fbpx
Tag: Bombë

tag: bombë

Evakuim në “Harvard” shkaku i alarmit për bombë

Disa godina në universitetin “Harvard” në SHBA janë evakuuar për shkak të alarmit për bombë, thuhet në faqen e internetit të këtij institucioni. “Morëm kërcënime për bombë në qendrën shkencore, si dhe në pjesën veriore, në palestrat Emerson dhe Tajner. Godinat janë evakuuar ndërsa policia ka dalë në vendngjarje. Katër ndërtesat po kontrollohet. Presim që e tërë kjo të merr...

Van Hojte: Kemi diskutim të mirë,çështjet më të mëdha janë mbyllur

Ndërmjetësuesi Piter van Hojte në deklaratën e sotme para Klubit të deputetëve, tha se nuk është  pesimist sikurse disa orë më parë dhe se pjesëmarrësit në bisedime kanë qenë konstruktiv. - Kemi diskutim të mirë dhe çështjet më të mëdha tashmë janë mbyllur- tha Van Hojte. Ai shtoi se kërcënimi për "bombat" nuk janë më problem për të vazhduar bisedimet, por...

VMRO- DPMNE: Qëllimi i Zaevit është të shkatojë kaos

Zoran Zaev dëshiron të gënjejë tërë opinionin, edhe maqedonasit dhe shqiptarët, edhe turqit edhe serbët edhe romët, edhe boshnjakët dhe vllehët, se kujdeset për to, ndërsa gjithçka që dëshiron të bëjë është ta shpëtojë vetveten nga kriminalitet të cilat qëndrojnë pas tij dhe pas familjes së tij, thuhet në reagimin e VMRO-DPMNE-së në konferencën e sotme për shtyp të...

Lëvizja për reforma në PDSH: Në qeverinë e Gruevskit BDI-ja partenere në krime

Lëvizja për reforma në PDSH, ka reaguar sot pas publikimit të materialit të përgjuar të njohura si “bomba” nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, që kishin të bëjnë me BDI-në. “Nuk është e rastësishme thënia: “E vërteta vonon, por nuk harron”. Sot opinion i gjërë pati mundësinë të dëgjojë të vërtetat që deri më tani mekanizma të ndryshme shtetërore kanë...

BDI-akuzat e Zaevit janë nxjerrë nga konteksti

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) përgënjeshtron të gjitha akuzat të bëra sot në pres konferencën e kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev. “Akuza që mund ti gjesh vetëm në paralajmërimet që ai vet ua bën përgjimeve e aspak në vet përgjimet. Për shembull.: veç fakti që biseda në mes Kryetarit të Partisë dhe kryetarit të degës së Çairit për shitjen e pronës...

RDK: BDI-ja është futur thellë në korrupsion dhe krim

Pas bombës së publikuar nga Zaev ka reaguar RDK, duke theksuar se me këtë është bërë e qartë për fytyrën reale të këtyre patriotave të rrejshëm të BDI-së. Ju sjellim regimin e plotë Shqiptarët e vullnetit të mirë e kanë patur të qartë që moti për fytyrën e vërtetë të BDI-së dhe udhëheqësve dhe funksionarëve të saj, por tani besojmë se...

VMRO-DPMNE: Zaev tregoi se me LSDM-në udhëheq Sorosi

VMRO-DPMNE përmes një kumtese me shkrim reagoi ndaj “bombës” së 37 të LSDM-së në të cilën u paraqitën materiale për organizatat jo qeveritare. “Zoran Zaev edhe sot vërtetoi se ai nuk është kryetar i LSDM-së dhe se partia e tij udhëhiqet nga Fondacioni Soros, Vladimir Milcin, Branko Geroski, Sasho Ordanovski dhe Lubomir Frckovski. Sa më shumë që po e kupton se...

“Bombë” e re para Qeverisë

“Bomba” e 37 sot do të “shpërthej” para Qeverisë. Sipas informacioneve jozyrtare “bomba” ka të bëjë me organizata joqeveritare. Konferenca për shtyp do të mbahet sot në ora 14. “Bombën” e re e paralajmëroi zëdhënësi i partisë Petre Shilegov, në profilin e tij në “Facebook”.

Bombë në selinë e FIFA-s?

Policia zvicerane filloi hetim për kërcënim me bombë në Kongresin e Federatës ndërkombëtarë të futbollit (FIFA) në Cyrih. Kongresi i FIFA do të vendos sot përmes votimit të fshehtë për kryetarin e ri të kësaj organizate ndërsa në këtë garë marrin pjesë lideri aktual Sep Blater dhe princi i Jordanit, Ali bin Al Husein.

Këshilli i ministrave të BE-së ka marrë vendim deri më qershor të zgjidhjet kriza në Maqedoni?

Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve, lideri i LSDM në konferencën e fundit të shtypit demantoi se Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kanë ofruar ndonjë dokument në takimin e fundit të liderëve, me të cilin kërkojnë nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev një prej tre posteve kryesore t’i takoj shqiptarit. “Kjo nuk është e saktë. Po, dokumentet vendosen...

