fbpx
Таг: Алијанса за Албанците

таг: Алијанса за Албанците

Власта и опозицијата блиску до договор, изборите на еден датум во мај

Фото: Борче Поповски
Премиерот Димитар Ковачевски денеска за првпат потврди оти за него е прифатливо парламентарните избори да се одржат во мај. Тој денеска од Прилеп порача дека има доволно простор во мај догодина да се одржат претседателските и парламентарните избори. „Сметам дека постои доволно простор во мај да се организираат изборите, во нивниот редовен термин“, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој додаде дека финалните...

Алијанса бара МВР да открие кој се заканува на Агенцијата за одземен имот

Владејачката партија Алијансата за Албанците денеска побара од полицијата да открие кој се заканува на вработените и на директорот на Агенцијата за одземен имот. Ваквата реакција на партијата следи откако деновиве реагираше и директорот на оваа агенција Дритон Небиу, кој се пожали на притисоци. „Деновиве криминалци потврдени со судски решенија им се заканувале на вработените и на директорот на Агенцијата...

Власта и опозицијата – „раштиман оркестар“ околу датумот за избори

Фото: Борче Поповски
СДСМ, ДУИ, Алијанса за Албанците и ВМРО-ДПМНЕ денеска сите поединечно коментираа околу датумот за одржување на парламентарните и претседателските избори наредната година. Секој влече на различна страна на оваа тема. Најизненадувачка беше денешната најава на ДУИ дека немаат проблем со одржувањето на изборите, односно дека се подготвени во ист ден да се одржат претседателските и парламентарните избори, онака како што...

Зуди Кока е предлог за директор на МЕПСО

Алијанса за Албанците го предложила Зуди Енузи Кока за директор на МЕПСО, јави Радио Слободна Европа. Тој го поминал филтерот кај Надзорниот одбор и се очекува неговото назначување само да се официјализира. Зуди Кока доаѓа од компанијата, бидејќи до сега бил шеф на кабинетот на разрешениот директор на АД МЕПСО, Сурија Рашиди. На јавноста ѝ стана попознат по случајот со неговиот...

Условените оставки на министрите на ДУИ наидоа на различно толкување кај партиите

Различни толкувања од политичките партии има по вчерашното поднесување на условени оставки од министрите и владините функционери на ДУИ. Од СДСМ велат дека по потегот на ДУИ, сега на ред е Христијан Мицкоски за да одлучи дали е за ЕУ или за изолација. Од ВМРО-ДПМНЕ пак посочуваат дека нивната позиција е јасна, односно дека уставни измени ќе нема. Арбен...

Алијанса за Албанците: Нема враќање во времето на доминација на еден етникум

Времето на доминација на еден етникум во Северна Македонија заврши еднаш засекогаш и нема враќање во такво време, соопшти политичката партија Алијанса за Албанците коментирајќи го барањето на ВМРО-ДПМНЕ Македонија во Уставот повеќе да не се окарактеризира како мултиетничка држава. Ваквиот став опозициската ВМРО- ДПМНЕ го соопшти како реакција на тезите за промена на Уставот според моделот на Хрватска со...

Шабани: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за многу краток период ќе ги поддржат уставните измени

Одлучивме да станеме дел од парламентарното мнозинство бидејќи на овој начин овозможуваме да се постигне потребниот број за изгласување на уставните измени. Вака ја образложува одлуката на приклучување на Алијанса за Албанците (АА) во Владата, Исен Шабани, организациски секретар на партијата и градоначалник на Општина Врапчиште. Тој во емисијата „Политика“ на ТВ Глоби рече дека на одлуката влијаело и преземањето одговорност...

Собранието, по три недели расправа, ги изгласа четворицата нови министри во Владата

На предлог на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, доцна вечерва, со мнозинство гласови, Собранието ги избра четворицата нови министри: Кренар Лога, за министер кој ќе раководи со Министерството за правда; Фатмир Меџити, за министер кој ќе раководи со Министерството за здравство; Азир Алиу, министер кој ќе раководи со Министерството за информатичко општество и администрација и Каја Шукова, министерка за...

Собранието расправа за избор на новите министри, ВМРО-ДПМНЕ реагира за безредие и хаос

Нови министри предложени од Владата се Кренар Лога за правда, Фатмир Меџити за здравство, Азир Алиу за информатичко општество и администрација и Каја Шукова за министер за животна средина

Премиерот Ковачевски го достави до Собранието составот на реконструираната влада

Премиерот Димитар Ковачевски го доставил до Собранието предлогот за реконструкција на Владата, соопштија од владината Служба за информирање. Во новиот владин кабинет, Алијанса за Албанците ќе води три министерства, од нив едно што досега беше на СДСМ. На клучните позиции во министерството за здравство и министерството за информатичко општество и администрација, досега раководени од Алтернатива, исто така, ќе седнат кадри...

