fbpx
Tag: Јавно обвинителство

tag: Јавно обвинителство

Angellov duke i rënë ziles dëshiron të zgjojë vetëdien e Zvërelvskit

Kreu i “Dinjitetit” Stojançe Angellov, me zile në dorë protestoi përpara Prokurorisë, në përpjekje për t’i zgjuar ndërgjegjen kryeprokurorit Zvërleski që të japë dorëhiqjen. Angellov paralajmëroi se bllokadën përpara godinës së prokurorisë do të zhvillojë çdo ditë për aq kohë sa nuk pranohen kërkesat e tij. -“Përse Nikolla Gruevski akoma është në liri pas gjithë asaj që dëgjuam. Ne dje...

Zaev edhe sot në Prokurori

Deklaratë e Zoran Zaevit për rastin Lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot to të dalë para Prokurorit publik për rastin Puç. Aksioni policor Puç filloi ka fundi i muajit janar të këtij viti, ndërsa Zaev akuzohet për sulm ndaj organeve më të larta shtetërore, dhe se në takim me kryeministrin Gruevski ai është kërcënuar me dëshmi kundër tij. I...

Angelov: Mos guxoni ta arrestoni Zaevin sepse do të derdhet gjaku

Gjenerali Stojançe Angelov edhe sot me disa qytetar protestoi para Radio- televizionit maqedonas për shkak se servisi publik refuzon të publikoj audio regjistrimet nga bisedat e përgjuara që i publikon kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev. Angelov tha se kërkon qeveri teknike, mbajtje të zgjedhjeve në atmosferë normale e më pas populli le të vendos se kujt do t’ia besoj pushtetin....

Institucionet të përfshihen në hetimet për bombën

Organizatat jo qeveritare në vend kërkojnë nga institucionet që të hetojnë aferën e përgjimeve. Ata kërkojnë hetimin transparent të përmbajtjeve që dalin nga bisedat e përgjuara që lidhen me kriminalitetin e qeverisë dhe proceduimin e shkeljes së privatësisë së qytetarëve me aferën e përgjimeve dhe keqpërdorimin masovik të pozitës zyrtare që janë veprime të dënueshme për të cilat ndiqen...

Prokuroria tërë vitin ka grumbulluar dëshmi për aferën “Aktor”

Prokuroria themelore publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit është duke grumbulluar dëshmi për rastin “Aktor”, që në mars të këtij vitit në konferencë shtypi, e publikoi LSDM-ja opozitare, njoftuam për “Meta” nga Prokuroria, pas heshtjes prej 1 viti e duke u përgjigjur në pyetjen: A është duke u zhvilluar edhe më tej hetimi për rastin “Aktor”? “Prokuroria...

Secili padit secilin- vërshim të kallëzimeve penale në Maqedoni  

Gjendja në Maqedoni, të cilën disa e quajnë krizë politike, shkaktoi vërshim të kallëzimeve penale në veçanti kundër politikanëve, figurave publike dhe gazetarëve. Në një vend të vogël siç jemi ne, duket se për momentin  secili padit secilin dhe secili ngrit kundër secilit kallëzim penal.   Për më pak se 3 muaj, prej 31 janarit e deri më sot, kallëzime penale...

Mision i pamundur: Edhe të huajt edhe Zvrlevski në Prokurori

“Së pari dorëheqje nga Marko Zvrlevski, e më pas ekspertë ndërkombëtarë”, është qëndrimi i përgjithshëm dhe kushti i partive opozitare në krye ne LSDM-në në lidhje me ftesën që Prokuroria publike e dorëzoi deri tek organet e BE-së për dërgimin e ekspertëve ndërkombëtarë të cilët do ta vëzhgonin punën e prokurorëve në rastet “Puçi” dhe “Përgjimi”. -Ne lidhur me këtë...

MPB apelon të mos paraqiten incizime të reja në “Youtube”

„MPB i bashkëngjitet apeli të Prokurorisë, të mos publikohen incizime në 'Youtube', të cilët mund të shfrytëzohen në procedurë të mëtejshme”, kështu ka deklaruar zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, për agjencionin e lajmeve “Meta”, ndërsa ka shtuar se pse po pyetet dhe shkruhet vetëm për këto incizime ndërsa nuk parashtrohet pyetje për incizimet që po i publikon Zaevi. “Përse nuk...

Paditë penale të LSDM-së Prokuroria “i filloi me punë”

Prokuroria Themelore Publike Shkup sot pasdite përmes njoftimin informon se paditë penale për përgjim të paautorizuar që i dorëzoi LSDM, lideri i partisë, Zoran Zaev, zëvendësja e tij, Radmill Sheqerinska, Stevo Pendarovski, Oliver Spasovski, Tito Petkovski dhe Andrej Zhernovski, “janë marrë në punë”. “Më pas janë ftuar dorëzuesit e padive penale, një pjesë e tyre janë dëgjuar para prokurorit publik...

