fbpx
Tag: Maja Kocijançiq

tag: Maja Kocijançiq

Kocijançiq: Urgjentisht të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe të merr fund pasiguria

Komisioni Evropian sot sërish bëri thirrje që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve dhe presidenti Gjorge Ivanov të shqyrtojë vendimin e tij. “Siç BE ka njoftuar edhe më herët, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet respektuar, t’i vihet fund pasigurisë aktuale dhe qeveria të formohet pa anulim të mëtutjeshëm në bazë të shumicës parlamentare që është formuar”, deklaroi për...

Kocijançiq: Pasiguria të përfundoj, të formohet Qeveria pa anulim

Rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet të respektohen, pasiguria momentale të merr fund dhe të formohet qeveria pa anulime shtesë, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq për “Radio Evropa e Lirë”. “Siç BE ka përmendur disa herë, përshirë edhe Parlamenti Evropian, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare duhet të respektohen, të merr fund pasiguria ndërsa Qeveria...

Brukseli nuk komenton platformën e partive shqiptare

Komisioni Evropian tani për tani nuk komenton përmbajtjen e platformës së përbashkët të partive shqiptare në Maqedoni, BDI-së, Lëvizjes Besa dhe Aleancës për shqiptarë. Në pyetjen e gazetarëve se si e komentojnë platformën, zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq deklaroi se Brukseli me vëmendje ndjek zhvillimin e ngjarjeve në vend. “Në këtë fazë, ajo çfarë mund të them është se ne nga...

Kocijançiq: Brukseli është i shqetësuar për retorikën negative dhe bën thirrje për sjellje të përgjegjshme

Komisioni Evropian sot ka bërë thirrje që të mos kryhet trysni ndaj Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSZ) dhe gjyqësorit. “Komisioni i ka regjistruar rezultatet preliminare dhe rezultatin e ankesave dhe tani i pret vendimet nga procesi ankesave. Pushteteve shtetërore relevante, duke e përfshirë edhe KSHZ-në dhe gjyqësorin, duhet t’u mundësohet që të punojnë pa pengesa, pa trysni dhe pa përzierje politike”,...

Kocijançiq: Prej afër do t’i ndjekim zgjedhjet pasi ato janë mundësi për fillim të ri

Bashkimi Evropian nga afër do t’i ndjekë zgjedhjet e parakohshme parlamentare që të dielën do të mbahen në Republikën e Maqedonisë, ndërsa me reagimin e tij për mbajtjen e tyre pret të dalë të dielën pasdite, pasi me vlerësim fillestar do të dalin vëzhguesit ndërkombëtarë, kumtoi sot zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç “Siç deri më tani shumë herë kemi...

Kocijançiq:  Urgjentisht të arrihet marrëveshje për çështjet e mbetura

Brukseli ka përshëndetur progresin e arritur mbrëmë në bisedimet në rezidencën e BE-së në Përzhinë, por iu bëri thirrje partive që menjëherë të arrihet marrëveshje për çështjet e mbetura. “Përshëndesim progresin që partitë e arritën mbrëmë dhe i inkurajojmë që të njëjtën ta bëjnë edhe me çështjet tjera, që mund të arrihet me vullnet të mira nga palët” deklaroi zëdhënësja...

Kocijançiq: Obligimet nuk janë përmbushur, BE shkurton ndihmën financiare për Maqedoninë

Ambienti i përkeqësuar politik është një prej arsyeve pse Qeveria dhe administrata nuk ishin në gjendje t’i përmbushin obligimet për reformat e nevojshme për zbatimin e fondeve të BE-së, u përgjigje zëdhënësja e KE-së Maja Kocijançiq për “Meta” në pyetjen “Pse KE shkurtoi 27 milionë euro nga IPA Fondet”. Ajo konfirmoi se shkurtimi i ndihmës financiare për Maqedoninë do të...

Kocijançiq: Nuk ka kushte minimale për zgjedhjet e 5 qershorit, krerët të mos shtiren se çdo gjë është në rregull

Brukseli paralajmëron se bashkësia ndërkombëtare nuk do t'i njohë zgjedhjet e 5 qershorit, e as qeverinë që eventualisht do të formohej pas këtyre zgjedhjeve në Maqedoni. Këtë e Ka bërë të ditur Zëdhënësja e Komisionit, Maja Kocijançiç në një prononcim për Deutsche Welle, ku ka paralajmëruar se hapat e fundit do të kenë pasoja serioze. “Konsiderojmë se nuk janë plotësuar as...

