fbpx

Han dhe treshja evropiane të martën vjen në Maqedoni, konfirmon Kocijançiq

-

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han të martën do të udhëtoj në Shkup, së bashku me tre euro- deputetët Eduard Kukan, Ivo Uajgl dhe Knut Flekenshtajn, konfirmoi sot zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq.

“Siç mund të shihni në agjendë, komisari Han të martën më 21 mars do të udhëtoj në Shkup, së bashku me tre euro- deputetët që i njihni mirë, Flekenshtajn, Kukan dhe Uajgl. Ata së bashku do të takohen me përfaqësuesit e të gjitha partive parlamentare si dhe me presidentin (Gjorgje) Ivanov. Ata do ta përsëritin mesazhin e fuqishëm të BE-së që të respektohen rezultatet zgjedhor dhe të mundësohen proceset demokratike të vazhdojnë dhe shpejtë të formohet qeveria me çka do të vazhdohej zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinës”, tha Kocijançiq.

Ajo përkujtoi se mbrëmë, në Samitin e gjashtë liderëve të Ballkanit Perëndimor në Sarajevë, Han ka theksuar domosdoshmërinë për bashkëpunim rajonal duke paralajmëruar rrezikun  e ngritjes së tensioneve, përfshirë edhe ato ndëretnike, me deklarata dhe veprime që mund t’i thellojnë marrëdhëniet të mira fqinjësore.

Në pyetjen nëse po përgatitet Përzhino 3, Kocijançiq theksoi se qëndrimi i Komisionit është se Marrëveshja e Përzhinës duhet të zbatohet tërësisht.

“Konsiderojmë se krahas gjërave që duhet të ndodhin është ajo që Marrëveshje e Përzhinës, siç e dini duhet të zbatohet” tha Kocijançiq.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.