fbpx
Tag: Договор од Пржино

tag: Договор од Пржино

Spasovski: Nuk jam i shkarkuar, jam në punë

Oliver Spasovski dhe Frosina Tashevska Remenski ende janë ministra për punë të brendshme dhe për punë e politikë sociale dhe në mënyrë kategorike kanë mohuar se janë shkarkuar. Ata sot për “Meta” konfirmuan se janë në punë në ministritë përkatëse dhe thuan se atje do të ngelin derisa KSHZ-ja t`i bëje publike rezultatet përfundimtare nga zgjedhjet. Oliver Spasovski për “Meta”...

Njëqind ditët e dorëheqjes së ish kryeministrit Gruevskit u bënë një vit i plotë

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski është në dorëheqje nga posti i kryeministrit tanimë 322 ditë, në vend 100 siç parashihet me Marrëveshjen e Përzhinës. Gruevski në maj të vitit të kaluar në intervistë për televizionin “Sitel” ishte i prerë se as nuk do të jep dorëheqje e as nuk do të pranoj formimin e qeverisë kalimtare sepse, sipas tij,...

“Civil” kërkon partitë t’i njoftojnë burimet e financimit të fushatave

Nga "Civil" theksojnë se në Maqedoni po zhvillohet fushatë shumë e shtrenjtë parazgjedhore ndërsa partitë politike nuk ofrojnë të dhëna për burimet e financimit. "Zhvillohet fushatë e shtrenjtë, jo- transparente, askush nuk e din se prej ku vijnë paratë për fushatat. Ne tentuam t'u dërgojmë kërkesë të gjitha partive, që të tregojnë burimin e financimit. Për fat të keq, nga...

Dy vite nga protesta “historike” studentore që zgjoi qytetarët dhe pushtetin

Para dy viteve në po këtë ditë, 17 nëntor, studentët mbajtën protestën e parë studentore që organizoi organizata joformale studentore, “Plenumi Studentor”. Studentët ishin të indinjuar që Ministria e arsimit donte të vendos provim shtetëror gjegjësisht testim ekstern nëpër fakultete. Disa mijëra studentë para saktë dy viteve u tubuan para universitetit “Shën Kirili dhe Metodij” dhe filluan marshin nën moton...

Han dhe ambasadorët evropian Houit, Uajgl dhe Kukan në Strasburg kanë biseduar për Maqedoninë

Komisari evropiane i zgjerimit, Johanes Han sot në Strasburg është takuar me treshen evropian Riçard Houit, Ivo Uajgl dhe Eduark Kukan, me të cilët ka biseduar për gjendjen politike në Maqedoni. Ai pas takimit, në profilin e tij në Twitter përsëriti nevojën për zgjedhje të besueshme. "Strasburg: Bisedë e mirë me Houit, Uajgl dhe Kukan për zhvillimin e bisedimeve në Shkup....

Çfarë kërkuan të huajt për zgjedhjet dhe pas tyre?

Me mbajtjen e zgjedhjeve nuk do të thotë se mbaron procesin i domosdoshëm reformues në Maqedoni- shprehen kategorikisht përfaqësuesit e huaj në vend pas Marrëveshjes së Përzhinës i cili u realizuar duke miratuar edhe pikat e fundit. Kryesisht kërkohen që të plotësohen procese urgjente reformuese, PSP të funksionoj pa pengesa, të gjitha partitë të respektojnë procesin zgjedhor, pas zgjedhjeve të...

Ligji për punë të brendshme do të tërhiqet, e arritura do të kontrollohet deri më 31 gusht

Qeveri kalimtare 100 para zgjedhjeve, suspendim të ndryshimeve të reja në Ligjin për MPB, takim të liderëve deri në fund të gushtit, pastrim të listës zgjedhore dhe reforma në media janë pjesë e marrëveshjes finale që partitë politike e arritën sot pas disa raundeve të bisedimeve. “Kam lajme të mira, partitë politike arritën marrëveshje një vit pas Marrëveshjes së Përzhinës....

Partitë ende mendojnë për opsionet e reja të propozuara

Partitë politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës pritet këtë javë të arrijnë marrëveshje finale në bisedimet për formimin e qeverisë kalimtare dhe përgatitjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Nga LSDM thonë se pozicioni i tyre ngel i pandryshuar dhe se ende nuk dihet nëse do të ketë takim mes partive dhe përfaqësueve ndërkombëtarë. “Pozicionet e LSDM-së qëndrojnë të njëjta, nuk ndryshojnë....

Ministria e brendshme ka shpall konkurs për punësimin e 600 policëve

Ministria e brendshme ka shpall konkurs për punësimin e 600 policëve, mëson “Meta”. Konkursi duhet të publikohet nesër në “Gazetë zyrtare”. Pjesa më e madhe e kandidatëve apo 100 që do t’i kalojnë trajnimet dhe do të pranohen, sipas konkursit do të sistemohen në njësitë organizative me seli në Shkup. Në konkurs përmendet kushtet për paraqitje në konkurs si dhe...

