fbpx
Tag: Prokuroriapublike

tag: prokuroriapublike

Janeva sot duhet të njoftojë se çfarë do të hetohet

Prokuroria Themelore Speciale sot duhet të thotë se cilat lëndë që kanë dalë nga përmbajtja e përgjimeve të paligjshme do t'i hetojë. Sot është afati i fundit nga tetë ditët, prej të cilave Katica Janeva dhe ekipi i saj duhet të vendos se cilat lëndë janë kompetente e cilat jo. Paraprakisht, Janeva dhe 12 ndihmësit- prokurorë konkluduan se nën kompetencat...

Pistoleta e Mijallkovit “ka ngecur” në jo-kompetencat dhe përgjigjet e pakta

Nga Prokuroria Publike për "Meta" deklaruan se ata janë  nuk janë kompetentë për rastin, e gjetjes së pistoletës dhe arrestimit të ish drejtorit të Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit  (DSK) Sasho Mijallkov, në Aeroportin e Beogradit “Nikolla Teslla". Prej atje thonë se kompetencat i takojnë "organeve të shtetit në territorin e të cilit është bërë vepra penale". Para një muaji...

Javë e pasigurt e bisedimeve

Që nesër Maqedoninë e pret edhe një javë e pasigurt e bisedimeve. Edhe pse deri më tani i gjithë procesi i bisedimeve, për çështjet më të rëndësishmes nga Marrëveshja e Përzhinos duhej të përfundonte, megjithatë partitë politike akoma nuk arritën marrëveshje. Gjëja e vetme për të cilën tani për  tani janë marrë vesh  për përzgjedhjen e prokurores speciale, Katica...

Sulmohet faqja e internetit të Prokurorisë

Internet faqja e Prokurorisë Publike, sot pasdite është sulmuar nga grupi „./UnIX“. Në faqen jorm.org.mk, u shfaq animacion ku shkruan “Gëzuar ditën e pavarësisë së Indonezisë” (Happy independce day Indonesia). Përveç fotografisë dhe tekstit, është future edhe gjuha indoneziane, dhe në sfond dëgjohet këngë me dialekt indonezian. Sulmin e faqes së internetit për “Metën” e konfirmuan edhe nga Prokuroria Publike  

MPB apelon të mos paraqiten incizime të reja në “Youtube”

„MPB i bashkëngjitet apeli të Prokurorisë, të mos publikohen incizime në 'Youtube', të cilët mund të shfrytëzohen në procedurë të mëtejshme”, kështu ka deklaruar zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, për agjencionin e lajmeve “Meta”, ndërsa ka shtuar se pse po pyetet dhe shkruhet vetëm për këto incizime ndërsa nuk parashtrohet pyetje për incizimet që po i publikon Zaevi. “Përse nuk...

“Puç” dëshmoi se shërbimet i kemi “shoshë”: Kush nuk ka bërë punën e vet?

Lideri i opozitës, Zoran Zaev publikoi një pjesë të “bombës” shumë të pritur, duke prezantuar biseda të përgjuara të politikanëve, ministrave qeveritarë, gazetarëve dhe biznesmenëve. Si urdhërues të përgjimeve jo- ligjore i drejtoi pikërisht Nikolla Gruevskin dhe drejtorin e Drejtorisë për sigurim dhe kundër- zbulim (DSK), Sasho Mijallkov dhe qëndron në pohimin se materialet ia kanë dhënë shërbimet, siç...

Videot kontestuese akoma janë në “You Toube”, MPB-ja “vepron”

Videot nga takimi ndërmjet kryeministrit Nikola Gruveski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, ku të dy bisedojnë për provat e rastit “bomba” dhe për prejardhjen e tyre, akoma  gjenden në internet- servilin “You Tube”. Prokuroria të martën nëpërmjet  një komunikate informoi se nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka kërkuar të kontaktojë “Jutjubin” dhe të kërkoj heqjen e video...

