fbpx

Videot kontestuese akoma janë në “You Toube”, MPB-ja “vepron”

-

Videot nga takimi ndërmjet kryeministrit Nikola Gruveski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, ku të dy bisedojnë për provat e rastit “bomba” dhe për prejardhjen e tyre, akoma  gjenden në internet- servilin “You Tube”.

Prokuroria të martën nëpërmjet  një komunikate informoi se nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka kërkuar të kontaktojë “Jutjubin” dhe të kërkoj heqjen e video materialeve, por edhe materialeve të tjera të ngjashme që mund të shfaqen në të ardhmen.

Meqë numri i vizitorëve që kanë shikuar dhe akoma shohin videot kontestuese në “Jutjub” akoma është në qarkullim “Meta” nga MPB-ja kërkoi informacione a kanë kontaktuar rrjetin dhe a kanë kërkuar heqjen e tyre.

“Veprojmë në bazë të kërkesës së Prokurorisë Publike” thotë zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski.

Kushtet e përdorimit ,thonë se “Jutjub” mundet çdo moment të ndërpresë marrëveshjen e kontraktuar nëse:

  • Keni shkelur njërën nga dispozitat e kushteve (ose keni vepruar në atë mënyrë ku qartë tregoni se nuk kemi qëllim,  përkatësisht nuk keni mundësi t’i respektoni dispozitat e kushteve)
  • Nga “YouTube” është kërkuar ta bëjë këtë me anë të ligjit në fuqi (për shembull, nëse dispozita e shërbimit me të cilin ka të bëjë është e paligjshme)

Nga ajo që mund të shihet në “YouTube”, kanali dhe llogaria e atyre që kanë vendosur materialet kontestuese, janë me nofkën “hoho lol”, dhe është bërë para dy ditëve dhe në të përveç këtyre dy video- materialeve, të titulluara “E vërteta në shesh 1 dhe 2”, nuk asgjë tjetër, që nënkupton se janë hapur vetëm për këtë qëllim.

 

Videoja e cila zgjatë 10 sekonda e kanë shikuar 138.000 vizitorë, kurse videon e dytë  ekanë shikuar 73.500 vizitorë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.