqaroi se edhe pse prokurorët e kanë lëshuar DSK-në, megjithatë atje ka pasur hetues që të shohin kush çfarë punon derisa të vijë eksperti i huaj që mund të futet...

PSP ka marrë një pjesë të informacioneve nga DSK, për tjerat duhet të pritet eksperti i huaj

Prokuroria Speciale nga DSK e ka marrë tërë dokumentacionin me urdhra për masat e posaçme hetimore për ndjekjen e komunikimeve, librat e evidencës dhe një pjesë e të dhënave kompjuterike nga sistemi për përgjim, njoftoi sot pasdite PSP. Prej atje thonë se ngel që të merren të dhënat e kompjuterit për të cilat nevojitet asistencë nga ekspert i jashtëm. "Është marrë dokumentacioni...

Të huajt njëzëri paralajmërojnë: Mos bëni pengesë në rrugën e PSP-së

  Komuniteti ndërkombëtar që ndërmjetësonte në arritjen e Marrëveshjes së Përzhinës, pas obstruksioneve që i bëhen PSP-së në DSK, thekson se Katica Janeva duhet ta ketë mbështetjen e të gjitha institucioneve gjatë zbatimit të hetimeve të plota dhe të pavarura. Garantuesit e Marrëveshjes së Përzhinës në reagime të ndara pas ngjarjeve të djeshme, kujtojnë se zgjidhja e krizës politike është kyçe...

Ristoska: Jemi të brengosur sepse institucioni shtetëror refuzon të zbatoj urdhër gjyqësor

Prokurorja Lençe Ristoska sot në konferencë shtypi njoftoi se hetuesit dhe prokurorët e PSP-së ende nuk kanë arritur të arrijnë marrëveshje me Drejtorinë e Sigurimit dhe Kundërzbulimit që t’u mundësojnë qasje prokurorëve të PSP-së deri tek sistemet e përgjimit. “Ne nga Gjykata Themelore Shkupi 1 kemi marrë dy urdhra gjyqësore. Njëra është për marrjen e dokumentacionit zyrtar të DSK-së që...

Andonov: Janeva vë në pikëpyetje sigurinë nacionale

Katica Janeva bëri presedencë që mund të cenoj sigurinë nacionale, akuzoi zv/ ministri plotësues i brendshëm, Oliver Andonov, drejtori i Byrosë së sigurisë publike, Mitko Çavkov dhe drejtori i DSK-së, Viktor Atanasovski, pas deklaratave që më ora 1 pas mesnatës i dha prokuroret speciale, Katica Janeva dhe Lençe Ristoska. Andonov akuzoi Janevën se nuk është profesioniste dhe se ka bërë...

Janeva: 12 orë qëndrojmë në vend, DSK nuk na mundëson qasje deri tek të dhënat

Tashmë 12 orë jemi në Drejtorinë e Sigurisë dhe Kundërzbulimit dhe ende qëndrojmë në vend, nuk kemi qasje deri tek dokumentet për të cilat kemi urdhër gjyqësor, tha prokurorja speciale Katica Janeva, e cila sot më ora 1 pas mesnatës, u prononcua për mediat para MPB-së. "Nuk do të largohemi derisa të mos veprojmë sipas urdhrave gjyqësor. Unë do të...

Janeva: Kemi hyrë në DSK me urdhra nga gjykata që të shohim kush ka përgjuar

Prokurorja speciale, Katica Janeva sot me ekipin e saj është futur në Drejtorin e Sigurimit dhe Kundërzbulimit dhe paralajmëroi se prej atje nuk do të del derisa ta mos e kryej punën e saj. "Jemi futur në DSK që më në fund të mësohet kush ka përgjuar, nëse DSK apo shërbimet e huaja- deklaroi sot para godinës së MPB-së, prokurorja...

Spasovski: Qeveria krijoi kushte për puç në MPB

Qeveria krijoi kushte për puç në MPB, deklaroi sot në konferencë shtypi ministri i brendshëm, Oliver Spasovski. Ai theksoi se është pamundësuar nga Qeveria që të menaxhoj me Ministrinë, “në këto moment shumë të vështira për shtetin” dhe të përgjigjet për “pasojat nga kaosi i këtillë i krijuar me vetëdije brenda në Ministri”. “Qeveria, për arsye të pashpjeguara për mua,...

Pajisjen e përgjimit e kanë përdorur edhe persona jashtë DSK-së dhe MPB-së

Prokuroria speciale ka prova se pajisjen përveç persona që punojnë në MPB, e kanë përdorur “persona tjerë” jashtë Ministrisë, deklaroi prokurorja e PSP-së, Lençe Ristovska. Ristovska theksoi se për cilët “persona tjerë” bëhet fjalë dhe sa është numri i tyre s’mund të njofton sepse kjo është në suazat e procedurës para- hetimore që e zhvillon PSP. “Për momentin atë që e...

PSP hapi hetim për lëndën “Fortesa” për shkatërrimin e sistemit të përgjimit joligjor në MPB

PSP sot hapi aksionin më të ri me emrin “Fortesa”. Siç njoftoi prokurorja Lençe Ristovska, në këtë hetim janë përfshirë pesë zyrtarë, kryeshefa në MPB që kanë keqpërdorur pozitën e tyre dhe në gjysmën e parë të vitit të kaluar kanë shkatërruar pajisje për ndjekje joligjore të komunikimeve. Në hetim dyshohet edhe ish ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska e cila...

Mijalkov ka urdhëruar arrestimit çnjerëzor dhe brutal të Boshkoskit

Ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov është i dyshuari i parë në aksionin “Tortura” pasi i ka organizuar dhe i urdhëruar gjashtë të dyshuarit tjerë, pjesëtarë të njësitit “Alfa” që në mënyrë çnjerëzore dhe brutale të arrestojnë liderin e partisë “Të bashkuar për Maqedoni” Lube Boshkoski, një ditë pas zgjedhjeve të vitit 2011. Arrestimin e Boshkoskit ku policët tejkalojnë autorizimet...