fbpx

Seanca vazhdon të hënën, propozimi i LSDM-së nuk u gjet në rend dite

-

Pa debat thelbësor dhe me shumë vërejtje procedurale, përfundoi vazhdimi i sotëm i nëntë i seancës konstituive të Kuvendit të Maqedonisë për zgjedhjen e kryetarit dhe anëtarëve të Komisionit për emërim dhe mandat dhe emërimin e kryetarit të Parlamentit.

Kryesuesi me seancën, ish kryetrari i Kuvendit Trajko Veljanovski, nuk e vendosi në votim propozimin e LSDM-së që të kalohet në pikën e ardhshme të rendit të ditës dhe të emërohet kryetari i Kuvendit. Ai, pas pauzës për koordinim me përfaqësuesit e partive parlamentare dhe “debatit” të shkurtë, saktë më orën 18 ndërpreu seancën dhe vazhdimin e saj e caktoi për të hënë në ora 11.

Pas koordinimit tek Veljanovski, deputetët e VMRO DPMNE-së nga foltorja parlamentare këmbëngulnin se fillimisht duhet të përfundoj debati për pikën e tretë të rendit të ditës, para se bëhet zgjedhja e kryetarit të Kuvendit dhe akuzuan LSDM-së dhe shumicën parlamentare se shkelin Rregulloren dhe tentojnë t’ua marrin të drejtën për fjalë në Kuvend.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.