fbpx

Milloski: Incizimet për konetstin e emrit janë të selektuara dhe të montuara

-

Antonio Milloshoski ish ministër i punëve të jashtme të Maqedonisë, i përmendur sot në “bombën” e 33 nga lideri i opozitës maqedonase Zoran Zaev, i hodhi poshtë akuzat e liderit të opozitës maqedonase se ai ka kontribuar për shitjen e emrit të Maqedonisë, transmeton zhurnal.mk

“ Në lidhje me incizimet e sotme selektive dhe të montuara për kontestin për emrin me Greqinë, të cilën vëllai i Vic jo legalisht i posedon dhe me qëllim të keq i publikon mund të them vetëm një.

Zoran Zaev nuk ka pasur nevojë që të lodhet, në bashkëpunim me shërbimet e huaja dhe spiunët e brendshëm, në mënyrë jo legale të arrij deri te incizimet e montuara për emrin, pasi që incizimi më i rëndësishëm për Maqedoninë dhe kontestin e imponuar nga Greqia është publik dhe i njohur për publikun e brendshëm dhe të jashtëm.

Ky është incizimi nga kontesti gjyqësor para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, ku kam pasur rastin që ti përfaqësoj interesat e shtetit tim, Republikën e Maqedonisë.

Ai incizim shkurt dhe qartas i paraqet argumentet e Republikës së Maqedonisë në kontestin me Greqinë, qëndrimin e kryeministrit dhe qeverisë, dhe qëndrimin tim për kontestin greko-maqedonas si ministër i punëve të jashtme.

Manipulimet në politikë janë të shumta, por e vërteta për kontestin greko-maqedonas është një, se Maqedonia për herën e parë në Hagë, me një gjykim njëzëri nga të gjithë gjykatësit, e realizoi fitoren e saj të parë ndërkombëtare kundër torturimeve nga ana e Greqisë.

Incizimi i montuar i Zaevit për kontestin e emrit do të shënohet me shkronja të errëta edhe në gazetat e nesërme, por incizimi nga kontesti në Hagë do të ngel i shënuar me shkronja të arta në historinë e Maqedonisë”, shkroi Milloshoski

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.