fbpx
Tags KE

Tag: KE

KE: Ka përparim në lirinë e shprehjes, është zvogëluar presioni mbi gazetarët

Klima pĂ«r lirinĂ« e mediave dhe lirinĂ« e shprehjes Ă«shtĂ« pĂ«rmirĂ«suar, me njĂ« debat mĂ« tĂ« hapur politik dhe raportim mĂ« kritikues nga mediat. ËshtĂ« vĂ«rejtur njĂ« rĂ«nie nĂ« presionin ndaj gazetarĂ«ve. Raportimi nga fushatat zgjedhore dhe mĂ« i balancuar se mĂ« parĂ«. Reklamimi i qeverisĂ« Ă«shtĂ« ndĂ«rprerĂ«. Kyçe Ă«shtĂ« qĂ« pushteti tĂ« praktikojĂ« zero tolerancĂ« ndaj tĂ« gjitha...

Ligji për ASHAAM-in do të shqyrtohet në Komisionin Evropian, e pastaj në Qeveri

Versioni i fundit i Propozim-ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shërbime audio dhe audiovizuale mediatike (Propozim-ligji për ASHAAM-in), të cilin e publikoi dje Ministria për Shoqëri Informatike dhe Administratë (MSHIA), para se të hyjë në procedurë qeveritare, gjegjësisht para se të futet në rend dite të mbledhjes së qeverisë, do të shkojë për shqyrtim në Komisionin Evropian,...

Kocijançiq: Durim, deri më 24 maj do të mësoni kush do të darkoj me Mogerinin

Komisioni Evropian tani pĂ«r tani nuk zbulon kush do tĂ« udhĂ«toj nĂ« Bruksel pĂ«r takim me pĂ«rfaqĂ«suesen e lartĂ« tĂ« BE-sĂ« pĂ«r politikĂ« tĂ« jashtme, Federike Mogerini, a do tĂ« jetĂ« kryeministri teknik Emil Dimitriev ose Zoran Zaev. “PĂ«r momentin mund tĂ« them se ftesat janĂ« dĂ«rguar deri tek kryeministrat ndĂ«rsa emrat e pjesĂ«marrĂ«sve do tĂ« konfirmohen pak para vizitĂ«s....

Han dënon sulmin ndaj deputetëve: Dhuna nuk e ka vendin në Kuvend

Euro- komisari pĂ«r zgjerim dhe politikĂ« fqinjĂ«sore, Johanes Han nĂ« profilin e tij nĂ« Twitter ka dĂ«nuar sulmet dhe dhunĂ«n ndaj deputetĂ«ve nĂ« Kuvendin e MaqedonisĂ«, duke porositur se demokracia duhet vazhduar kursin e saj. "AshpĂ«r dĂ«non sulmet e anĂ«tarĂ«ve tĂ« Parlamentit. Dhuna nuk e ka vendin nĂ« Kuvend. Demokracia duhet tĂ« vazhdoj kursin e saj", shkroi Han nĂ« Twitter.   https://twitter.com/JHahnEU/status/857654946010980352 Shumica...

Brukseli pret pa anulim të emërohet kryetari i Kuvendit dhe qeveria e re

Komisioni Evropian pret tĂ« vazhdojnĂ« proceset demokratike nĂ« Maqedoni, tĂ« zgjidhet kryetari i ri i Kuvendit e mĂ« pas edhe Qeveria e re, njoftoi sot nĂ« konferencĂ« shtypi zĂ«dhĂ«nĂ«sja e KE-sĂ«, Maja Kocijançiq, duke u pĂ«rgjigjur nĂ« pyetjen se si i komenton ngjarjet nĂ« parlamentin e MaqedonisĂ«. “E ndjekim zhvillimin e ngjarjeve dhe vazhdimisht kemi thĂ«nĂ«, disa herĂ« kemi theksuar...

Brukseli nuk e komenton “PlatformĂ«n e Gruevskit”: Nuk e kemi parĂ« dhe nuk spekulojmĂ«

Komisioni Evropian nuk dĂ«shiron t’i komentoj kĂ«rkesat qĂ« VMRO DPMNE do t’i dĂ«rgoj pranĂ« euro- komisarit pĂ«r zgjerim, Johanes Han gjatĂ« vizitĂ«s sĂ« djeshme. “Nuk do tĂ« spekulojmĂ« apo tĂ« komentojmĂ« programe partiake. Presim sĂ« shpejti tĂ« formohet Qeveria e re, qĂ« do tĂ« pĂ«rkushtohet nĂ« zbatimin e reformave tĂ« mbetura. Do tĂ« vazhdojmĂ« tĂ« kĂ«mbĂ«ngulim nĂ« zbatimin e tĂ«...

