fbpx

Kocijançiq: Takimi në Vjenë është për të shpëtuar Marrëveshjen e Përzhinës

-

Takimi i liderëve në Vjenë nuk do të vendos marrëveshje të re, por të siguroj zbatim të Marrëveshjes ekzistuese të Përzhinës- deklaroi sot zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq.

“Qëllimi kryesor I takimit do të jetë që të diskutohet rreth mënyrave për zgjidhje të krizës dhe që të sigurohemi në atë se liderët do të vazhdojnë me zbatimin e pikave të marrëveshjes së Përzhinës dhe reformave urgjente prioritare si dhe të dëshmohet se vendi do të kthehet në integrimet euro-atlantike- theksoi Kocijançiq.

Zëdhënësja tha se tanimë janë dërguar ftesa në emër të komisarin Han dhe treshes evropiane. Në pyetjen pse takimi mbahet në Vjenë e jo në Bruksel apo Shkup, Kocijançiq shkurt pyeti: “E pse jo në Vjenë”?

Takimi i liderëve ndodh pas krizës më të re politike, pasi presidenti Ivanov vendosi t’i fal politikanët të cilët kanë kryer vepra penale në të kaluarën si dhe vendimit të KSHZ-së që të shpall zgjedhje, pa pajtueshmërinë e kryetarit Çiçakovski dhe anëtarët e LSDM-së.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.