fbpx

Lëvizja për reforma në PDSH: Në qeverinë e Gruevskit BDI-ja partenere në krime

-

Lëvizja për reforma në PDSH, ka reaguar sot pas publikimit të materialit të përgjuar të njohura si “bomba” nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, që kishin të bëjnë me BDI-në.

“Nuk është e rastësishme thënia: “E vërteta vonon, por nuk harron”. Sot opinion i gjërë pati mundësinë të dëgjojë të vërtetat që deri më tani mekanizma të ndryshme shtetërore kanë mbajtur të mbrojtur BDI-në nga kompromitimi, madje paskan investuar kaq shumë që të ju ndërtojnë një imazh të rrejshëm në sytë e shqiptarëve.

BDI-ja erdhi në pushtet nga gjaku i dëshmorëve dhe mundi i luftëtarëve, por do të ikë nga pushteti nga korrupsioni, krimi, keqpërdorimet financiare dhe dështimet shumëdimenzionale.
Sot ishim dëshmitarë se si njeriu i parë i BDI-së ka bërë pazarllëqe për shitje tokash dhe legalizime objektesh.
U dëgjua se si njeriu i dytë i BDI-së vetëmohon përkatësinë e tij kombëtare.
U dëgjua se si ministër i kësaj partie pohon se 80% e projekteve të BDI-së shpërfillen nga partnerët e koalicionit.
U dëgjua se si deputet i BDI-së pranon që institucioni më i lartë arsimor shqiptar në vend USHT-ja, është degraduar nga kuadro partiak, duke thënë që USHT-ja udhëhiqet nga analfabetë.
U dëgjua për takimet sekrete të zyrtarëve të kësaj partie me ish-presidentin serb Boris Tadiç.
U dëgjua se si Zona e lirë ekonomike e Tetovës, është bërë objekt biznesi i zyrtarëve të BDI-së, që udhëhiqet nga person jo-kompetent, i cili mashtron opinionin gjoja se kompani norvegjeze menaxhon me zonën ekonomike.
U dëgjua se si dënohen komunat shqiptare dhe BDI nuk ka fuqinë ti mbrojë ata.
U dëgjua se si janë të gatshëm të rrënojnë fshatra të tëra me shqiptarë, nën pretekstin se nuk janë të ndërtuara sipas ligjeve që vet i bëjnë.
Pra, sot dyshimet u shëndruan në dëshmi. Në qeverinë e Gruevskit BDI-ja na paska qenë partner vetëm në programin për krim, korrupsion dhe mashtrim, ndërsa programi politik i saj është shpërfillur tërëisht në këmbim të tenderëve dhe përfitimeve jashtëligjore të lidershipit të saj.” thuhet në kumtesën e Lëvizjes për reforma në PDSH.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.