fbpx
Таг: Маја Коцијанчич

таг: Маја Коцијанчич

ЕК: Новинарите да работат непречено, сите злоупотреби да се истражат

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, ги потсетува сите политички актери во Македонија дека слободата на медиумите и новинарите е од посебна важност за ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија, преку портпаролката Маја Коцијанчич, реагираше на изјавите на вицепремиерот Бујар Османи и на соопштение на Министерството за здравство. Во двата случаи се формулирани закани за „правни последици“...

Коцијанчич: Законот за амнестија е важен чекор за помирување во општеството

Усвојувањето на законот за амнестија за лицата вклучени во настаните во Собранието на 27 април 2017 година беше поздравен и од Маја Коцијанчич, портпарол на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика и за европска соседска политика и преговори за проширување. - Одлуката на Собранието да го усвои законот за амнестија со големо мнозинство е важен чекор за помирување...

НАТО и ЕУ со разочарување за прогласувањето армија на Косово

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска порача оти е разочаран од одлуката на косовскиот парламент да ги донесе законите со кои Косовските безбедносни сили (КБС) ќе се трансформира во армија и покрај забраната од алијансата. Реагираше и Маја Коцијанчич, портпарол на ЕУ за надворешни работи и европска соседска полиција и проширување. -Иако трансформацијата на КБС во принцип е нешто...

Коцијанчич: Европската Унија не сака да се меша во случајот со Никола Груевски

Европската Унија не сака да се меша во случајот со поранешниот премиер Никола Груевски и со неговото барање политички азил во Унгарија – изјави портпаролот на Европската комисија, Маја Коцијанчич, за „Пресинг ТВ“. Коцијанчич вели дека „ова е случај кој не смее да се политизира“. – Свесни сме за ситуацијата во врска со господинот Груевски. Ние не коментираме тековни судски постапки....

Македонија за ЕУ ќе биде ПЈРМ се додека целосно не се спроведе Договорот со Грција

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, прецизираше дека сѐ додека не е целосно имплементиран договорот постигнат помеѓу Грција и Македонија за спорот со името, Европската Унија ќе продолжи да ја нарекува земјата според привременото име. - Договорот е постигнат, но остануваат одреден број чекори кои треба да се преземат за да биде комплетиран, за официјална комуникација ќе продолжиме да ја...

Коцијанчич: Важно е да се утврди одговорноста за 27 април и сите да се однесуваат одговорно

Важно е да се утврди одговорност за настаните во Собранието на 27 април и ги повикуваме сите партии да се однесуваат одговорно, вели во изјава за „Мета“ Маја Коцијанчич, портпаролка на ЕУ. Според неа, иако ЕУ не сака да коментира судски постапки или истраги, сепак очекува одговорно однесување од политичките партии. - ЕУ не сака да коментира истраги што се во...

ЕК: Новите градоначалници имаат чист мандат, лидерите да се однесуваат одговорно

Локалните избори во Македонија им даваат чист мандат на новите градоначалници и советници за тоа како граѓаните сакаат да изгледаат локалните власти во нивните општини, оцени денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Според неа, акцентот сега треба да се стави на придвижување на реформската агенда насочена кон ЕУ преку инклузивен процес, во интерес на сите граѓани. – Изборите беа набљудувани...

Брисел: Владата да ги разгледа препораките на Венецијанската комисија за законот за јазиците

Европската Унија е информирана дека Владата го усвои предлог-законот за употреба на јазиците и дека планира да го достави до Собранието, изјави за „Мета“ Маја Коцојанчич, портпаролка на Европската Унија. Коцијанчич, сепак, не одговори како Брисел го коментира ставањето европско знаменце, односно означувањето на законот како дел од европската легислатива. На прашање дали Европската Унија инсистира да се усвои и да се...

Коцијанчич: Владата и опозицијата заедно да работат на реформите

Европската Унија ги поддржува реформските напори во Република Македонија, изјави денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, додавајќи дека Брисел испратил јасна порака што очекува од Македонија на претстојните избори. - Јасно ставивме на знаење дека новата Влада и позицијата треба да ги остават поделбите настрана и да работат заедно на имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино, за да се врати земјата...