VMRO- DPMNE: Prokuroria Publike të zbulojë prej ku janë video- materialet

Sërish ftojmë Prokurorinë Publike të zbulojë prej ku janë videomaterialet  e Nikola Gruevskit dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, a guxon të publikohen të tilla, kush e ka bërë këtë ose nëse është ose jo nga masat e posaçme të lëshuara hetuese, si dhe për çfarë bëhet fjalë, thuhet në reagimin e VMRO. Zoran Zaevi vet pranoi se bashkëpunimi me...

LSDM të premten vendos se kur do ta publikojë bombën

Të premten në orën 18, Bordi Qendror i LSDM-së do të vendosë kur do të publikohet bomba, është përgjigjur në pyetjen e gazetarëve zëdhënësi I LSDM-së Petre Shillegov. Ai në pres konferencë e ka vlerësuar si konfuze dhe tentativë për hutim të opinionit, kumtesën e Prokurorisë për pasojat rreth publikimit të materialeve që janë pjesë e hetimeve. Ai tha se...

ShGM-ja dënon kërcënimet e Prokurorisë ndaj gazetarëve

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (ShGM) fuqishëm dënon kërcënimet për ndjekje penale të gazetarëve, të drejtuara nga Prokuroria Publik në ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, në qoftë se publikojnë materiale që mund të jenë subjekt i procedurave penale. "Një sjellje e tillë e prokurorisë është e pakuptimtë sepse kërkonë me arogancë të shfuqizojë rolin e medias si një...

Prokuroria do të zbulojë ose të fshehë?

Njoftimi   i mbrëmshëm i Prokurorisë Publike për materialet e takimit mes kryeministrit Nikola Gruevski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, në të cilën, ndër të tjera, mediat janë paralajmërohen të mos publikojnë materiale të këtilla ose të ngjashme, sepse do të ndëshkohen, shkaktoi reagime të mëdha në publik dhe tek shoqatat e gazetarëve. Reagimet e para ndaj njoftimit dalin...

Prokuroria do të kontrollojë se si ka dal në qarkullim videoja dhe materialet e tjera të ndaluara të “Puçit”

Prokuroria Themelore Publike për krim të organizuar dhe korrupsion, sipas kompetencave që ka do të kryejë hetime lidhur me faktet dhe rrethanat se si materialet nga takimi mes kryeministrit Nikolla Gruevski dhe liderit të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë Zoran Zaev, kanë arritur tek mediat”. Prokuroria Publike nga MPB-ja  kërkoi të kontaktojë “Jutjubin”de të heq videot nga takimin Gruevski-...

Zaevit do t’i merret pasaporta?

Në aksionin policor  “Puç”, dyshohet edhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i cili bashkë me Zoran Verushevskin  që u arrestua para dy javësh, akuzohet për tentim dhe cenim të rendit kushtetues dhe për marrje jodemokratike të pushtetit, përkatësisht mospërfillje të vullnetit të qytetarëve. Siç informojnë nga MPB-ja, në hetimet e deritanishme është konstatuar se personat e dyshuar, nëpërmjet përdorimit...

Prokuroria cakton 30 ditë paraburgim për Verushevskin

Prokuroria urdhëroi procedurë hetimore kundër Verushevskit i cili ngarkohet për veprën penale- përpunim, mbajtje, tregti me armë dhe materie shpërthyese pa leje, për çka gjyqi i përcaktoi masën e paraburgimit në afat prej 30 ditëve. Policia ka arrestuar ish drejtorin e Sigurimit Shtetëror dhe Kundërzbulimit Zoran Verushevski. Nga Ministria e Brendshme njoftojnë se arrestimi i Verushevskit, nuk është vetëm për...

Vranshkovski mbetet në burg

Jovan Vranishkovski, sot nuk do të dal nga burgu, informoni televizioni „24 Вести“.Prokuroria në momentin e fundit dorëzoi ankesë, kundër vendimit lirim me kush, të Vranishkovskit. Deri në rishqyrtimin e ankesës të prokurorisë, ai mbetet në burg. Javën e kaluar nga Prokuroria informuan se nuk do të dorëzojnë ankesë ndaj vendimit për lirimin e priftit, por megjithatë ndërruan mendje edhe...