fbpx

Çfarë kërkon PSP e që institucionet nuk ia japin?

-

Refuzimi i Gjykatës Themelore Shkupi 1 që PSP-së t’ia dorëzoj procesverbalin nga kontrata ma Zvonko Kostovskin është një prej pengesave të shumtë me të cilat ballafaqohet kabineti i Katica Janevës.

Paraprakisht, gjykata refuzoi kërkesën e PSP që të lëshoj urdhër gjyqësor, në suazat e rastit “Target”, për bastisjen në sistemet kompjuteristike të një operatori telekomunikativ. Në këtë varg, hynë edhe refuzimet ndaj PSP-së për rastin “Magjar Telekom” dhe “Sopot” si dhe shumë kërkesa për arrest.

Kjo ndodh edhe pse institucionet e shtetit kanë obligim ligjor që të bashkëpunojnë dhe ta ndihmojnë PSP-në, që sipas Ligjit me të cilin është rregulluar bashkëpunimi i tyre, mes tjerash, ka të drejtë të bëj “kontroll në të gjithë provat e dokumentuara pa marrë parasysh burimin” dhe “marrjen e të gjitha lirive të sigurisë për kontroll të informacioneve të besueshme dhe informacione që nuk janë të kapshme për opinionin.

Ja institucionet dhe pengesat me të cilat ballafaqohet PSP:

Gjykata Themelore Shkupi 1 refuzoi kërkesat për bastisjen në sistemet kompjuteristike të një operatori telekomunikativ në rastin “Target”, kërkesën për marrjen e kompjuterëve nga DSK si dhe shumë kërkesa për arrest.

Prokuroria publike dhe Këshilli i prokurorëve publik refuzojnë PSP-së t’ia japin lëndët për “Sopotin”, “Magjar Telekom”, “Verushevski” dhe gazetarin Zoran Bozhinovski, që lidhet me rastin “Spiuni”.

Përbërja paraprake e Parlamentit gjegjësisht deputetët e VMRO DPMNE-së, refuzuan të mbështesin vazhdimin e mandatit dhe miratimin e ndryshimeve të Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve që i kërkonte Janeva.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.