fbpx
Tag: Јавно обвинителство

tag: Јавно обвинителство

Prokuroria publike zhvillon procedurë parahetimore kundër organizatave joqeveritare dhe Besës

Sektori për krim të organizuar pranë Prokurorisë Publike Shkup zhvillon procedurë parahetimore për financim ilegal të procesit zgjedhor kundër disa organizatave joqeveritare dhe partisë politike Besa, njofton Nova TV. Portali si burim informata përmend “burime shumë të larta në hetim që për shkak të sigurimit personal kanë kërkuar të qëndrojnë anonim”. Sipas tyre, bëhet fjalë për OJQ që janë financuar nga...

Gjermania e shfuqizon , Maqedonia ende gjykon sipas ligjit për mbrojtjen e monarkëve

Ministri i drejtësisë së Gjermanisë, Heiko Maas dje njoftoi se qeveria gjermane do ta shfuqizoj Ligjin i cili ua ndalon qytetarëve të vendit t’i ofendojnë liderët e huaj. Maas ka deklaruar se bëhet fjalë për “ligj të vjetërsuar dhe të panevojshëm”. Ambasada e Turqisë në Maqedoni në fund të dhjetorit të vitit të kaluar, njoftoi se ka ngritur kallëzim penal kundër...

Diplomatët maqedonas kërkojnë hetim për nekrologët me ambasadorët

  Sindikata e shërbimit diplomatik të Maqedonisë i bën thirrje Prokurorisë publike që të hetoj rastin me publikimin e nekrologëve nga ish ambasador dhe aktual në Maqedoni në faqen e internetit “Imgur”. Prej atje thonë se Prokuroria publike duhet të vlerësoj nëse bëhet fjalë për “kërcënim serioz” që sanksionohet me nenin 420, paragrafi 1 nga Kodi penal, me dënim me burg. Nga...

Në aksion policor janë arrestuar katër persona ish pjesëtarë të ISIS

“Prokurori kompetent publik nga Prokuroria Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, sot ka dhënë urdhër për zbatimin e hetimit për  7 persona – anëtarë të ISIS”, njoftojnë nga Prokuroria, në lidhje me aksionin e sotëm në  disa lagje të Shkupit. Sipas Prokurorisë, të dyshuarit ngarkohen për veprën penale “Organizim terrorist të nenit 394. Paragrafi 2 nga Kodi...

Dy kallëzime penale kundër dy prokurorëve nga ekipi i Janevës

Janë ngritur dy kallëzime penale kundër dy prokurorëve nga ekipi i prokurores speciale publike Katica Janeva. Kallëzimet, siç njoftojnë nga Prokuroria publike për “Meta” janë ngritur nga persona të ndryshëm fizik ndërsa kanë të bëjnë me veprën e njëjtë penale, keqtrajtim në kryerjen e shërbimit. Këtë fundjavë Prokuroria publike konfirmoi se është ngritur kallëzim penal kundër tre prokurorëve nga Prokuroria...

Janeva kontrollon funksionimin e komunës Manastir e jo vetëm pohimet nga “bomba”

Prokuroria speciale publike i ka ndërmarrë të gjitha lëndët e hapura lidhur me punën e komunës Manastir dhe të kryetarit Vladimir Taleski, që më herët i hetoi Prokuroria themelore publike e Manastirit. Burime nga Prokuroria në Manastir konfirmojnë se në duart e Katica Janevës nuk është vetëm “bomba” e opozitës për transportin falas shkollor, por çdo gjë që është...

Janeva filloi me punë: Gruevski, Mijalkov, Jankulloska, Janakieski dhe “Puçi” të parët në shqyrtim

Lëndët kundër ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov, kryeministri Nikolla Gruevskin, ish ministrat e brendshëm dhe për transport e lidhje, Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski si dhe rasti “Puç” janë të parat që prokurorja speciale Janeva i ka kërkuar nga Prokuroria speciale dhe për të cilat do të nis hetim. Këtë e njoftuan sot nga kabineti i Janevës, në...

Prokuroria Publike i dorëzoi Janevës të dhëna statistikore për “bombat”

Prokuroria Publike sot pasdite njoftoi se prokurores speciale, Katica Janevës i ka dorëzuar shqyrtimin e detajuar statistikor, si dhe të dhënat mbi lëndët e hapura për rastet të cilat dalin nga përmbajtja e bisedave të përgjuara, të cilat Janeva i kërkoi javën e kaluar.  Në kumtesën e Prokurorisë hollësisht  shpallet numri i lëndëve, personave kundër të cilëve janë ngritur procedura, lloji...

Pistoleta e Mijallkovit “ka ngecur” në jo-kompetencat dhe përgjigjet e pakta

Nga Prokuroria Publike për "Meta" deklaruan se ata janë  nuk janë kompetentë për rastin, e gjetjes së pistoletës dhe arrestimit të ish drejtorit të Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit  (DSK) Sasho Mijallkov, në Aeroportin e Beogradit “Nikolla Teslla". Prej atje thonë se kompetencat i takojnë "organeve të shtetit në territorin e të cilit është bërë vepra penale". Para një muaji...

Gjykata Themelore Shkupi 1: “Bombat” nuk mund të jenë dëshmi

Këshilli Penal pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1, në seancën e sotme solli vendim me të cilën ankesat e Prokurorisë Themelore Publike-Shkup, që "bombat" të mund të shfrytëzohen si dëshmi. "Këshilli Penal pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1- Shkup, në seancën e sotme solli vendim me të cilën ankesat e Prokurorisë Themelore Publike-Shkup, kundër vendimeve të gjykatësit në procedurë paraprake për ndarjen e...