“Bombë” e Zaevit për “Di cajt”: Të dënuarit për “Monstrën” janë të pafajshëm

Në një intervistë për gazetën gjermane Di Cajt, lideri i LSDM-së, Zaev theksoi se e vërteta për Liqenin e Smilkovcës, mund që të nxis përplasje në Maqedoni. Nuk pret dorëheqje të Gruevskit, por dalje dinjitoze. “Shtatë shqiptarët që janë dënuar për rastin ‘Monstra’ janë të pafajshëm”, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në një intervistë për gazetën Di cajt". “Ato padrejtësisht po...

 “Bomba” e re e LSDM-së do të “shpërthej” para Qeverisë

LSDM në suazat e projektit “E vërteta për Maqedoninë” bombën e 34 do ta publikoj nesër, para Qeverisë së R. së Maqedonisë. Deri më tani kjo parti opozitare në 33 konferenca shtypi publikoi disa materiale të përgjuara, të cilat, sipas krerëve partiak, tregojnë përfshirjen e pushtetit në veprime kriminale. Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev paralajmëroi se opinionit do t’i prezantohet “e...

Milloski: Incizimet për konetstin e emrit janë të selektuara dhe të montuara

Antonio Milloshoski ish ministër i punëve të jashtme të Maqedonisë, i përmendur sot në “bombën” e 33 nga lideri i opozitës maqedonase Zoran Zaev, i hodhi poshtë akuzat e liderit të opozitës maqedonase se ai ka kontribuar për shitjen e emrit të Maqedonisë, transmeton zhurnal.mk “ Në lidhje me incizimet e sotme selektive dhe të montuara për kontestin për emrin...

Zaev: Unë do të jem vazhdimisht në protestë, përveç kur do të jem në negociata

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot informoi se partia në pushtet tanimë ka vendosur lidhje për mitingun e vet në vendin e njëjtë ku nesër do të mbahet tubimi civil. “Do të thotë, ata planifikojnë të vijnë në vendin e njëjtë edhe pse e dinë se do të jemi aty. Unë do të jem vazhdimisht aty, përveç në periudhën kur...

 “Bomba” e Zaevit: Gruevski gënjen se nuk ka bërë pazarllëk për emrin

“Erdhi koha që opinioni të kuptoj të vërtetën për patriotizmin virtual që na harxhoi 9 vite. Gruevski ka bërë pazarllëk, edhe atë me emrin kushtetues të RM-së”, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në publikimin e “bombës” së 33-të. Ai theksoi se bisedat tregojnë “të dhëna të qarta për ndërmjetësues klasik nëntokësorë të besimit të tij nga Maqedonia dhe Greqia....

Çfarë fliste kandidati i ri për shef të MBP-së me Jankulloskën

Mitko Çavkov, propozimi i kryeministri Nikolla Gruevskit, për ministër i ri i punëve të brendshme i cili do të vijë në vendin e Gordana Jankulloskës ishte i përmendur në bombën 27 të Zoran Zaevit. Kur i publikoi bisedat, Zaev tha se këto janë dëshmi për atë se kush dhe si e ka kryer përgjimin. Ja edhe biseda. Bisedë mes Gordana Jankulloskës dhe...

Urko: Lupus in Magnus est

Në disa telefonata publikoi opozita, qytetarët kishin mundësi të dëgjojnë emrin e Dejan Mitrevskit- Urko ish hija e besueshme e kryeministrit Nikola Gruveski. Nga bisedat e përgjuara krijohet përshtypja se Mitrevski që atë natë e ka ditur dhe dy ditë ka fshehur vrasjen e të riut Martin Neshkovski   për kremtimin e fitores së VMRO- DPMNE-së, në zgjedhjet parlamentare të...

VMRO DPMNE: Zaev dëshiron ta kthej vëmendjen e opinionit me ndjeshmërinë e temës

Është e qartë se Zoran Zaev dhe LSDM të vetëdijshëm për fuqinë e dëshmive që flasin për funksionimin e tyre joligjor dhe të ballafaquar me shembjen e skenarit të tyre të errët dhe mospasjen e mbështetjes nga qytetarët, tentojnë përmes publikimit të materialeve të sajuara, të prera, të ngjitura dhe montuara që s’kanë kurrfarë lidhje me kontekstin politik dhe...

LSDM: Kur të vijmë në pushtet, do ta kthejmë kontrollin ndaj DSK-së dhe MPB-së

“Kërkesat që i kemi si opozitës, do të jenë zgjidhjet tona si pushtet”, thotë zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov në pyetjen e “Meta-s” për atë se si planifikojnë të jenë më ndryshe dhe çfarë do të ndryshoj opozita e tanishme në pjesën e kontrollimit të punës së DSK-së kur të vijë në pushtet. Dje lideri opozitar, Zoran Zaev publikoi audio...

Jankuloska për “Monstrën”: Kamerat janë gati, por a do të kryejmë me vrasjen?

“Për fat të keq, kamerat kur ka ndodhur vrasje makabër nuk kanë qenë në funksion dhe nuk kemi mundur të konsiderojmë në këtë vegël të fuqishme teknologjike për zbulimin e veprës më të rënda penale me të cilën jemi ballafaquar. Por, me angazhim joegoist të të gjithë pjesëtarëve të MPB-së, të cilët ditë e natë punonin në terren nga...