fbpx

Diplomatët maqedonas kërkojnë hetim për nekrologët me ambasadorët

-

 

Sindikata e shërbimit diplomatik të Maqedonisë i bën thirrje Prokurorisë publike që të hetoj rastin me publikimin e nekrologëve nga ish ambasador dhe aktual në Maqedoni në faqen e internetit “Imgur”.

Prej atje thonë se Prokuroria publike duhet të vlerësoj nëse bëhet fjalë për “kërcënim serioz” që sanksionohet me nenin 420, paragrafi 1 nga Kodi penal, me dënim me burg.

Nga Sindikata shtojnë se vendimi për atë me cilat shtet dhe deri në çfarë niveli do të bashkëpunoj vendi, është vendimi i vet shtetit të Maqedonisë e jo e ndonjë strukturë partiake dhe se askush në vend nuk guxon të “luaj apo edhe më keq të kërcënoj përfaqësuesit e shteteve në Maqedoni e që kanë mbrojtje ndërkombëtare”.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.