fbpx
Таг: министри

таг: министри

Контраспин: Како СДСМ мисли да биде избрана привремена влада без двајца министри?

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за неподршка на привремената влада на Талат Џафери е несериозен и тежок за разбирање, ама ставот на СДСМ дека во тој случај „местата во техничката Влада на ДПМНЕ треба да останат празни, а мандатарот да предложи Влада во која што тие места ќе бидат непополнети“ е спин, затоа што прво е незаконски и таква влада тешко...

ВМРО-ДПМНЕ на 11 јануари ќе разговара за кандидатите во техничката влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска информираше дека на 11 јануари ќе имаат состанок на извршниот и централниот комитет на партијата, на кој ќе се разговара за кандидатите за министри и заменици-министри во техничката влада која треба да ја води земјава од 28 јануари. Мицкоски денеска во одговорите пред новинарите не сакаше да прецизира за евентуални имиња на идните министри...

Ковачевски не си ја зголемил сопствената плата – одлуката е на Уставниот суд

Што ќе се случува по одлуката на Уставен суд да укине делови од законско решение со кое беа „замрзнати“ платите на избраните и именуваните лица сè уште е непознато, иако поизвесно е дека ќе има некакво зголемување. Но, затоа пак, познато е дека причините за ова не се должат на одлука на премиерот или на Владата, туку лежат во...

Собранието расправа за избор на новите министри, ВМРО-ДПМНЕ реагира за безредие и хаос

Нови министри предложени од Владата се Кренар Лога за правда, Фатмир Меџити за здравство, Азир Алиу за информатичко општество и администрација и Каја Шукова за министер за животна средина

Премиерот Ковачевски го достави до Собранието составот на реконструираната влада

Премиерот Димитар Ковачевски го доставил до Собранието предлогот за реконструкција на Владата, соопштија од владината Служба за информирање. Во новиот владин кабинет, Алијанса за Албанците ќе води три министерства, од нив едно што досега беше на СДСМ. На клучните позиции во министерството за здравство и министерството за информатичко општество и администрација, досега раководени од Алтернатива, исто така, ќе седнат кадри...

Новиот состав на Владата денеска и утре пред пратениците во Собранието

Новиот состав на Владата, предложен од мандатарот Димитар Ковачевски, денеска и утре ќе се разгледува од пратениците во Собранието. Ковачевски на списокот за новиот владин кабинет има 21 министер, од кои на СДСМ и коалицијатата се 12, на ДУИ шест, а на Алтернатива тројца министри. Седницата започнува денеска во 11 часот, може да трае најмногу до утре на полноќ, а...

Тројца министри на ДУИ не успеаја да го изградат објектот на универзитетот „Мајка Тереза“, три дена пред кампања пак се ветува

Албанскиот универзитет во Скопје „Мајка Тереза“, за кој неколку пати беа најавувани решенија за изградба на неговиот објект, и понатаму е предмет на политичка пропаганда, но досега ништо конкретно не е преземено во тој правец. Студентите и понатаму посетуваат предавања во простории што не ги исполнуваат ниту минималните услови за учење, пишува Порталб.мк. Овој универзитет беше отворен во 2016 година,...

Илинден – Денот на Републиката се одбележа со церемонии во Скопје, Пелинце, Смилево и Крушево

Почнувајќи од Скопје, преку Пелинце и Смилево, до Крушево - центарот на Илинденското востание, денеска во земјава се одбележуваа двата јубилеја - 118 години од Крушевската република (1903 година ) и 77 години од Првото заседание на АСНОМ (1944 година) - како двата клучни настани за воспоставувањето на македонската државност.   Џафери говореше пред Собранието Програмата во Скопје, во организација на Собранието...

Дезинформација е дека се вакцинирале министри против ковид-19, демантираат од Владата

Утрово од Владата ја демантираа информацијата која ја сподели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, а е во врска со вакцинирањето против ковид-19 на дел од министрите во Владата. „Најостро демантираме, не постои никакво вакцинирање министри! Ги повикуваме пратеникот и порталите кои ја шират оваа тешка дезинформација да се откажат од манипулациите со населението во овие моменти на тешка здравствена состојба...

Над 34 отсто од министрите и замениците доаѓаат од образование, ЕУ: Образованието под влијание на политиката и корупцијата

Образовниот систем во Северна Македонија е под влијание на политиката и корупцијата, се вели во Поглавјето 26 од извештајот на Европската Комисија (ЕК) за Северна Македонија. Некои од министрите и замениците министри се назначени на државни позиции додека беа дел од образовниот процес во земјава, некои од нив продолжуваат истовремено да работат како наставници, додека други го замрзнале нивниот...

