fbpx
Таг: парламентарно мнозинство

таг: парламентарно мнозинство

Партијата на бугарскиот премиер „оди“ кон обезбедување мнозинство во парламентот на сметка на Слави Трифонов

Откако денеска бугарскиот весник „24 Часа“ објави дека седуммина пратеници на парламентарната група на партијата „Има таков народ“ (ИТН) ќе ја напуштат и ќе застанат во поддршка на владејачката коалиција, од која нивната партија излезе минатата недела, засега и од нивната партија и од коалицијата „Продолжуваме со промената“ (ПП) на премиерот Кирил Петков нема ниту јасна потврда, ниту јасно...

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за нова влада на Димитар Ковачевски

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за состав на новата влада на Димитар Ковачевски, претседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија. „Врз основа на член 84, став 1, алинеjа прва од Уставот на Република Северна Македонија и известувањето за предлогот за мандатaр доставено од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, а поддржано од политичките партии во состав на коалицијата, кои заедно...

Помалите партии од власта против ново парламентарно мнозинство и избори, и ДУИ се противи на оставката на Заев

Помалите партии ЛДП, ДОМ и ДПА, кои настапија самостојно на локалните избори, денеска најавија дека нема да поддржат формирање на ново парламентарно мнозинство во Собранието, ниту пак се сложни за одржување на предвремени парламентарни избори. „Ние сме дел од парламентарното мнозинство и не поддржуваме одржување на нови парламентарни избори“, изјави денеска пратеничката Маја Морачанин од ДОМ. Таа додаде дека нема да...

Конгресот ќе го отповикува Трамп, но за неговото отстранување од власт конечниот збор е на Сенатот

Се очекува Претставничкиот дом (Долниот дом) на Конгресот на САД денеска да го отповика од функцијата американскиот претседател Доналд Трамп, на само една седмица пред истекот на неговиот мандат. Причината се неговите изјави кои минатата седмица доведоа до насилствата и упадот во Конгресот, при што пет луѓе ги загубија животите. Инаку, вчера Претставничкиот дом исто така изгласа Резолуција со...

И Заев и Мицкоски очекуваат дека ќе обезбедат мнозинство за формирање влада

После денешната прва конститутивна седница на Собранието, на која се избра новиот парламентарен состав на 120 пратеници, следи наредниот чекор, а тоа се преговорите меѓу политичките партии за формирање на парламентарно мнозинство што ќе ја избере нова влада. Со свои „математики“ за тоа која партија ќе обезбеди мнозинство за составот на идната влада, во јавноста се огласија лидерите на...

Владата на Бојко Борисов го преживеа гласањето за недоверба

Бугарската конзервативна влада денеска го преживеа гласањето за недоверба, што беше побарано од опозициските социјалисти, кои го обвинуваат кабинетот на премиерот Бојко Борисов за неспособност да ја искорени ендемската корупција и поврзаноста со олигарсите и мафијата. Иако илјадници Бугари протестираат во Софија против владата на Борисов речиси две недели, сепак, предлогот за изгласување недоверба го отфрлија 124 од 237...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ го овласти Мицкоски да се обиде да формира Влада, од СДСМ велат тој е „шпицен аутсајдер“

ВМРО-ДПМНЕ ја одржа својата редовна седница на Извршниот Комитет прва по одржувањето на предвремените парламентарни избори, на која што го овласти претседателот Христијан Мицкоски да продолжи со разговори во обидот за составување на ново парламентарно мнозинство. „Во едни вакви околности ВМРО-ДПМНЕ ја доби довербата од народот во најголем број на општини, и воедно издејствува поголем број на мандати споредено со...

Заев: Никој не ја блокира владината реконструкција

Ниту една политичка партија не ја блокира реконструкцијата на Владата, вели премиерот Заев, според кого, сите сакаат соработка. Премиерот потврди дека вчера имал средба со двете крила на БЕСА и ДПА предводена од Мендух Тачи. -Денеска ќе има дополнителна комуникација. Сакам овие денови да привршуваме со оваа тема. Сите се со очекување на предлозите кои произлегуваат од мене, како премиер....

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ гарантира стабилно мнозинство ако се отфрли законот за јазици

Жалам што за вакво крупно прашање како Законот за јазиците не се земаат предвид аргументите и фактите, туку практично се погазува Уставот и по секоја цена се обидува да се донесе закон кој не е уставен, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото видео обраќање до јавноста. Според него, не е возможно законот да се донесе по демократски пат,...

