fbpx
Tag: Vmro-dpmne

tag: vmro-dpmne

Emil Dimitriev do të jetë kryeministri kalimtar pasi Gruevski të aktivizoj tërheqjen

Sekretari i përgjithshëm aktual i VMRO DPMNE-së, Emil Dimitriev do të jetë kryeministri ri, i cili do të vijë në krye të qeverisë kalimtare pasi të aktivizohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit, njoftoi zyrtarisht në konferencën e shtypit Ilija Dimovski nga VMRO DPMNE. Vendimi Dimitriev të jetë në krye të partisë, Nikolla Gruevski e ka mbështetjen e plotë të Komitetit qendror...

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin "Puçi", që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë- ShQMM (GDOM) Analisti Aleksandar Pandov, anëtar i  Shoqatës Qytetare për...

LSDM dhe VMRO DPMNE mospajtime për shtabet partiake

  Partia në pushtet VMRO DPMNE dhe ajo opozitare LSDM sot shkëmbyen akuza të ndërsjella për atë se cila parti ka seli më të madhe. Dy partitë më të mëdha kërkuan mes vete, selinë partiake ta lëshojnë për konvikt studentor. “Prona e LSDM është pronë e Ministrisë së arsimit. Partia trashëguese e Lidhjes së komunistëve e ka përvetësuar dhe atë e...

Gjermania deri te VMRO DPMNE: Tregoni vullnet dhe zbatoni Marrëveshjen e Përzhinos

“Diplomati i ngarkuar për Ballkanin Perëndimor, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s, d-r Ernst Rajhel, më 28 tetor 2015 ka thirrur në bisedë ambasadorin maqedonas në Berlin, Sasho Markovski në MPJ-në për t’ia shprehur zhgënjimin e qeverisë për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos, që edhe më tej qëndron e bllokuar” njoftojnë nga ambasada gjermane në Shkup. Në njoftim gjithashtu thuhet se...

Gruevski të huajve u postoi fjalim të vjetër në Twitter si përgjigje

VMRO DPMNE, Qeveria, kryeministri dhe lideri i partisë Nikolla Gruevski nuk dolën me reagim zyrtar ndaj deklaratës së ambasadorëve, por qëndrimin e tyre e shprehën në profilin e tij në Twitter të Gruevskit. Disa orë pas deklaratës së ambasadorëve ku ata ju bëjnë thirrje partive politike që t’u përmbahen pikave të Marrëveshjes së Përzhinos, duke i dhënë theks pjesës që...

Shilegov: Si arriti VMRO DPMNE të bëj pronë në vlerë prej mbi 11 milion euro?

“VMRO DPMNE pranoi se ka pronë të madhe partiake nëpër Maqedoni. Bëhet fjalë për 63 objekte në vende të ndryshme, prej gjithsej 12. 000 m/katror, pjesa më e madhe e blerë në vitin 2014. Kjo pronë e partisë në pushtet kushton mbi 11 milion euro. Bëhet fjalë për 685 milion denarë për hapësira partiake të VMRO DPMNE-së” akuzoi sot...

Partitë politike në Klubin e deputetëve zgjidhin krizën e re

Në orën 14 часот, në Klubin e deputetëve në Shkup, filloi takimi me përfaqësuesit e partive politike me shpresë se do të zgjidhin ngecjen e bisedimeve lidhur me Kodin Zgjedhor. Deklaratë dha vetëm përfaqësuesi i LSDM-së, Damjan Mançevski, i cili tha se në takim nuk do të bisedohet për asgjë tjetër derisa nuk zgjidhet çështja e përzgjedhjes së ekipit të...

Dimovski: Është arritur marrëveshje rreth kodit zgjedhor, Diaspora do të votoj

Është arritur marrëveshje për kodin zgjedhor. Kishim momente të vështira, të palakueshme, dhamë shumë mund të punë, por marrëveshja në fund kishte, deklaroi Ilija Dimovski para Klubit të deputetëve pasi LSDM e lëshoi takimin e grupeve të punës. Ai tha se largimin e opozitës e vlerësojnë si taktikë që çdoherë përsëritet. “Çdoherë kur kemi marrëveshje apo jemi afër saj, LSDM-ja...