Han dhe treshja evropiane të martën vjen në Maqedoni, konfirmon Kocijançiq

Euro- komisari pĂ«r zgjerim dhe politikĂ« fqinjĂ«sore, Johanes Han tĂ« martĂ«n do tĂ« udhĂ«toj nĂ« Shkup, sĂ« bashku me tre euro- deputetĂ«t Eduard Kukan, Ivo Uajgl dhe Knut Flekenshtajn, konfirmoi sot zĂ«dhĂ«nĂ«sja e KE-sĂ«, Maja Kocijançiq. “Siç mund tĂ« shihni nĂ« agjendĂ«, komisari Han tĂ« martĂ«n mĂ« 21 mars do tĂ« udhĂ«toj nĂ« Shkup, sĂ« bashku me tre euro- deputetĂ«t...

Brukseli as nuk e konfirmon, por as nuk e mohon vizitën e komisarit Han në Maqedoni

Komisioni Evropian tash për tash nuk konfirmon vizitën euro- komisarit për zgjerim, Johanes Han në Maqedoni. Nga Brukseli përkujtojnë se agjendat e punës së euro- komisarëve për javën e ardhshme saktësohen dhe publikohen të premten. Dje televizioni Telma duke u thirrur në burime diplomatike, njoftoi se Han javën e ardhshme të martën, do të udhëtoj në vizitë disaorëshe në Maqedoni...

KE i përgjigjet Dimovski: Han qartë shprehi pozicionin e Brukselit

Euro- komisari pĂ«r zgjerim dhe politikĂ« fqinjĂ«sore, Johanes Han tĂ« shtunĂ«n qatĂ« shprehi pozicionin e Brukselit, komentojnĂ« pĂ«r “Meta” nga Komisioni Evropian, ndaj akuzave tĂ« deputetit Ilija Dimovski se Han me deklaratĂ«n e tij po pĂ«rzihet nĂ« punĂ«t e brendshme tĂ« MaqedonisĂ«. Han tĂ« shtunĂ«n porositi se pasi janĂ« grumbulluar nĂ«nshkrime tĂ« mjaftueshme pĂ«r deputetĂ«, Brukseli pret presidenti t’ia jep...

Brukseli: Për Han shumica kushtetuese do të thotë konsensus i gjerë dhe koalicion i gjerë

Euro- komisari Johanes  Han gjatĂ« pĂ«rdorimit tĂ« termit “shumicĂ« kushtetuese” nĂ« fjalimin e tij tĂ« djeshĂ«m para Kuvendit parlamentar tĂ« KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s, ka folur pĂ«r nevojĂ«n pĂ«r konsensus tĂ« gjerĂ« politik dhe pĂ«r qeveri tĂ« gjerĂ« koalicioni, sqaroi pĂ«r “Meta” zĂ«dhĂ«nĂ«si i BE-sĂ«. “Komisari fliste pĂ«r nevojĂ«n qĂ« tĂ« ketĂ« konsensus tĂ« gjerĂ« politik dhe koalicion tĂ« gjerĂ«, qĂ«...

ÇfarĂ« kĂ«rkon PSP e qĂ« institucionet nuk ia japin?

Refuzimi i GjykatĂ«s Themelore Shkupi 1 qĂ« PSP-sĂ« t’ia dorĂ«zoj procesverbalin nga kontrata ma Zvonko Kostovskin Ă«shtĂ« njĂ« prej pengesave tĂ« shumtĂ« me tĂ« cilat ballafaqohet kabineti i Katica JanevĂ«s. Paraprakisht, gjykata refuzoi kĂ«rkesĂ«n e PSP qĂ« tĂ« lĂ«shoj urdhĂ«r gjyqĂ«sor, nĂ« suazat e rastit “Target”, pĂ«r bastisjen nĂ« sistemet kompjuteristike tĂ« njĂ« operatori telekomunikativ. NĂ« kĂ«tĂ« varg, hynĂ« edhe...

Diplomatët maqedonas kërkojnë hetim për nekrologët me ambasadorët

  Sindikata e shĂ«rbimit diplomatik tĂ« MaqedonisĂ« i bĂ«n thirrje ProkurorisĂ« publike qĂ« tĂ« hetoj rastin me publikimin e nekrologĂ«ve nga ish ambasador dhe aktual nĂ« Maqedoni nĂ« faqen e internetit “Imgur”. Prej atje thonĂ« se Prokuroria publike duhet tĂ« vlerĂ«soj nĂ«se bĂ«het fjalĂ« pĂ«r “kĂ«rcĂ«nim serioz” qĂ« sanksionohet me nenin 420, paragrafi 1 nga Kodi penal, me dĂ«nim me burg. Nga...

Kocijançiq: Brukseli është i shqetësuar për retorikën negative dhe bën thirrje për sjellje të përgjegjshme

Komisioni Evropian sot ka bĂ«rĂ« thirrje qĂ« tĂ« mos kryhet trysni ndaj Komisionit ShtetĂ«ror Zgjedhor (KSZ) dhe gjyqĂ«sorit. “Komisioni i ka regjistruar rezultatet preliminare dhe rezultatin e ankesave dhe tani i pret vendimet nga procesi ankesave. Pushteteve shtetĂ«rore relevante, duke e pĂ«rfshirĂ« edhe KSHZ-nĂ« dhe gjyqĂ«sorin, duhet t’u mundĂ«sohet qĂ« tĂ« punojnĂ« pa pengesa, pa trysni dhe pa pĂ«rzierje politike”,...

