fbpx
Tag: Bombë

tag: bombë

VMRO- DPMNE:”Bomba” e LSDM-së në Veles shpërtheu para 20 viteve

Pas publikimit të bombës së sotme të LSDM-së, VMRO ka reaguar duke hedhur akuza drejt LSDM-së, duke thënë që arsyeja që Zoran Zaevi po zbaton këtë skenarë antishtetëror është destabilizimi dhe krijimi I krizës në vend. Ngjarjet e fundit dhe hapja e zëshme e temave të ndjeshme tregojnë qartë qëllimin e LSDM-së të shkaktojë përkeqësimin e marrëdhënieve ndërnjerëzore dhe etnike....

Jankulloska: “MPB nuk bën transmetim të drejtpërdrejtë të procedurave që i zhvillon”

“Ne nuk bën bëjmë transmetim të drejtpërdrejtë të procedurave që i zhvillojmë. Atëherë kur do të kemi diçka me të cilën do t’i drejtohemi opinionit, do ta bëjmë këtë në mënyrë transparente”- kjo ishte përgjigja e ministres së brendshme, Gordana Jankulloska në pyetjen e “Meta-s” deri kur është kallëzimi penal për dhënien e sekretit shtetërorë, që MPB njoftoi se...

LSDM sot me “bombë” në Shtip

Regjistrime të reja me biseda të përgjuara, lideri opozitar i LSDM do të publikoj sot, në konferencën e shtypit në Shtip. Kryetari i organizatës komunale të Shtipit, Vladimir Milloshev, nuk dha detaje për përmbajtjen e bisedave dhe i ftoi qytetarët në marshin e pasdites që do ta udhëheq lideri Zoran Zaev. “Marshi do të filloj para postës së re, në...

Stojçev: Punësojmë njerëz që i përmbushin kushtet në konkurs

Drejtori i spitalit të përgjithshëm të qytetit “8 Shtatori” Sasho Stojçev konfirmoi ngjarjet nga  bisedat e përgjuara   që i publikoi opozita, për të cilat thotë se kanë ndodhur në vitin nëntor të vitit 2011, por shton se  nuk mund ta konfirmojë  autenticitetin e bisedave sepse nuk ka qenë pjesëmarrës në to, shkruan "Nova TV". “Nuk mund ta komentoj autenticitetin e bisedave...

VMRO- DPMNE: Zaev vazhdon me punojë për shëbrimet sekrete

Partia në pushtet VMRO- DPMNE  doli me reagim për „bombën" e 20 me  radhë të opozitës lidhur me punësimet partiake, duke e akuzuar liderin e LSDM-së Zoran Zaev për realizues të skenarit qëllimi i përfundimtar  i të cilit është destabilizimi i vendit. “Ashtu siç kalon koha Zoran Zaevi është gjithnjë e më shumë sipërfaqësor dhe më evident në gënjeshtrat dhe shpifjet...

Zaev nuk zbulon detaje për letrën deri tek “New York Times”

Lideri i opozitës Zoran Zaev nuk dëshiron të komentoj letrën e papublikuar dhe të padërguar deri tek “New York Times” për të cilën në konferencën e sotme për shtyp tha se përdoret si material dëshmues në rastin për spiunim. Letra, gjoja është gjetur në kompjuterin e Zoran Verushevskit, të akuzuarit të parë në rastin “Puçi”, por ende nuk mund të publikoj...

Të gjithë bizneset tona me Izraelin në fushën e sigurisë  

Çfarë pajisje ka marrë MPB nga Izraeli në vitin 2011 për të cilën flitet në audio regjistrimet që i publikoi lideri i opozitës, Zoran Zaev? Përveç konfirmimeve si nga njëra ashtu edhe nga pala tjetër, për këtë ende nuk ka dokument zyrtar se për çfarë më saktë bëhet fjalë. Zoran Zaev dhe LSDM qëndrojnë edhe më tej në qëndrimin se...

Nikollov: Gjykatësit kanë kapacitet dhe integritet që të kryejnë punën e tyre

Kryetarja e Gjykatës Сupreme, Lidija Nedellkova, thotë se i ka dëgjuar regjistrimet, por se në emërimin e gjykatësve nuk ka pasur kurdisje. Ajo thotë se nuk ka pranuar dhurata dhe se më shumë i preferon perlat sesa kristalet “Svarovski”. Nedellkova konsideron se gjykatësit kanë integritet dhe njohuri dhe se qytetarët duhet të besojnë në punën e tyre. “Kjo u shndërrua në...

Edhe pse i kanë fshirë kinezët, “Google” edhe më tej i ruan faqet me shumat për autostradat

Edhe pse i kanë fshirë kinezët, “Google” edhe më tej i ruan faqet me shumat për autostradat Faqet e vjetra e kompanisë kineze “Sinohidro” e cila është duke i ndërtuar autostradat Kërçovë- Ohër dhe Miladinovc- Shën Nikollë- Shtip, edhe më tej mund të shihen në kesh memori të kërkuesit "Google",  edhe pse kinezët përkohësisht kanë hequr faqet origjinale  me shumat Faqet e...

VMRO DPMNE: LSDM le të përhap manipulime ndërsa ne vazhdojmë me ndërtimin e rrugëve

“Pretendimet e sotme të Zaevit dhe LSDM-së janë skajshmërisht tendencioze, të pavërteta dhe tërësisht manipuluese. Me këtë sjellje të Zaevit, ai jo vetëm që prish imazhin e shtetit, por edhe tenton ta fut kompaninë shtetërorë të Republikës Popullore të Kinës si dhe institucionet tjera që marrin pjesë në këtë projekte, në skenarë të këqija”, qëndron në reagimin e VMRO...