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Европската комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. - Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, да се стави крај на сегашната несигурност и владата мора да се оформи без понатамошно одложување врз база на парламентарното мнозинство кое е формирано...

Коцијанчич за Албанија: Политичката дебата треба да се случува во парламентот

Маја Коцијанчич, портпаролката на Европската Комисија, денеска на прес-конференција рече дека Комисијата е разочарана од бојкотот на Собранието од страна на опозицијата во Албанија и додаде дека политичката дебата треба да се случува во Собранието, а не надвор од него. „Од наша перспектива, соработката помеѓу владата и опозицијата во Албанија се клучни за амбицијата на земјата да се приклучи кон...

Коцијанчич: Неизвесноста да заврши, влада мора да биде формирана без одложување

Резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, моменталната неизвесност да заврши и да се формира влада без понатамошни одложувања, изјавила портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич, за „Радио Слободна Европа“. - Како што Европската Унија повеќепати истакна, вклучително и Европскиот парламент, резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, моменталната неизвесност да заврши, а влада мора да...

ВМРО-ДПМНЕ: Фала ѝ на ЕУ за советот, но најдобро решение се избори, а не широка коалиција

Портпаролката Маја Коцијанчич нема одговор на прашањето врз основа на кој дел од Уставот, ЕУ го советува претседателот Иванов да определи нов лидер кому ќе го додели мандатот, бидејќи таков дел во Уставот нема, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ како реакција на изјавата на портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за „Мета“. Во партиското соопштение се додава дека „Коцијанчич само повтори дека е...

Коцијанчич за „Мета“: Ги поздравуваме напорите на Иванов за дијалог со партиите

Европската комисија денеска ги поздрави тековните напори на претседателот Ѓорге Иванов за средби со лидерите на политичките партии, кои се сметаат за клучни за одлуката кому ќе му се додели мандатот. - Ги поздравуваме тековните напори за разговори со сите политички партии – изјави за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Таа потсети дека сите партии истакнале дека се залагаат...

ЕУ ги повика Белград и Приштина на воздржаност и на разумност

Високата претставничка за надворешна и за безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, и нејзиниот тим внимателно го следат развојот на односот помеѓу Белград и Приштина во последните неколку дена, а тоа ги вклучува и вчерашните случувања, велат од кабинетот на шефицата на дипломатијата на Европската Унија. - ЕУ е во постојан контакт со двете страни по повод случувањата во...

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, по изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека нема да се согласи на продолжување на мандатот на СЈО. - Европската Унија се надева на брзо формирање на нова широка владина коалиција...

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, изјави дека Брисел внимателно го следи развојот на настаните во земјата. - Тоа што во моментов можам да го кажам е дека одблизу ја следиме ситуацијата и,...

Коцијанчич: Брисел е загрижен за негативната реторика и повикува на одговорно однесување

Европската комисија денеска повика да не се врши притисок врз Државната изборна комисија и судството. - Комисијата ги регистрираше прелиминарните резултати и исходот од приговорите и сега ги чека одлуките од жалбениот процес. На релевантните државни власти, вклучувајќи ја Државната изборна комисија и судот, треба да им се овозможи да работат непречено, без притисок и политичко мешање – изјави портпаролката...

Коцијанчич: Одблиску ќе ги следиме изборите, тие се можност за нов почеток

Европската Унија одблиски ќе ги следи изборите в недела, а првата реакција околу исходот ЕУ очекува да ја има в понеделник, на 12 декември, попладне, изјави денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич.­ - Во однос на тоа што ќе се случи како следен чекор, ние, се разбира, одблиску ќе ги следиме изборите, како што правевме и со целиот процес до изборите. Се...

Коцијанчич: Поддршката и почитувањето на СЈО се обврска на сите институции

Европската Унија ги охрабрува сите институции во земјава да дејствуваат во рамките на обврските од Договорот од Пржино и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство без никакви опструкции, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, во врска опструкциите што му се прават на СЈО во истрагата во Управата за безбедност и контраразузнавање. Таа ја нагласува и...

Жена од кочанско Оризари пронајдена удавена во канал за наводнување

Осумдесет и деветгодишна жена од селото Оризари, Кочанско, утрово била пронајдена удавена во канал за наводнување во близина на селото, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Удавената жена ја пронашол...