fbpx

Собранието расправа за избор на новите министри, ВМРО-ДПМНЕ реагира за безредие и хаос

-

Собранието вечерва продолжи со расправата за избор на новите членови на Владата. Нови министри предложени од Владата се Кренар Лога за правда, Фатмир Меџити за здравство, Азир Алиу за информатичко општество и администрација и Каја Шукова за министер за животна средина.

„Го заокружуваме процесот на реконструкција на Владата преку изборот на нови министри. Конкретно, денес имаме можност, шанса, јас би рекол обврска да креираме подобра, поуспешна и поефикасна Влада којашто целосно ќе продолжи да ги реализира поставените цели и задачи. Да добиеме Влада којашто на вистински и успешен начин ќе продолжи да ги решава проблемите на граѓаните, којашто ќе генерира и покажува успех!“, рече премиерот Ковачевски во Собранието.

Според него, како што рече, „опозицијата предводена од Левица, во којашто мозокот е Левица, а извршителите се ВМРО-ДПМНЕ, повторно покажува само гнев, црнила, закани, празни фрази“.

„Не само што не помагаат, не само што не нудат алтернативи, туку тие ѝ одмагаат на државата. Не на мене и на Владата, туку одмагаат и работат против државата и граѓаните. Посакуваат и работат да има проблеми, посакуваат и работат како што тоа го прават анти-македонските фактори надвор, секој ден да биде пропаст, проблеми, кризи. И за жал, несфатливо и неприфатливо за секој разумен човек, се радуваат кога има проблеми“, изјави Ковачевски.

Затоа, рече тој, се зголемуваме парламентарното мнозинство и се формира нова Влада, и со влезот на Алијанса за Албанците и со избор на нови министри и заменици министри.

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираа за предлогот на новите министри, особено за предлогот Каја Шукова да биде нова министерка за животна средина.

„Неизбран премиер разрешува, неизбран премиер назначува, не деловнички избран претседател на Собрание толкува деловник, затоа сме до ова дереџе, затоа државата ни тоне. Целиот овој хаос се пресликува во институциите. Ваков апсурд нема никаде во светот. Ваква влада ќе биде предмет на истражување долго, долго после нас. Едни стануваат други седнуваат, никој за ништо не одговара. Тотално безредие и хаос. Новите кандидати за министри однапред знаеме дека се нечесни и неспособни затоа што да се нафатиш да бидеш дел од нечесен и неспособен тим значи дека ти и самиот си таков. Според некои извори за кои ќе кажам дека се неофицијални Кренар Лога кој по дефиниција треба да се бори за владеење на правото би го советувала ако седне на министерското место веднаш и без одлагање да ги расветли најпрво случаите за сопствениот брат. Имено братот на Кренар Лога е осомничен за најстрашни дела кои не сакам ни да ги изговорам овде бидејќи се навистина страшни. Велам дела не дело што значи ги има повеќе, рече на собраниската говорница Лидија Петкоска од ВМРО-ДПМНЕ.

Претходно, пратениците со 65 гласа „за“ ги разреши министрите кои доаѓаа од Алтернатива, партија која по влезот на Алијанса за Албанците ја напушти владината коалиција. Станува збор за министрите за здравство Беким Сали, за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и министерот без ресор задолжен за дијаспора Џемаил Чупи.

Пред десет дена пратениците ги констатираа оставките на министрите за правда Никола Тупанчевски и за животна средина Насер Нуредини, како и на замениците-министри за здравство Владимир Рендевски и за правда Агим Нухиу.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...