Angelov dorëzoi padi penale kundër prokurorit Zvrlevski

Lideri i ‘Dinjitetit”, Stojançe Angellov në Prokurorinë Publike ka dorëzuar padi penale kundër prokurorit Marko Zvrlevski. Kallëzimi penal depozitohet për shkak të “keqpërdorimit të pozitës zyrtare”, “cenimit të barazisë së qytetarëve” dhe “ndalimit të qasjes në sistemin publik informativ”. “Marko Zvrlevski e ka keqpërdorur pozitën e tij dhe me një deklaratë me shkrim ai ju ka ndaluar qytetarëve të Maqedonisë qasje...

“Civil” pyet kush është kompetent për parregullsitë serioze zgjedhore

Kush në këtë vend është kompetent për parregullsitë serioze zgjedhore pyet organizata joqeveritare "Civil" duke iu referuar deklaratës së kryetarit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KShZ) i cili u deklarua se nuk është kompetent për të diskutuar për parregullsitë zgjedhore. Dhe, përderisa bombat politike të liderit të opozitës Zoran Zaev shkaktuan reaksione të fuqishme në publikun e vendit dhe atij ndërkombëtar,...

OQM-ja kërkon kthimin e opozitës në Paralment

U mor vesh gënjeshtra e madhe e Zoran Zaevit dhe Lidhjes Socialdemokrate me të cilën bindte opionin dhe anëtarësinë e vet se gëzon përkrahjen e ndërkombëtarëve për aferën “Puçi”. Pas prononcimit të eurodeputet Ivo Vajgëll, është më shumë se e qartë se instancat evropiane insistojnë për zgjidhje institucionale të krizës politike në Maqedoni”,  deklaroi sot në konferencën për shtyp...

Zaev për “N1”: Dorëheqjet dhe qeveria kalimtare janë të paevitueshme

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev në deklaratën për televizionin “N1” shpjegoi përfshirjen e kryeministrit Nikolla Gruevski në blerjen e parcelave në Vodno përmes kompanive of- shor. -Në dëm të shkupjanëve, rripa të gjelbër, me ndryshimin e planeve urbanistike, në mënyrë të veçantë për interesat e Gruevskit, janë shndërruar në parcela ndërtimore e siç tregojnë bisedat nga konferenca e fundit për...

VMRO- DPMNE: Zaev vazhdon të publikoj materiale të sajuara, të prera dhe të montuara

Zoran Zaev vazhdon me skenarin e tij shkatërrues dhe pa mbështetjen e qytetarëve vazhdon të publikojë materiale të sajuara, të prera dhe montuara. Konfirmimet që tentoi Zoran Zaev t’i konstruktoj në konferencën e sotme për shtyp janë manipulim dhe të pavërteta të kulluara, reagoi VMRO DPMNE ndaj bombës së trembëdhjetë të kryetarit të LSDM,së Zoran Zaev. “Ai disa herë...

“Bombata“ e PER-së do të shpërthejnë para Qeverisë, nuk ka para për striming

Partia për Emancipimin e Romëve ka zbardhur sot para Qeverisë edhe disa audio inçizime ku flitet për manipulimin e zgjedhjeve në Komunën e Shutkës. Në njërën nga bisedat telefonike që u zbardh sot, dëgjohet se si Ministrja e punëve të Brendshme Gordana Jankullovska dhe shefi i kabinetit të qeverisë, Martin Protugjer bisedojnë për një skandal seksual, që i përgatisin...

„Gruevski, faktikisht e mbështet Zaevin në publikimin e audio- regjistrimeve!

“Kodosh është nëse diçka, për punë të mirë e bën të keqe. Nuk është kodosh nëse disa bëjnë grup punë të këqija- e ky të hesht. Do të thotë, ky është kodosh. Duhet të flet. Kjo është parimore, të thuhet”. Ky, sipas kryeministrit është definicioni për kodoshin që ai ia tregon deputetes Silvana Boneva në një prej bisedave që...

Zaev: Opozita po e luan rolin e saj – korrigjuese e qeverisë

Maqedonia gjendet në situatë serioze politike, thotë Zoran Zaev, lideri i LSDM-së në intervistën e agjencisë bullgare të lajme "Fokus“. v–Maqedonia momentalisht gjendet në situatë tensionuese dhe shokuese që përfundimisht do ta çojë shtetin në rrugën e drejtë. Opozita  po e luan rolin e saj si korrigjuese e qeverisë, por për ta mbrojtur vetveten ata filluan të arrestojnë njerëz. Ma...

Ambasada bullgare  mori regjistrimet nga bisedat e përgjuara 

Ekzistojnë regjistrime të bisedave telefonike të përgjuara të ambasadorëve të Bullgarisë në Maqedoni, ka pohuar në intervistën e agjencisë bullgare “Fokus”, lideri i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev. Sipas Zaevit, të gjitha regjistrimet e diplomateve, personalisht u janë dorëzuar në dorë. Zaevi ka bërë me dije se regjistrime i janë dorëzuar edhe disa ambasadave dhe ambasadorëve. Ambasadat të cilat kanë qenë të...

Me shifra flet ai i cili dëshiron të fsheh diçka

  “Me shifra flet ai i cili dëshiron diçka të fshihet”- thotë për “Meta” profesori universitar Vlladimir Pivovarov, për mënyrën e komunikimit të kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili me fjali të “mbështjella” bisedon me ministrin e tij të transportit dhe lidhjes, Mile Janakieski, që mund të dëgjohet në një prej regjistrimeve të fundit që të dielën publikoi lideri opozitarë, Zoran...