fbpx
Таг: демократски процеси

таг: демократски процеси

СДСМ: 17 мај е порака за концептот на заедништво што го избраа граѓаните

Да престанат деструктивните политики на раздор, сите, влучително и опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се постават конструктивно во процесите што следат. 17 мај, којшто пред две години испрати порака на заедништво без разлика на каква било припадност и определба, е концептот што го избраа граѓаните на изборите и треба да се даде шанса да ја повлече Македонија кон развој и кон евро-атлантски...

СДСМ: Новата влада се обврзува дека ќе ја почитува слободата на медиумите

„Македонија ќе биде земја на слободни, професионални и независни новинари и медиуми, како што доликува на една современа европска демократска држава, во каква што ќе ја претвориме заедно нашата земја“, се вели во соопштението на СДСМ по повод Денот на слободата на медиумите. Во него се додава дека „СДСМ се придружува на ставот на ЕУ дека слободното изразување и известување на медиумите...

СДСМ: Попречувањето на мирен трансфер на власта е противуставно кривично дело

„Денешната насилна реторика на организаторите на протестот и паралелните пораки по социјалните мрежи на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои поттикнуваат немири со лаги, е уште една потврда за синхронизираното, организирано крваво сценарио во Собранието. Со тоа е направено кривично дело, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, за што казните се неколку години затвор“, се вели во реакцијата на СДСМ на...

Вајгл, Кукан и Флекенштајн: Очекуваме влада за две недели, одложувањето ќе има последици

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, кои беа посредници во постигнувањето на Договорот од Пржино во јули 2015 година, денеска во заедничка изјава повторно го повикаа претседателот Ѓорге Иванов да ја почитува волјата на парламентарното мнозинство и побараа тие што имаат политичка и криминална одговорност за насилствата да сносат соодветни последици. „Официјалната истрага треба ефикасно да ги идентификува и...

СДСМ: Демократските процеси продолжуваат, граѓаните да останат смирени

Демократските процеси продолжуваат по легитимниот избор на нов претседател на Собранието на Република Македонија, порачаа од СДСМ во редовното утринско соопштение, а по вчерашните случувања и по насилството во Собранието, во кое беа повредени неколку пратеници, меѓу кои и лидерот на партијата, Зоран Заев. „Домашната и меѓународната јавност гласно ја поддржаа деблокадата на Собранието. Исто така, јасно ја испратија пораката...

Денеска нов собраниски обид за деблокада и за трансфер на власта

Пред почетокот на денешното 18. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во своите редовни утрински соопштенија ги повторуваат своите позиции за излез од политичката криза. Од ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на одржување нови предвремени парламентатни избори, додека СДСМ порачува дека мора да има деблокада на демократските процеси и мирен трансфер на власта. „ВМРО-ДПМНЕ апелира криминогената врхушка во врвот...

СДСМ: Блокадата на демократските процеси повлекува кривична одговорност

Демократските процеси ќе продолжат и државата мора да профункционира во полн капацитет, бидејќи во прашање е доведена егзистенцијата на граѓаните и на фирмите поради неразумните блокади со кои се спречува мирен трансфер на власта, порачуваат од СДСМ во редовното утринско соопштение. „Министрите во заминување имаат технички овластувања. Престануваат за кратко време сите ингеренции на градоначалниците и на советите во општините, а...

Заев со амбасадорската четворка: Македонија мора да ги продолжи демократските процеси

Република Македонија мора да ги продолжи демократските процеси. Ова било констатирано на денешната средба на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со амбасадорите на Германија, Велика Британија, Шведска и на Холандија во земјава, Кристине Алтхаузер, Чарлс Гарет, Матс Стефансон и Ваутер Пломп. - Парламентарното мнозинство од 67 пратеници е подготвено да ја реализира граѓанската волја за промени, изразена на изборите на...

Коцијанчич: Неизвесноста да заврши, влада мора да биде формирана без одложување

Резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, моменталната неизвесност да заврши и да се формира влада без понатамошни одложувања, изјавила портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич, за „Радио Слободна Европа“. - Како што Европската Унија повеќепати истакна, вклучително и Европскиот парламент, резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, моменталната неизвесност да заврши, а влада мора да...

Туск до Иванов: Најдете решение засновано на демократски принципи и на здрав разум

„Кризата ја носи земјата наназад и ваша задача е да најдете решение што ќе биде засновано на демократски принципи, пристојност и на здрав разум. Само такво решение ќе биде одржливо. Кога ќе го најдете, можете да сметате на нашата поддршка“, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на заедничката прес-конфренција со својот домаќин, претседателот на државата, Ѓорге Иванов. Како што рече...

СДСМ: Пратениците на Груевски си газат по достоинството додека тој се крие на Малта

Неопходно е сите политички субјекти и поединци во државата да ја сфатат својата обврска да овозможат да се реализира мнозинската волја на граѓаните, кои избраа промени, заедништво и очекуваат нова реформска влада, велат од СДСМ. Од партијата велат дека граѓаните на Република Македонија имаат итна потреба од деблокирање на демократските процеси и нагласуваат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, нема...

Бошкоски ги повика „браќата и сестри вмровци“ да му дадат поддршка на Заев

Излез од политичката криза преку прифаќање на волјата на најголемиот број граѓани на Македонија и формирање на реформска влада од страна на мандатарот, кој обезбеди 67 мандати. Ова се заклучоците од редовната седница на претседателството на партијата на Љубе Бошкоски - Обединети за Македонија, одржана вчера во Велес, соопштуваат од партијата. На редовната седница на претседателството на Обединети за Македонија,...

Тајани: Во некои земји од Западен Балкан нарушени се демократијата и стабилноста

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, на почетокот на дводневниот самит на Европската Унија во Брисел, изјави дека во некои од земјите на Западен Балкан нарушени се демократијата и стабилноста. Тајани во својот говор на почетокот на заседанието на шефовите на држави и на влади на земјите членки на ЕУ рече дека „Европската Унија во минатото била светилник за многу...

СДСМ: Иванов е должен веднаш да го даде мандатот на Заев

Ѓорге Иванов да престане да го крши Уставот и да остава простор за лаги и за насилство, се вели соопштението на СДСМ, од каде повикуваат дека претседателот на државата е должен веднаш да го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за формирање на новата влада. „Мнозинството граѓани во Македонија гласаа за квалитетен живот, за нови работни места, за...

Заев со амбасадорите: Неопходно е Иванов веднаш да го даде мандатот

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со неговата заменичка Радмила Шекеринска, денеска имал средба со амбасадорите на Германија, Велика Британија, Шведска и на Холандија во земјава, Кристине Алтхаузер, Чарлс Гарет, Матс Стефансон и Ваутер Пломп. На средбата, како што соопштуваат од партијата, била изразена загриженост од кочењето на демократските процеси во Македонија, по изборите на 11 декември. Лидерот на СДСМ пред...

Заев: Придонесот на САД за демократијата во Македонија е од огромно значење

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска упати честика до претседателот на САД, Доналд Трамп, по повод неговата инаугурација, во која изрази надеж дека САД ќе продолжат со поддршката за земјава на нејзиниот пат за евро-атлантска интеграција. „За граѓаните на Македонија од огромно значење е придонесот на САД во развојот на демократските процеси и почитувањето на човековите слободи и права во земјава. Исто...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...