LSDM: Është skandaloze që VMRO- DPMNE-ja vlerëson bazën e padive penale

Për LSDM-në është skandaloze fakti që Qendra e Komunikime të VMRO DPMNE-së vlerëson nëse paditë e ngritura penale janë të bazuara apo jo, reagojnë nga partia më e madhe opozitare, e cila sot ngriti tre padi penale kundër Nikolla Gruevskit, drejtorit të DSK-së Sasho Mijallkov, ministrat Gordana Jankullovska dhe Mile Janakievski si dhe kundër Martin Protugjer dhe kryetarit të...

Prokuroria do ta hetojë rastin e Tamarës

Prokuroria Themelore Publike - Shkup formoi lëndë për rastin me vajzën T.D. nga Velesi e cila vdiq dje në mëngjes në pritje të datës për operacion. Siç kumtuan sot nga Prokuroria Themelore Publike - Shkup është emëruar prokurori publik kompetent i cili do ta shqyrtojë lëndën dhe do të fillojë procedurë për përcaktimin e fakteve dhe të përgjegjësisë eventuale pë...

Videot kontestuese akoma janë në “You Toube”, MPB-ja “vepron”

Videot nga takimi ndërmjet kryeministrit Nikola Gruveski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, ku të dy bisedojnë për provat e rastit “bomba” dhe për prejardhjen e tyre, akoma  gjenden në internet- servilin “You Tube”. Prokuroria të martën nëpërmjet  një komunikate informoi se nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka kërkuar të kontaktojë “Jutjubin” dhe të kërkoj heqjen e video...

VMRO- DPMNE: Prokuroria Publike të zbulojë prej ku janë video- materialet

Sërish ftojmë Prokurorinë Publike të zbulojë prej ku janë videomaterialet  e Nikola Gruevskit dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, a guxon të publikohen të tilla, kush e ka bërë këtë ose nëse është ose jo nga masat e posaçme të lëshuara hetuese, si dhe për çfarë bëhet fjalë, thuhet në reagimin e VMRO. Zoran Zaevi vet pranoi se bashkëpunimi me...

LSDM të premten vendos se kur do ta publikojë bombën

Të premten në orën 18, Bordi Qendror i LSDM-së do të vendosë kur do të publikohet bomba, është përgjigjur në pyetjen e gazetarëve zëdhënësi I LSDM-së Petre Shillegov. Ai në pres konferencë e ka vlerësuar si konfuze dhe tentativë për hutim të opinionit, kumtesën e Prokurorisë për pasojat rreth publikimit të materialeve që janë pjesë e hetimeve. Ai tha se...

Prokuroria do të zbulojë ose të fshehë?

Njoftimi   i mbrëmshëm i Prokurorisë Publike për materialet e takimit mes kryeministrit Nikola Gruevski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, në të cilën, ndër të tjera, mediat janë paralajmërohen të mos publikojnë materiale të këtilla ose të ngjashme, sepse do të ndëshkohen, shkaktoi reagime të mëdha në publik dhe tek shoqatat e gazetarëve. Reagimet e para ndaj njoftimit dalin...

Prokuroria cakton 30 ditë paraburgim për Verushevskin

Prokuroria urdhëroi procedurë hetimore kundër Verushevskit i cili ngarkohet për veprën penale- përpunim, mbajtje, tregti me armë dhe materie shpërthyese pa leje, për çka gjyqi i përcaktoi masën e paraburgimit në afat prej 30 ditëve. Policia ka arrestuar ish drejtorin e Sigurimit Shtetëror dhe Kundërzbulimit Zoran Verushevski. Nga Ministria e Brendshme njoftojnë se arrestimi i Verushevskit, nuk është vetëm për...

Vranshkovski mbetet në burg

Jovan Vranishkovski, sot nuk do të dal nga burgu, informoni televizioni „24 Вести“.Prokuroria në momentin e fundit dorëzoi ankesë, kundër vendimit lirim me kush, të Vranishkovskit. Deri në rishqyrtimin e ankesës të prokurorisë, ai mbetet në burg. Javën e kaluar nga Prokuroria informuan se nuk do të dorëzojnë ankesë ndaj vendimit për lirimin e priftit, por megjithatë ndërruan mendje edhe...

Семејното насилство се храни од бавноста и нереагирањето на институциите

Четири убиства, од кои едно двократно и едно трикратно, на кои им претходело семејно насилство, се случиле од мај до ноември годинава, што е алармантната бројка која укажува на нефункционалноста на системот за заштита, реагираат од Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Невладината организација „Хера“. Карактеристично за сите овие случаи е што убиствата се извршени од...