fbpx
Таг: нова влада

таг: нова влада

Црногорскиот парламент избира претседател, на потег избор и на просрпска влада

По бројни мачни месеци на преговори за формирање на парламентарно мнозинство, црногорскиот Парламент на денешната конститутивна седница го бира новиот претседател на законодавниот дом како чекор пред формирањето на нова влада. За собраниски спикер е предложен Андрија Мандиќ, кој важи за просрпски и проруски човек и беше лидер на коалицијата „За иднината на Црна Гора“ на последните парламентарни избори,...

По вчерашните избори, тешко ќе оди формирањето на нова влада во Црна Гора

Движењето „Европа сега“ освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори што се одржаа во Црна Гора. Движењето зад кое стои актуелниот црногорски претседател Јаков Милатовиќ освои 26 отсто од гласовите или 24 пратенички места во црногорскиот парламент, покажуваат прелиминарните резултати на Центарот за демократска транзиција врз основа на 100 отсто од преброените гласови, пишува Вијести. Сепак, за да се формира...

Избрана е новата бугарска влада

Бугарскиот парламент попладнево конечно го изгласа новиот владин кабинет, со што по 10 месеци, Бугарија доби редовна влада, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Во изминатиов период, по оставката на претходната коалициска влада и одржаните парламентарни избори до денеска, со земјата управуваше техничка влада поставена од бугарскиот претседател Румен Радев. По изборите на почетокот на април следуваа многу партиски комбинаторики и преговори и...

ГЕРБ ја предложи еврокомесарката Марија Габриел за идна бугарска премиерка

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов официјално ја претстави пред бугарските пратеници еврокомесарката Марија Габриел за премиер на идната бугарска влада, јавува Медиапул.бг. Борисов од бугарскиот парламент соопшти дека Габриел ќе ги води разговорите со останатите партии за поддршка при гласањето избор на новата влада. Борисов додаде дека нејзините ресори како еврокомесар, кои ги вклучуваат иновациите, научните истражувања, културата, образованието и...

Конституирано бугарското собрание, Борисов бара пратениците да гласаат за техничка влада

Во Софија денеска беше конституирано 49-тото Народно собрание на Бугарија, на кое новоизбраните пратеници дадоа свечена заклетва. Пратениците денеска не можеа да се договорат околу изборот на собраниски спикер. Предложените кандидати на „ГЕРБ-СДС“, Росен Жељазков и на „Преродба“, Петар Петров не успеаја да соберат доволен број на пратеници за нивен избор на чело на парламентот, пишува Бугарското национално радио.  Од...

Бојко Борисов отворен за соработка со сите партии за новата бугарска влада

Лидерот на партијата ГЕРБ Бојко Борисов денеска изјави дека им ја пружа раката на сите партии кои се вклучени во бугарскиот парламент, вклучувајќи и на проруската партија „Преродба“ и на претседателот Румен Радев за формирање на нова бугарска влада, пренесува „Медиапул“. Борисов рече оти тој ќе остане пратеник во собранието, но и дека лично со своите колеги од партијата ќе...

ГЕРБ со предност во промили пред коалицијата на поранешниот премиер Кирил Петков

Пет политички партии ќе влезат во идниот парламент на Бугарија, при што двете најсилни политички сили - Коалицијата ГЕРБ-СДС на некогашниот премиер Бојко Борисов и Продолжуваме со промената (ПП) - Демократска Бугарија (ДБ), која беше главниот фактор во последната коалициска влада на Бугарија, се речиси изедначени во изборните шанси. За крајниот резултат на парламентарните избори во недела решавачко ќе...

Собранието расправа за избор на новите министри, ВМРО-ДПМНЕ реагира за безредие и хаос

Нови министри предложени од Владата се Кренар Лога за правда, Фатмир Меџити за здравство, Азир Алиу за информатичко општество и администрација и Каја Шукова за министер за животна средина

Бугарскиот парламент не го изгласа предлогот на ГЕРБ за избор на нов премиер

Бугарскиот парламент денеска ја отфрли кандидатурата на Николај Габровски за иден бугарски премиер, којшто беше предложен од партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, пренесува Бугарското национално радио. За предлогот да биде избран Габровски гласаа 113 пратеници, додека против неговиот избор беа 125 пратеници. Според законската постапка, кога кандидатот за премиер нема да биде одобрен од бугарското собрание, не се гласаат следните...

Поранешната владејачка коалиција во Бугарија подготвена да предложи малцинска влада

„Продолжуваме со промената“ и „Демократска Бугарија“, двете главни членки на претходната владејачка коалиција во Бугарија се подготвени да предложат малцинска влада. Веста беше соопштена на прес-конференција во Софија денеска, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Овој чекор уследува после неколку седмици од последните парламентарни избори и консултации кај претседателот Румен Радев. „Продолжуваме со промената“ (ПП) и „Демократска Бугарија“ (ДБ) појаснија дека се единствени...