LSDM: Të huajt do të ofrojnë ligj të ri zgjedhor, pa Diasporën të paktën në këto zgjedhje

Shumica e çështjeve për të cilat është biseduar mbrëmë në grupet e punës janë mbyllur, por siç njoftojnë nga LSDM, problematike kanë qenë çështjet e Diasporës dhe KSHZ-ja. Është e mundshme që në këto zgjedhje votimi i Diasporës të suspendohet, mek kërkesë të komunitetit ndërkombëtarë. Sot nuk pritet takimi i ri i grupeve të punës, përveç takimeve dypalëshe mes partive...

VMRO DPMNE dhe BDI do të kërkojnë që me ligj të ndalohet publikimi i “bombave”

Partitë në pushtet BDI dhe VMRO DPMNE do të propozojnë ligj me të cilin do të ndalohet publikimi i materialeve nga bisedat e përgjuara. Këtë në konferencë shtypi në Kuvend e tha Talat Xhaferi, koordinatori i grupit të deputetëve të BDI. Siç tha Xhaferi, nëse ligji miratohet, të gjithë që do ta shkelin, do të ballafaqohen me kallëzime penale. Ky ligj...

Zaev: Bashkësia ndërkombëtare do të tregoj se kush bllokon bisedimet

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, në përgjigje e gazetarëve se a janë të vërtetë akuzat e VMRO- DPMNE-së se opozita bllokon bisedimet  që  të vazhdojë me publikimet e "bombave", u përgjigj se nëse LSDM-ja ka dashur të vazhdojë me publikimin e "bombave", as që do të ulej  në tryezën e bisedimeve. pas pjesëmarrjes në konferencën për liderë të rinj në...

VMRO- DPMNE: Frika nga dështimi i zgjedhjeve shtynë Zaevin të trillojë zgjidhje joreale

"Muajt e ardhshëm, Zaevi kudo që të shkojë do të përsërisë gënjeshtrën për klasën e mesme se çdo familje do të merr 850 euro në muaj, ashtu sikurse paraardhësit e partisë së tij premtonin se çdo familje do të ketë nga një të punësuar"thuhet në reagimin e partisë qeveritare VMRO- DPMNE pas deklaratës së liderit të LSDM-së Zoran Zaev,  në...

VMRO DPMNE: Zhernovski duhet të shkarkon veten e tij

Andrej Zhernovski duke shkarkuar drejtoren e shkollës “11 Tetori” sot thjeshtë tregoi se ka frikë nga përgjegjësia e tij personale për skandalin në komunën Qendër, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE-së. “Kryetari i komunës Qendër mban përgjegjësi për ngjarjet në shkollë sepse këtë kompetencë e ka me ligj. Kryetari duhet të tregoj a ka investuar ndonjë denarë në përmirësimin e...

VMRO DPMNE: Fjalët e zbrazëta nuk mbushen me protestë

Patjetër duhet t’i themi lëvizjes “Hajde” dhe eprorëve të tyre nga partia e sorosit të Zoran Zaev se hapësirën e zbrazët që do ta lënë fjalët e zbrazëta dhe kokat e zbrazëta të ideologëve të opozitës nuk plotësohen me përpjekje të këtilla për një edicion të “Monty Python”, reagon VMRO DPMNE ndaj protestës së sotme para Qeverisë. “Anëtarëve të lëvizjes...

Në LSDM janë të befasuar nga deklarata e kryeministrit për prokurorin special

Edhe në LSDM-në opozitare janë në befasuar nga deklarata e djeshme e kryeministrit Nikolla Geuevski, në lidhje me emërimin e prokurorit special publik. Prej atje thonë se deri më tani nga VMRO DPMNE kanë insistuar të emërohet vetëm prokuror special dhe nuk kanë pranuar se ai duhet të ketë bashkëpunëtorë profesionist e as gjëra tjera që i nevojiten që të...