Министерствата сè уште ги немаат објавено јавно задачите што треба да ги реализираат во следните четири години

Премиерот Зоран Заев во четвртокот им ги предаде мандатите на новите министри, во кои се содржани задачите што секој министер мора да ги реализира во текот на четиригодишниот мандат, како и прецизни рокови до кога истите треба да се реализираат, пишува „Порталб.мк“. „Порталб.мк“ ги побара овие писма заедно со задачите од Владата, но оттаму ни рекоа дека истите треба да...

Царовска ќе биде новата министерка за образование, Филипче останува министер за здравство

Еден ден по соопштувањето дека е постигнат коалицискиот договор помеѓу СДСМ и ДУИ за состав на нова Влада, партиите ги објавија имињата на функционерите кои ќе седнат на министерските столчиња. Како што најави Заев, тој ќе биде премиер наредните четири години, додека пак Артан Груби ќе биде прв вицепремиер. Во однос на министерствата, своите места ќе ги задржат Венко Филипче...

Повлекување од „црвените линии” поради кои се доцнеше со формирање на новата Влада

Калзо (kallxo.com – кој работи на проверка на фактите и е производ од соработката меѓу БИРН Косово и Интерњуз Косово) ги анализираше ставовите и преговорите  помеѓу Демократската лига на Косово (ДЛК) и Движењето Самоопределување за формирање на косовската Влада. ДЛК и Самоопределување се откажаа од првичните нивни барања за функциите „претседател“ и „спикер“. Овие повлекувања го отворија патот за формирање на...

Гувернерката и министерката за финансии ќе учествуваат на форумот „Еуромани“ во Виена

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, ќе учествуваат на еден од водечките традиционални настани од областа на финансиите – Форумот на Централна и Источна Европа, што го организира „Еуромани“ во Виена, Австрија. На овој настан, редовно присуствуваат повеќе од илјада учесници – гувернери на централни банки, министри за финансии, раководители на финансиски институции и...

Владата ја отвори расправата за прeдлог-буџетот за 2020 година, но ќе го утврди на наредната седница

Владата на 163. седница ја отвори расправата за предлог-буџетот за 2020 година, но ќе биде утврден идната недела. „Министрите во Владата ги презентираа програмите кои треба да се финансираат од буџетот за наредната година и донесоа одлука предлог-буџетот за 2020 година, како и предлог-законот за извршување на буџетот за 2020 година да бидат утврдени на наредна седница на Владата која...

Советот на министри не донесе одлука за датум, топката се префрла на премиерите

Советот на министри за општи работи на ЕУ заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел. Пропаднаа обидите на финското претседателство да постигне компромис помеѓу земјите членки со тоа што во преговарачкиот процес ќе ги одвои Македонија и...

Владата на седница во Битола реферираше за активностите во Пелагонискиот регион

Редовната 159. седница на владата се одржа во Битола, како прва седница во низата што во наредниот период ќе се одржуваат во различните региони во државата. На седницата присуствуваа и во нејзината работа учествуваа и градоначалниците од пелагонискиот регион, од општините Битола, Прилеп, Крушево, Кривогаштани, Долнени, Новаци, Могила и Демир Хисар, а министрите во реферираа за активностите на секој од...

Заев пред пратениците го образложи предлогот за новите министри и заменици

Убеден сум дека кандидатите за нови министри во делот на финансиите и подобрувањето на инвестициската клима ќе бидат сериозно засилување на владиниот капацитет, посебно во овој неповторлив, драгоцен период за земјата која очекува интегрирање во ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев, образложувајќи пред пратениците зошто ги предложил Нина Ангеловска за министер за финансии и Хисен Џамаили за...

Димитров учествува на неформалниот министерски состанок на ОБСЕ во Словачка

На покана на словачкиот министер за надворешни и европски работи и претседавач на ОБСЕ Мирослав Лајчак, шефот на дипломатијата Никола Димитров ќе учествува на неформалниот министерски состанок на ОБСЕ што денеска и утре ќе се одржи во Словачка, информираа од Министерство за надворешни работи. Од таму додаваат дека, на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи ќе се разменат мислења...

Седницата на која треба да се гласаат новите министри ќе се одржи в среда

Седницата на Собранието на која на дневен ред е предлогот за избор на членови на Владата, е закажана за среда во 11 часот, информираа од Собранието. На истата 103. седница е и предлогот за разрешување на министрите кои ќе бидат сменети. Според списокот на имиња кој премиерот Зоран Заев го достави до Собранието, за министер за животна средина и просторно планирање...

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....