Kocijançiq: Hapat e tillë pengojnë Marrëveshjen e Përzhinës dhe Vjenën

Zëdhënësja e KE, Maja Kocijançiç ka konfirmuar edhe njëherë që takimi në Vjenë me liderët politik të Maqedonisë është anuluar. Kocijançiç për "Meta ka thënë së ndjenkeqardhje për dështimin e mbajtjes së bisedimeve në Vjenë. “Na vjen keq që nuk mund të mbahet takimi i liderëve i planifikuar në Vjenë për 22 prill. Vazhdimisht themi që mossuksesi i Marrëveshjes së Përzhinos...

Kocijançiq: Takimi në Vjenë është për të shpëtuar Marrëveshjen e Përzhinës

Takimi i liderëve në Vjenë nuk do të vendos marrëveshje të re, por të siguroj zbatim të Marrëveshjes ekzistuese të Përzhinës- deklaroi sot zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq. “Qëllimi kryesor I takimit do të jetë që të diskutohet rreth mënyrave për zgjidhje të krizës dhe që të sigurohemi në atë se liderët do të vazhdojnë me zbatimin e pikave të...

Brukseli konfirmon: Takim liderësh do të ketë, por nuk dihet ku dhe kur

Komisionit Evropian tani për tani nuk konfirmon nëse liderët politik të premten në Vjenë do të kenë takohen me treshen evropiane, Uajgl, Kukan dhe Houit dhe euro- komisari për zgjerim, Johanes Han. “S’mund të konfirmojmë takimin, por komisari Han është në kontakt të vazhdueshëm me liderët politik, euro deputetët dhe delegacionin e BE-së dhe partnerët kyç siç janë SHBA, që...

Javorja bullgare “Kapital”: Han nuk është nxjerrë nga kontesti, këtë e konfirmoi Kocijançiq

Javorja bullgare “Kapital” sot për “Meta” njoftoi se euro- komisari Johanes Han nuk është nxjerrë nga kontesti dhe se me besueshmëri është përçuar deklarata e tij. “Deklarata e Han është përçuar si duhet dhe nuk është nxjerrë nga kontesti. E dëgjova edhe njëherë incizimin dhe i verifikova vërejtjet dhe më pas kontaktova edhe me zëdhënësen Maja Kocijançiq. Ajo nuk kishte...

Kocijançiq për “Meta”: Inkurajojmë qeverinë e re që të organizoj zgjedhje kredibile

Komisioni Evropian përkujtoj partitë politike se zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinos ka rëndësi të madhe për kthimin e Maqedonisë drejt rrugës euro- atlantike, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e KE-së Maja Kocijançiq duke shtuar se puna e prokurores speciale ka rëndësi vitale që të kthehet besimi në sundimin e të drejtës. “E kemi parasysh dorëheqjen e ish kryeministrit dhe inkurajojmë qeverinë...

Kocijançiq: Përparimi për rregullativën zgjedhore dhe KSHZ-në duhet të arrihet menjëherë

“Komisari prej afër ndjek zbatimin e marrëveshjes politike në Shkup. Ai është i njohur me prolongimin e vendimit që duhet të sillet ndërsa rregullon çështje të rëndësishme” thotë zëdhënësja e komisarit Han, Maja Kocijançiq. “Komisari është i shqetësuar sepse disa afate për të cilat arritën marrëveshje partitë, nuk janë respektuar. Përparim për rregullativën zgjedhore dhe KSHZ-në duhet të arrihet menjëherë...

Kocijançiq: Sot të ketë marrëveshje për ligjin për zgjedhje

Komisioni Evropian sot iu bëri thirrje nënshkruesve të Marrëveshjes së Przhinos që menjëherë të arrijnë marrëveshje për reformat zgjedhore. “KE ndjen keqardhje që partitë nuk kanë arritur t’i finalizojnë reformat zgjedhore, edhe krahas progresit që e arritën grupet e punës. Ju bëjmë thirrje liderëve të katër partive politike që sot të arrijnë marrëveshje. Zgjedhjet afrohen. Për këtë duhet të miratohet...

Kocijançiq për “Meta” : Ndjekim situatën në kufi dhe koordinohemi me pushtetin

Komisioni evropian është e njoftuar me vendimin qeveritar që të shpall gjendje krize në rajonin e kufirit jugor dhe verior dhe është në kontakt me autoritetet dhe UNHCR-në. “Në këtë fazë, Komisioni nga afër ndjek zhvillimin e ngjarjeve dhe masave që i prezantojnë apo do t’i marrin autoritetet dhe po i vërtetojnë faktet” deklaroi për “Meta” Maja Kocijançiq, zëdhënësja e...