fbpx

Коцијанчич: Неизвесноста да заврши, влада мора да биде формирана без одложување

-

Резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, моменталната неизвесност да заврши и да се формира влада без понатамошни одложувања, изјавила портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич, за „Радио Слободна Европа“.

– Како што Европската Унија повеќепати истакна, вклучително и Европскиот парламент, резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, моменталната неизвесност да заврши, а влада мора да биде формирана без понатамошни одложувања, врз основа на тамошното парламентарно мнозинство – вели Коцијанчич, одговарајќи на прашање на РСЕ, како ЕУ ја коментира новата ситуација во македонското Собрание за избор на Комисијата за избори и за именувања.

Таа, повикувајќи се на претходните изјави на високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, на еврокомесарот Јоханес Хан и на Европскиот парламент, истакнала дека го охрабруваат претседателот Ѓорге Иванов итно да ја преиспита својата позиција.

– Сега очекуваме сите политички лидери и институции да овозможат демократските процеси да се одвиваат по својот тек, а тоа вклучува избор на претседател на Собранието без понатамошно одложување – вели Кочијанчич.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...