fbpx

СДСМ: Изгласано уништување на зеленилото во Аеродром за профит на Орце Камчев

-

Ненајавено, кукавички, без дебата, градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, и ВМРО-ДПМНЕ изгласаа нов детален урбанистички план (ДУП), со кој ќе се доуништи зеленилото и природното струење на воздухот, а се зголемува богатството на Орце Камчев, реагираше денеска Златко Марин, претседател на општинската организација на СДСМ во Аеродром.

На прес-конференција тој појасни дека е изгласан ДУП, со кој на местото на тамошниот парк ќе се гради нова деветкатница, како и нови згради покрај Вардар.

– Овие нови градби ќе го сопрат струењето на воздухот и директно ќе придонесат за загадувањето на воздухот. Овде е јасно дека станува збор за нов удар на градежната мафија во Аеродром. Го повикуваме Ивица Коневски да одговори на следните прашања: Прво, дали е точно дека зад градбата кај Мајчин дом стои Орце Камчев, кој неодамна преку фирмата „Масив контракшн“ ја купил парцелата? Јавно го прашувам Коневски, дали тој има бизнис-интерес тука? – рече Марин.

СДСМ побара итно повлекување на спорниот ДУП.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...