Петта година се зборува за оддалечување на казината и обложувалниците од училиштата, но не се презема ништо

Веќе петта година по ред се зборува за ограничување на отворањето на казина и обложувалници во близина на школите во земјава, но засега ништо не е преземено во оваа насока. Покрај ваквата мерка предложена од Министерството за финансии на почетокот од 2018 година, и партијата Алијанса за Албанците пролетва поднесе свој предлог-закон со кој предложи игрите за среќа да...

АА: МНР да го повика рускиот амбасадор Баздникин по твитот „Косово е Србија, Крим е Русија“

Опозициската партија Алијанса за Албанците (АА) денеска побара од министерот за надворешни работи Бујар Османи да го повика рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин за да побара објаснување и да протестира за објавениот твит од Руската амбасада во Скопје, со кој е објавена фотографија од националистички мурал во Косовска Митровица, на кој стои „Косово е Србија, Крим е Русија“....

И заменичката на Арсовска поднесе оставка

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска ги загуби својата заменичка и поддршката од Алијанса за Албанците. Заменик градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази на прес-конференција пред бараките на Град Скопје поднесе оставка, порачувајќи дека партијата Алијанса за Албанците повеќе не ѝ дава поддршка на скопската градоначалничка. Оставката на Абази уследи по оставките на неколку в.д. директори на јавни претпријатија основани...

Мицкоски невистинито тврди дека „лицата кои пукале во народот“ на протестите се вработени во МВР

Македонските медиуми го идентификуваа лицето, кое, на протестот организиран против францускиот предлог за почеток на пристапните преговори со ЕУ, беше вооружено, извади пиштол и испука неколку куршуми и внимателно го следеа развојот на настаните, па обидите на Мицкоски за пласирање дезинформации се сега насочени кон медиумите од другите држави. МВР апелира да не се изнесуваат лажни вести и дезинформации...

Таравари: Мислам дека овде завршува нашата приказна со Данела Арсовска во Скопје

Гостиварскиот градоначалник и генерален секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во Студио 10 на ТВ 24 изјави дека можен е крај на соработката на Алијансата на Албанците со скопската градоначалничка Данела Арсовска, доколку е разрешен директорот на ЈП „Комунална хигиена“, којшто е нивен кадар. Таравари на гостувањето потврди дека лицето кое вчера на плоштадот Скендербег извадило...

Нова влада: Само четири министерки, ниту една жена Албанка на оваа функција

Само 20% од владините министри предводени од Димитар Ковачевски се жени, и тоа сите од СДСМ. Албанските партии не ѝ довериле министерска функција на ниту една жена. Од друга страна во Собранието околу 40 % од пратениците се жени. Северна Македонија од осамостојувањето никогаш немала жена премиер, претседател на државата или претседател на Собранието, пишува Порталб.мк. За време на предизборните...

ДУИ против Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за идентитетските линии, албанската опозиција ќе гради партиски став

Владејачката партија ДУИ не ја прифаќа најавената Резолуција на ВМРО-ДПМНЕ за дефинирањето на македонските идентитетски линии, за која што ќе треба да се гласа во Собранието на РСМ. И покрај тоа што СДСМ ја прифати ваквата резолуција, од ДУИ пристигна информацијата дека нивните пратеници нема да ја прифатат оваа иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ. По средбата со пратеникот Антонио Милошоски, пратеникот од...

Три години од Преспанскиот договор – за Заев историски, опозицијата бара почеток на преговори со ЕУ

Преспанскиот е историски договор којшто го реши тридеценискиот спор со Грција, напиша денеска премиерот Зоран Заев по повод три години од неговото потпишување на 17 јуни, 2018 година. „Со тогашниот премиер Ципрас си рековме дека нема да го ставиме процесот во кутијата на црвените линии. Така прават пријателите, насочени кон решение, кон компромис. И дојдовме до решение. Тогаш кога сите...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската седница, за Спасовски интерпелацијата против него е чудна

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја напушти собраниската седница на која се разгледува поднесената интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски од страна на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива поради бегството на Сашо Мијалков. Од ВМРО-ДПМНЕ се налутија поради тоа што собранискиот спикер Талат Џафери им соопшти дека не ја поднеле навреме листата со говорници, како што се предвидува во...

Заев по средбата со Алијанса и Алтернатива: Најдовме компромис за Законот за државјанство

Направен е сериозен исчекор кон наоѓање на решение за Законот за државјанство, за кој се очекува до петок да се стави на хартија, соопшти денеска премиерот Зоран Заев, по денешната средба со претставници на „Алијанса за Албанците“ и „Алтернатива“ на Албанците. „Со претставниците на „Алијанса за Албанците“ и „Алтернатива“ имавме исклучителна средба на која е постигнат сериозен исчекор. Разговаравме за...

Уапсено дваесет и седум годишно лице осомничено за убиство во Крива Паланка

Одделот за криминалистичка полиција-сектор за општ и насилен криминал, во содејство со СВР Куманово-ОВР Крива Паланка, лишен е од слобода С.Д. (27) од Крива Паланка, кој се сомничи дека...