Џафери: Верувам дека „детските болести“ во Собранието брзо ќе ги надминеме

Актуелното парламентарно мнозинство и оваа владина коалиција, цврсто се решени да ги надминат оние отворени прашања кои нè блокираат на нашиот европски пат, а со тоа дефинитивно да добиеме датум за отпочнување на преговорите со ЕУ, порача претседателот на Собранието, Талат Џафери на воведното обраќање на 13-та Конференција на Парламентарните комисии за европски прашања/интеграции на државите опфатени во процесот...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денеска се изгласа во Собранието е неуставен

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека „со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво слово на хартија.“ „Овој закон беше донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, со што беа злоупотребени процедурите за донесување на...

Заев: Парламентарното мнозинство ќе зајакнува со пратеници од опозицијата

Парламентатното мнозинство ќе зајакнува бидејќи има многу демократи и чесни луѓе од опозицијата, кои не се согласуваат со политиките на поделби, национализам и на антагонизам. Ова денеска го изјави лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, за време на посетата на Штип, во рамките на кампањата за вториот круг од локалните избори. - Јас верувам дека неколку пратеници ќе се...

Тунтев: Нема да одиме на одмор додека Зврлевски не биде разрешен

Пратеникот и координатор на СДСМ, Томислав Тунтев, денеска во прес-центарот во Собранието на Република Македонија рече дека пратениците од парламентарното мнозинство се договориле да не одат на годишен одмор сè додека не заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Тунтев најави дека Собранието ќе заседава и претстојниот викенд, за да се изгласа ребалансот и да се премине на...

Законот за употреба на јазиците, Османи го очекува на владина седница следната недела

Законот за употреба на јазиците би требало набргу, во наредните денови, да биде подготвен од Владата, а по новите изјави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го ревидира својот став кон Албанците, изразуваме очекување таа партија да го ревидира својот став и со консензус да го донесеме законот за јазиците, рече вицепремиерот Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање пред денешната заедничката работна средба...

Бејли им го честиташе изборот на Заев и на новата Влада

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, на новиот премиер Зоран Заев и на парламентарното мнозинство, на „Твитер“, им го честиташе изборот на новата Влада. „Честички до премиерот Зоран Заев и до парламентарното мнозинство за формирањето нова Влада во Македонија. Како пријател и партнер, со нетпрение очекуваме да работиме со новата влада на реформите за напредок кон членството...

Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава – најави соопштение

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за составување нова влада. Ахмети во седиштето на СДСМ пристигна околу 12.30 часот, а го напушти околу 14.45 часот. Лидерот на ДУИ и на заминување не даде изјава...

Заев со Ахмети ги почнува преговорите за новата влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска официјално ќе ги почне преговорите за составување на новата влада. Тој завчера го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов. Првата средба би требало да биде со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, но терминот уште не е договорен, појасни за „Мета“ портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Потоа ќе следуваат и преговори со другите претставници на партиите од...

СЈО исчезна од изјавите на партиите и на меѓународната заедница

Во еуфоријата што завладеа во земјава по формирањето на новото парламентарно мнозинство, изборот на нов спикер на Собранието и по вчерашното доделување на мандатот за формирање нова влада, од наративот на партиите од мнозинството целосно исчезна Специјалното јавно обвинителство и продолжувањето на неговиот мандат за подигнување обвиненија. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу еден месец...

СДСМ: Несериозноста на ВМРО-ДПМНЕ ги остави граѓаните без градоначалници

Несериозноста на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на Ѓорге Иванов ја оставија Македонија пет месеци без влада, а од денеска граѓаните се оставени и без градоначалници и без советници, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Во него се додава дека се доведени во прашање егзистенциите на вработени во општинските администрации и сервиси, кои се под ризик да не добиваат плати...

ЛП: Иванов да не се поставува како диктатор, туку неодложно да го даде мандатот на Заев

Либералната партија денеска го повика претседателот на државата, Ѓорге Иванов, неодложно да го даде мандатот на Зоран Заев, како утврден претставник на дефинирано парламентарно мнозинство. Од партијата велат дека политичкиот процес мора да продолжи дури и ако Иванов и понатаму не го дава мандатот. „Не давајќи го мандатот за формирање влада, Иванов овозможува владеење на влада која ниту има мандат ниту...

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...