fbpx
Tag: Bombë

tag: bombë

U zbulua strategjia e LSDM-së: “Bombat” do të shpërthejnë sipas temave të linjave të vërejtjeve të BE-së

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, dje publikoi “bombën” e dytë telefonatat e regjistruara, të cilat sipas tij zbulojnë se nuk  ekziston shtet juridik dhe tregojnë trysninë ndërmjet pushtetit ekzekutiv dhe atij gjyqësor. Në konferencën për shtyp u publikuan audio- regjistrime të përgjimit të funksionarëve shtetëror të përfshirë në kurdisjen e prokurorisë dhe gjyqësisë. “Bomba” e parë,  sipas e LSDM-së ishte...

Bombat e reja të Zaevit sërish inspiruan përdoruesit e tuiterit

Lideri i partisë opozitare të LSDM-së Zoran Zaev sot sërish bëri bujë në  “Twitter”, me publikimin e vazhdimit të dytë të “bombës”. Audio- regjistrimet në të cilat zbulohet se si kurdisen proceset gjyqësore, emërohen gjykatës dhe bëhen pazarllëqe partiake për pushtetin gjyqësor, ishin inspirim për përdoruesit e tuiterit, që edhe këtë ta shprehin nëpërmjet frymës së humorit. кој вика дека #љубов...

Zaevi publikoi audio – regjistrimet për kurdisje të gjykatësve, aktvendimeve dhe pazarllëqet partiake

Lideri i LSDM-së Zoran Zaevi sot në  konferencën për shtyp publikoi “bombën” e dytë në të cilën nëpërmjet telefonatave të regjistruara se nuk ka sundim të së drejtës dhe se pushteti ekzekutiv dhe gjyqësor nuk janë të ndarë. Nga telefonatat mund të dëgjohet kurdisja e proceseve gjyqësore,  emërimi i gjykatësve dhe asgjësimin e aktvendimeve gjyqësore. Në regjistrimin e parë nga...

Ahmeti: BDI, vepron pa emocione dhe me kokë të ftohtë

“BDI punon vepron jashtë emocioneve jashtë zgënjimeve vepron dhe punon me kokë të ftohtë, analizon studion çdo veprim dhe asnjë veprim nuk do bëhet që do i dëmtojë qytetarët e Republikës së Maqedonisë, shqiptarë, maqedonas dhe komunitete tjera që jetojnë në këtë vend. Nuk do udhëhiqemi nga emocionet por nga arsyeja e nacionaliteti. BDI nuk do ngre padi ndaj...

LSDM:Gruveski lëshon pe nga presion që nga aferën e përgjimit

Nikolla Gruevski për ta zbutur dëmin nga bomba e publikuar ku në bisedën e përgjuar mes Jankullovskës dhe Stavrevskit dëgjohet sesi janë punësuar njerëz me intervenimin e kryeministrit dhe se si nuk janë realizuar intervenimet e ministrave, qeveria vendosi në mënyrë të përshpejtuar të punësojë mijëra qytetarë, akuzoi LSDM-ja opozitare. Sipas saj, skandali i përgjimit të më shumë se...

#Бомба, #ОставкаЗаТодоров, #ТикТакТикТак и #Тамара tronditën interenetin në Maqedoni

Internet dukshëm i dobësuar, numër i madh i ueb- portaleve që nuk hapen apo për të cilat pritet më gjatë që të hapen për ndonjë informacion lidhur me “bombën”, lëvizje enorme nëpër rrjetet sociale- këto janë rezultatet nga ngjarja e ditës gjegjësisht konferencës për shtyp të Zaevit, që u bë ngjarje e internetit në historinë më të re të...

PLD-ja mbështeti vendimin e LSDM-së për “bombat”

Kryetari i PLD-së, Goran Milevski ofroi mbështetjen e plotë të partisë së tij rreth demaskimit të mënyrës së qeverisjes së këtij pushteti, ndërkohë që dënoi përpjekjen e Prokurorisë që t’i pengojë mediat që t’i publikojë ato. “E patë se tërë bashkësia ndërkombëtare është e habitur nga veprimet e Prokurorisë. Nëse këtë e bëjnë me urdhër të qeverisë, iu bëjmë thirrje...

Këshilli Qendror i LSDM-së aprovoi publikimin e “bombës” së Zaevit

LSDM-ja nëpërmjet aksionit “E vërteta për Maqedoninë” prej të hënës do të filloj me publikimin e materialet dhe për  aktet kriminele të Qeverisë. Anëtarët  e KQ të LSDM-së  autorizuan kryesinë e partisë  të fillojë me publikimin e provave.

Zaevi për BIRN: Nëse “bomba” dështon” do të largohem

Provat dhe materialet nga “bomba” të cilat lideri i opozitës i paralajmëron do të fillojnë të publikohen në opinion në fillim të javës së ardhshme, thotë Zoran Zaevi  në intervistë  e “Rrjetin Ballkanik Hulumtues Raportues” (BIRN). “Me tu miratuar vendimet e kryesisë së partisë, pret që edhe disa nga partitë e opozitës të dalin me vendimet e tyre. Kjo dot ë...

Videot kontestuese akoma janë në “You Toube”, MPB-ja “vepron”

Videot nga takimi ndërmjet kryeministrit Nikola Gruveski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, ku të dy bisedojnë për provat e rastit “bomba” dhe për prejardhjen e tyre, akoma  gjenden në internet- servilin “You Tube”. Prokuroria të martën nëpërmjet  një komunikate informoi se nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka kërkuar të kontaktojë “Jutjubin” dhe të kërkoj heqjen e video...

LSDM të premten vendos se kur do ta publikojë bombën

Të premten në orën 18, Bordi Qendror i LSDM-së do të vendosë kur do të publikohet bomba, është përgjigjur në pyetjen e gazetarëve zëdhënësi I LSDM-së Petre Shillegov. Ai në pres konferencë e ka vlerësuar si konfuze dhe tentativë për hutim të opinionit, kumtesën e Prokurorisë për pasojat rreth publikimit të materialeve që janë pjesë e hetimeve. Ai tha se...

A guxojnë mediat ta shpallin “bombën” e Zaevit?

Dje u shfaqën video materialet e takimeve “sekrete”  midis Gruevskit dhe Zaevit, ku dëgjohet se si lideri i LSDM-së thotë se atë që e ka, e ka marrë nga shërbimet e huaja. Mediat menjëherë ranë në dilemë, a duhet të shpallen ato xhirime, dhe akoma më tepër, çfarë do të ndodhë nëse LSDM-ja fillon me shpalljen e “Bombës”: A do...

VMRO-DPMNE: LSDM është nervoze pasi filluam publikisht t’i ftojmë të dalin me faktet e ashtuquajtura

VMRO - DPMNE-ja  sot nëpërmjet kumtesës sërish kërkoi nga LSDM të publikojë gjithçka ka,në vend se të çapiten në vend siç e praktikojnë”. “Të vetëdijshëm se edhe sot, si tanimë dy muaj më parë, dikush nga opozita do të dalë të tregojë muskujt me bomba, të trimërohet, të rreh kraharorin me sulme të ndryshme të paartikuluara ndaj partisë sonë, VMRO-DPMNE...