Kocijançiq: Prej afĂ«r do t’i ndjekim zgjedhjet pasi ato janĂ« mundĂ«si pĂ«r fillim tĂ« ri

Bashkimi Evropian nga afĂ«r do t’i ndjekĂ« zgjedhjet e parakohshme parlamentare qĂ« tĂ« dielĂ«n do tĂ« mbahen nĂ« RepublikĂ«n e MaqedonisĂ«, ndĂ«rsa me reagimin e tij pĂ«r mbajtjen e tyre pret tĂ« dalĂ« tĂ« dielĂ«n pasdite, pasi me vlerĂ«sim fillestar do tĂ« dalin vĂ«zhguesit ndĂ«rkombĂ«tarĂ«, kumtoi sot zĂ«dhĂ«nĂ«sja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç “Siç deri mĂ« tani shumĂ« herĂ« kemi...

Brukseli nuk komenton vizitën e Kurc dhe mban qëndrimin për ndarjen e partisë nga shteti

Komisioni Evropian sot nuk deshi tĂ« komentoj pjesĂ«marrjen e ministri tĂ« jashtĂ«m tĂ« AustrisĂ« Sebastian Kurc nĂ« mitingun partiak tĂ« VMRO DPMNE-sĂ« dhe takimin e tij shtetĂ«ror me shefin e diplomacisĂ« sĂ« vendit, Nikolla Poposki. NĂ« pyetjen e “Meta” se si e komenton vizitĂ«n e kĂ«tillĂ« tĂ« pĂ«rfaqĂ«suesit tĂ« lartĂ« tĂ« njĂ« vendi- anĂ«tarĂ« tĂ« BE-sĂ«, nga Brukseli thonĂ« se...

Komisioni Evropian kërkon që të kontrollohen të gjithë që hynë në zonën- shengen

KE sot propozoi kontroll paraprak për çdonjërin i cili nga shteti i treti futet në zonën- shengen të BE-së, madje edhe nëse ai shtet ka regjim pa viza. Me këtë hap, BE do të zbatoj sistem të ngjashëm me atë që ekziston në SHBA.  Sistemi i propozuar, ETIAS (Sistemi i BE-së për informim dhe miratim të udhëtimit) do të jetë...

Qeveria bën dështime reformuese në vend që të zbatoj reforma urgjente

Qeveria s’ka kapacitet reformues ndĂ«rsa Maqedonia po lĂ«viz nĂ« drejtim tĂ« gabuar pasi ka pushtet shumĂ« dominues ekzekutiv, qĂ« ndikon nĂ« gjyqĂ«sor dhe Kuvend, Ă«shtĂ« konkluzioni i debatit “DĂ«shtimet urgjente reformuese” i organizuar nga Fondacioni “ShoqĂ«ria e hapur”- Maqedoni dhe Qendra Maqedonase pĂ«r Arsim Evropiane. Bojan Mariçiq nga kjo qendĂ«r thotĂ« se pas zgjedhjeve agjenda reformuese nuk duhet t’i lihet...

Han: Kriza nĂ« Maqedoni ende s’ka mbaruar

Për Maqedoninë, kriza ende s'është e mbaruar. Ka hapa pozitiv lidhur me Marrëveshjen e Përzhinës, veçanërisht me atë që janë caktuar zgjedhjet më 11 dhjetor dhe që kanë rëndësi vitale për tejkalimin e krizës, deklaroi euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme, pas prezantimit të raportit të progresit. Në pyetjen e "Meta" nëse Kuvendi duhet ta vazhdoj...

Vërejtjet kryesore të KE: Kriza vazhdon, vendi vuan nga politika e ndarjes

Në vërejtjet kryesore në raportin e Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë përmendet se në vend vazhdon kriza më e madhe politike prej vitit 2001 dhe se vendi vuan nga kultura e ndasive politike dhe mungesa e kapacitetit për kompromise. Këto janë vërejtjet: Marrëdhëniet ndëretnike: Ende të brishtë Shoqëria civile: Luan rol të rëndësishëm në mbështetjen e proceseve demokratike Administrata publike: Vërehet progres,...

Brukseli do të bëj pauzë- raporti i ardhshëm do të jetë në vitin 2018

Komisioni Evropian nesĂ«r do tĂ« publikoj raportin pĂ«r zgjerimin e BE-sĂ« dhe raportin pĂ«r avancimin e vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor, por raport i radhĂ«s, nĂ« vend qĂ« nĂ« vitin e ardhshĂ«m, do tĂ« jetĂ« madje nĂ« vitin 2018, njofton raportuesi i Brukselit pĂ«r “Meta”. Jozyrtarisht, nĂ« KE ekziston lodhje nga raportet nĂ« veçanti duke pasur parasysh se deri mĂ« tani...