Sheqerinska: Shpresojmë sonte të ketë marrëveshje

Pas tre orë e gjysmë bisedime, përfaqësuesit e partive politike janë larguar nga rezidenca e BE-së në Përzhinë për konsultime me kryesitë e partive. Siç njoftohet, bisedimet do të vazhdojnë prej orës 18:30. Zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska shkurtë deklaroi se shpresoj sonte të ketë marrëveshje finale. Siç mësojmë, përfaqësuesit e partive politike, Nikola Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM,...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

Hajndël nesër pritet të takohet me nënshkruesit e Marrëveshjes së Përzhinës

I dërguari i posaçëm gjerman për Maqedoninë, Johannes Haindl  sërish vjen në Shkup. Brenda një kohe të shkurtër, kjo është vizita e tij e katërt. Opozita pret që presioni tani të jetë ndaj liderit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, meqë edhe Komisioni Evropian edhe bashkësia ndërkombëtare gjatë periudhës së kaluar e kanë përmendur qartë Qeverinë si fajtor të drejtpërdrejt për krizën politike në...

Hajndël të mërkurën për vizitë në Shkup, vizita e Nuland nuk konfirmohet

Ndërmjetësi gjerman për krizën në Maqedoni Johanes Hajndël të mërkurën do të udhëtoj për vizitë zyrtare në Shkup, konfirmojnë për "Meta" nga ambasada e Gjermanisë në Shkup. Tani për tani nuk ka detaje për vizitën e tij në vend. Spekulohet se për vizitë pritet të vij edhe zv- sekretarja shtetërore e SHBA-ve, Viktoria Nuland, por për momentin nuk ka konfirmim...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

Bejl: Të largohen pengesat për funksionim normal të PSP

Ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli konsideron se është mië që partitë politike dhe të gjitha institucionet të punojnë në mënjanimin e pengesave pë punë normale të Prokurorisë Speciale Publike (PSP), Kuvendi të punojë normalisht dhe të vazhdojë zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinës. “I nxisim të gjitha partitë politike dhe institucionet të punojnë në mënjanimin e të gjitha pengesave për...

Plomp: Duhet të fillohet zbatimi i reformave

Gjatë ditës së sotme në hapësirat e Info Qendrës së BE-së, Sekretariati për Çështje Evropiane në bashkëpunim me ambasadën e Mbretërisë së Holandës organizuan diskutim “BE në Maqedoni. Në këtë ngjarje ishin pjesëmarrës përfaqësues të organizatave civile të të rinjve, të punësuar në Sekretariatin për Çështje Evropiane dhe përfaqësues të mediave të cilët kishin mundësi në bisedë joformale me Zëvendëskryeministrin...

Kunders u shkroi liderëve: Nuk ka kushte minimale për zgjedhje kredibile

Ministri holandez i punëve të jashtme, vendi i të cilit kryeson me BE-në, Bert Kunders dërgoi letër deri te liderët e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës, ku shpreh shqetësimin e tij për gjendjen në Maqedoni dhe kërkon zgjidhje urgjente për tejkalimin e krizës. “Si kryesues me Këshillin e BE-së dhe mbështetës shumëvjeçar i vendit tuaj, ju shkruaj juve...

Kocijançiq: Takimi në Vjenë është për të shpëtuar Marrëveshjen e Përzhinës

Takimi i liderëve në Vjenë nuk do të vendos marrëveshje të re, por të siguroj zbatim të Marrëveshjes ekzistuese të Përzhinës- deklaroi sot zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq. “Qëllimi kryesor I takimit do të jetë që të diskutohet rreth mënyrave për zgjidhje të krizës dhe që të sigurohemi në atë se liderët do të vazhdojnë me zbatimin e pikave të...

Zaev paralajmëroi përshkallëzim të protestave

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev në konferencën për shtyp edhe një herë deklaroi se zgjedhje më 5 qershor nuk do të ketë sepse nuk ka kushte për “zgjedhje të lira dhe demokratike”. “Në vend është bërë puç, është shkelur Kushtetuta, ligjet, është “varrosur” Marrëveshja e Përzhinës ndërsa qeveria teknike zhvlerësoi vendimet e ministrave opozitar. Nikolla Gruevski dhe grupi tjetër i...

Takim urgjent i Han me Uajgl dhe Kukan për Maqedoninë

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, sot në mëngjes ka takim urgjent me ndërmjetësuesit e Marrëveshjes së Përzhinos, Riçard Hovit, Ivo Vajgël dhe Eduard Kukan, pas vendimit të djeshëm të presidentit Ivanov që t’i ndalojë të gjitha proceset gjyqësore. https://twitter.com/richardhowitt/status/720156301217673216 Han dhe Houit dënuan vendimin e Ivanov, duke thënë se kjo shkakton shqetësim për sundimin e të drejtës...