„Продолжуваме со промената“ го врати мандатот, нема да преговара со ИТН на Трифонов ако таа партија добие мандат

Партијата „Продолжуваме со промената“ (ПП) на сегашниот премиер на Бугарија во оставка Кирил Петков, вчера го врати мандатот за формирање нова влада, бидејќи не успеа да собере парламентарно мнозинство што би го изгласало предложениот коалициски владин кабинет, јави бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Асен Василев, кој беше номиниран за премиер и го доби мандатот од претседателот на Бугарија, Румен Радев, вчера...

Медиапул: Три се варијантите за излез од политичката криза во Бугарија

Откако вчера, не сосема неочекувано, шоуменот и релативно тазе политичар Слави Трифонов објави дека министрите во четири-партитната влада на Бугарија од неговата партија „Има таков народ“ (ИТН) ќе станат од нивните фотелји поради острата спротивставеност на владините партнери во врска со политиката кон Северна Македонија и за трошењето на државните пари, бугарскиот новински сајт mediapool.bg предвидува три можни решенија...

Словенија добива левичарско-либерална влада, Роберт Голоб избран за премиер

Словенечкиот парламент синоќа со 54 гласа „за“ го избра Роберт Голоб, предводник на либерално-зеленото Движење Слобода за нов словенечки премиер којшто доаѓа на местото на Јанез Јанша, јавува весникот Индипендент. Изборот на Голоб доаѓа откако неговото движење како победник на парламентарните избори вчера потпиша коалициски договор со Социјалдемократите на Тања Фијон и партијата Левица на Лука Месец. Во посебно гласање...

Димитар Ковачевски ја презеде премиерската функција од Зоран Заев

Новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски утрово ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот претседател на на Владата, Зоран Заев. Во работната агенда на Ковачевски уште денеска е средбата со германската министерка за Европа, Ана Лирман, а утре ќе се сретне со бугарскиот премиер Кирил Петков. Денес новата Влада ќе ја има и првата седница. Новиот премиер на својот Фејсбук профил напиша дека...

Со 62 гласа избрана владата предводена од Димитар Ковачевски

Собранието на РСМ вечерва ја избра новата влада предводена од премиерот Димитар Ковачевски. При гласањето за владата вкупно присуствуваа 108 пратеници, 62 пратеници гласаа „ЗА“, додека 46 пратеници гласаа „ПРОТИВ“. Собранискиот спикер Талат Џафери им честиташе на новоизбраните министри и на премиерот Ковачевски. Покрај Димитар Ковачевски за претседател на владата, во новата влада министри ќе бидат Оливер Спасовски за внатрешни...

Во Собранието продолжува расправата за новата влада, ќе се гласа до полноќ

Во Собранието на РСМ денеска напладне продолжи вториот ден од расправата за избор на новата влада предложена од мандатарот Димитар Ковачевски. Пратениците ќе треба најдоцна до полноќ да гласаат за изборот на предложената влада од владејачката коалиција на СДСМ, ДУИ, Алтернатива и ДПА. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска рече дека мандатарот Ковачевски не учествувал на избори, ниту побарал доверба и...

Никола Димитров: Немам целосна доверба во министерот за надворешни работи Бујар Османи

Вицепремиерот за европски прашања во заминување Никола Димитров денеска упати критики кон Владата околу процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој на прес-конференција рече оти нема доверба во министерот за надворешни работи Бујар Османи за преговорите со Бугарија. „Немам целосна доверба во министерот за надворешни работи во однос на прашањето со Бугарија, со оглед на моето искуство...

Објавени имињата на министрите во новата влада предводена од Ковачевски

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар Ковачевски вчера вечер ги претстави кадровските решенија кои на негов предлог беа усвоени од Централниот одбор на владејачката партија. За вицепремиер за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, предложена е Славица Грковска, поранешна пратеничка на СДСМ, магистер по математички науки и поранешен асистент на Природно...

Неизвесноста на политичката сцена ќе продолжи и оваа 2022 година

Со спроведувањето на локалните избори, оставката на премиерот Зоран Заев, бугарската блокада на евроинтегративните процеси и низа други политички случувања од 2021 година, С Македонија одбележа една година полна со политички превирања, кризи и неизвесност. Земјата не ја очекуваат подобри денови и во текот на 2022 година, а неизвесноста ќе продолжи со оглед на последните случувања и актуелната политичка...

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за нова влада на Димитар Ковачевски

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за состав на новата влада на Димитар Ковачевски, претседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија. „Врз основа на член 84, став 1, алинеjа прва од Уставот на Република Северна Македонија и известувањето за предлогот за мандатaр доставено од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, а поддржано од политичките партии во состав на коалицијата, кои заедно...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...