Anesteziologët e spitalit të Gjevgjelisë kanë qenë të dehur

Dy mjekë anesteziologë, të cilët kanë qenë pjesë e ekipit, në operacionin ku është dashur të lind një nënë foshnjën, por fatkeqësisht edhe nëna edhe foshnja kanë vdekur në Spitalin e Gjevgjelisë. “Anesteziologët kanë qenë të alkoolizuar, ka treguar analiza e gjakut, të cilën ua ka bërë Ministria e Punëve të Brendshme”, thonë nga Prokuroria Publike. Analiza e gjakut të...

Prokuroria kërkon të zhbllokohet llogaria e “Makpetrol”

Prokuroria themelore publike –Shkup deri tek gjykatësi me procedurë të mëparshme sot ka dorëzuar propozim që të zhbllokohet llogaria e “Makpetrol” dhe “Oilkos” sepse, siç njoftojnë, pas dëshmive shtesë, që janë grumbulluar dje është konfirmuar “nevoja për zhbllokimin e llogarive të shoqatës me qëllim që mos të pengohet puna”. “Prokuroria Themelore Publike, duke vepruar sipas informacioneve të publikuara në media...

Prokuroria kontrrollon borxhin e komunës së Manastirit

Borxhi i komunës së Manastirit me kredi më të madh se 2,5 milion euro nga Banka Botërore, për rregull infrastrukturor të ish kazermës, ku në vijim e sipër janë ndërtimet e objekteve afariste dhe  të vendbanimeve, është vendosur nën kontrrollin të Prokurorisë Themelore Publike në Manastir. Këtë informacion për “Metën" e zbulojnë burime nga Prokuroria, me paralajmërim se, kinse bëhet...

Tredhjetë ditë paraburgim për nëntë të arrestuarit në aksionin “Celula”

Nëntë ,nga 36 personat e ndaluar dje gjatë operacionit policor "celula", të akuzuar për veprën penale “Pjesëmarrje në ushtri të huaj, polici, në formacione paramilitare dhe paramilicore” u është shqiptuar masa e paraburgimit 30 ditësh. Siç njoftoi Gjykata Themelore Shkupi, pas shqyrtim të fakteve dhe dëshmive të propozuara nga Prokuroria Themelore Publike dhe pas marrjes në pyetje në prezencë të...

Sulmohet faqja e internetit të Prokurorisë

Internet faqja e Prokurorisë Publike, sot pasdite është sulmuar nga grupi „./UnIX“. Në faqen jorm.org.mk, u shfaq animacion ku shkruan “Gëzuar ditën e pavarësisë së Indonezisë” (Happy independce day Indonesia). Përveç fotografisë dhe tekstit, është future edhe gjuha indoneziane, dhe në sfond dëgjohet këngë me dialekt indonezian. Sulmin e faqes së internetit për “Metën” e konfirmuan edhe nga Prokuroria Publike  

Prokuroria vazhdon hetimin për Lagjen e Trimave

Me asistencë ndërkombëtare prokuroria publike pas më shumë se dy muajsh ka njoftuar se ka grumbulluar pjesërisht dëshmitë për rastin e aksionit policor të Kumanovës që ndodhi më 9 dhe 10 maj në Lagjen e Trimave. Përmes një kumtese ata bënë të ditur, se në këtë drejtim kanë pasur edhe asistencë ndërkombëtare juridike si në identifikimin e të dyshuarve,...

Prokuroria nuk ka koment për kërkesën e GNK-së për hetim ndërkombëtarë për Kumanovën

“Prokuroria themelore publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit çdo ditë ndërmerr masa dhe aktivitetet në lidhje me ngjarjet e Kumanovës gjatë zbatimit të aksionit policor. Duke pasur parasysh vëllimin e materialit, procedura hetimore është në rrjedhë e sipër. Prokuroria në interes të hetimit nuk mund të jep detaje. Kur do të krijohen kushte, opinioni do të...

Për kryetarin Taleski gazetarët janë fajtor që ka hetim kundër tij

Kryetari i Manastirit, Vladimir Taleski akuzoi gazetarët për atë që Prokuroria ka hapur lëndë sipas “bombës” së opozitës, në të cilën dëgjohet se ai, gjoja, ka bërë kriminalitet me transportin falas të nxënësve. Taleski dërgoi disa ofendime ndaj gazetarëve lokal duke i quajtur “jo- profesionist të mëdhenj”. “Falë jo- profesionalizmit tuaj, kuptohet se dezinformatat në fillim qarkullojnë në opinion dhe është...

Prokuroria nisi hetimet për vrasjen e dyfishtë në Merovë

Tre persona janë privuar nga liria nën dyshimin se kanë marrë pjesë në kryerjen e vrasjes së dy vëllezërve, njëri 23 dhe tjetri 25 vjeç që ndodhi në fshatin Merovë të komunës së Zhelinës, si pasojë e mosmarrëveshjes mbi pronën e kopesë së dhenve. Personat e arrestuar janë Sh.A. 29 vjeç, G.A. 54 vjeç dhe Q.A., 21 vjeçar, njoftojnë nga...

Për Prokurorinë, pohimet e LSDM-së janë presion ndaj gjyqësisë

Vendimi për parashtrimin e aktit akuzues në lëndën e njohur në opinion me emrin “Puç”, si dhe në të gjitha lëndët tjera, është parashtruar dhe bazohet jashtëzakonisht në bazë të dëshmive të mbledhura gjatë procedurës hetuese, ndërsa kumtesën e LSDM­së Prokuroria Publike e kupton si presion ndaj gjykatës, e cila duhet ta marrë vendimin përfundimtar, thuhet në reagimin e...