fbpx
Tags Reagim

Tag: reagim

MPJ-ja gjermane: ËshtĂ« e pamatur deklarata e Ivanovit pĂ«r ambasadoren Alt’hauzer

Ministria e jashtme e GjermanisĂ« sot ka vlerĂ«suar si tĂ« pamatur deklaratĂ«n e presidentit Gjorge Ivanov se ambasadorja e GjermanisĂ«, Kristine Alt’hauzer dĂ«rgon informacione tĂ« rrejshme nĂ« Berlin. “GĂ«zohemi qĂ« presidenti Ivanov pas mendimit tĂ« gjatĂ« solli vendim tĂ« duhur dhe hoqi dorĂ« nga bllokimi. Akuzat e drejtuara pĂ«r diplomatĂ«t gjermane dhe shteteve tjera mike janĂ« tĂ« pamatura. Siç dihet,...

Nëse ka nevojë, MPB është e gatshme ta mbrojë Kuvendin

Ministria e PunĂ«ve tĂ« Brendshme (MPB) Ă«shtĂ« duke e ndjekur situatĂ«n dhe nĂ«se ka shkelje tĂ« rendit publik, Ă«shtĂ« e gatshme tĂ« reagojĂ«, thonĂ« pĂ«r “Meta” nga MPB, lidhur me paralajmĂ«rimet pĂ«r hyrje me dhunĂ« nĂ« kĂ«tĂ« institucion. “Ministria e Brendshme ka formuar shtab operativ dhe ndjek situatĂ«n nĂ« terren. NĂ«se ndodh prishje tĂ« rendit publik, Ministria Ă«shtĂ« e gatshme...

PSP kontrollon pronat e zyrtarëve dhe kompanive për hetimet financiare

Prokuroria Speciale Ă«shtĂ« duke zhvilluar kontrolle tĂ« hollĂ«sishme tĂ« pronave ndaj njĂ« numri tĂ« madh tĂ« personave dhe kompanive, pĂ«r nevojat e hetimeve financiare qĂ« i ndĂ«rmerr, njoftuan sot nga PSP. “PranĂ« kĂ«saj Prokurorie Publike zhvillohet disa procedura para- hetimore qĂ« kanĂ« pĂ«r qĂ«llim zbatimin e hetimeve financiare kundĂ«r njĂ« numrit tĂ« madh tĂ« personave fizik dhe juridik. Synimi i...

LSDM: Evropa e sheh se Ivanov nuk sillet në mënyrë demokratike dhe arsye të shëndoshë

Evropa dhe bota e sheh se sjellja e Gjorge Ivanov nuk bazohet nĂ« parimet demokratike dhe arsyen e shĂ«ndoshĂ« dhe pĂ«r kĂ«tĂ« i kĂ«tillĂ« Ă«shtĂ« mesazhi i liderĂ«ve tĂ« BE, qĂ« nĂ« Maqedoni e solli kryetari i KĂ«shillit Evropian, Donald Tusk, thuhet nĂ« reagimin e LSDM pas konferencĂ«s sĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ« Ivanov dhe Tusk. “Gjorge Ivanov nuk guxon tĂ« mbroj...

Gjorçev: Deklaratat e Bushatit dhe Ramës godasin sovranitetin tonë

“Opinioni nĂ« Maqedoni çdo ditĂ« Ă«shtĂ« dĂ«shmitarĂ« i deklaratave qĂ« godasin çështjet e brendshme dhe sovranitetin e vendit. Ministri i jashtĂ«m i ShqipĂ«risĂ«, Ditmir Bushati rekomandon qĂ« Platforma e TiranĂ«s tĂ« futet, tĂ« vendoset dhe tĂ« bĂ«het pjesĂ« pĂ«rbĂ«rĂ«se e KushtetutĂ«s sĂ« RM-sĂ« ndĂ«rsa kryeministri shqiptar, Edi Rama pa regjistrim pĂ«rmend numra prej 35% popullatĂ« shqiptare nĂ« Maqedoni”, reaguan...

VMRO DPMNE: UajgĂ«l t’i demantoj ose tĂ« kĂ«rkoj falje pĂ«r manipulimet politike

Euro- deputeti Ivo UajgĂ«l ose diçka s’ka kuptuar ose me vetĂ«dije vihet nĂ« anĂ«n e kriminelit tĂ« falur Zoran Zaev dhe skenaristĂ«t e tij me plasimin e gĂ«njeshtrave dhe sajimeve, nĂ«se ka dhĂ«nĂ« deklaratĂ« tĂ« tillĂ« siç Ă«shtĂ« publikuar, thuhet nĂ« reagimin e VMRO DPMNE-sĂ« ndaj deklaratĂ«s sĂ« UajgĂ«l se lideri Gruevski, do tĂ« shkojĂ« deri nĂ« fund sepse...

Doda provokon sërish: FYROM-i është laborator për albanofobi, unë do të shkoj në Iliridë

Deputetja shqiptare Mesila Doda përmes profilit të saj në Facebook u përgjigj ndaj reagimit të LSDM-së lidhur me deklaratën e saj para disa ditëve në Dibër, ku ajo ka thënë se Maqedonia nuk ekziston, se është krahinë e vjetër shqiptare dhe quhet Iliridë. "Po lexoj në media se FYROM-i ka kërkuar shpalljen time non-grata... Asnjë shqetësim... për mua është po...

MPJ: Deklaratat me retorikë nxitëse nuk janë në frymën e vlerave evropiane

Pas deklaratĂ«s sĂ« deputetes shqiptare tĂ« PDIU-sĂ«, Mesila Doda, e cila nĂ« njĂ« paraqitje e quajti MaqedoninĂ«, Ilirida, ka reaguar Ministria e Jashtme e MaqedonisĂ« pĂ«rmes njĂ« komunikate ku e dĂ«non retorikĂ«n e DodĂ«s dhe e cilĂ«son si ofenduese. “MPJ e RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ« i dĂ«non paraqitjet publike me retorikĂ« ofenduese dhe nxitĂ«se tĂ« personave publik tĂ« RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«,...

LSDM: Ivanov të mos zvarrit dhe menjëherë ta dorëzojë mandatin

I bĂ«jmĂ« thirrje Ivanovit qĂ« mos tĂ« zvarris, nĂ« pĂ«rpjekje qĂ« t’i shpĂ«toj Gruevskin dhe kryesinĂ« e VMRO DPMNE-sĂ« nga pĂ«rgjegjĂ«sia pĂ«r kriminalitet dhe shpĂ«rdorime dhe menjĂ«herĂ« ta dorĂ«zojĂ« mandatin pĂ«r formimin e QeverisĂ« sĂ« re, thuhet nĂ« reagimin e LSDM-sĂ« ndaj deklaratĂ«s sĂ« Ivanovit se “pengesat pĂ«r ndarjen e mandatit ende s’janĂ« larguar”. “Pengesa e vetme pĂ«r R. e...

SHGM dënon sulmet ndaj Jovanovskit dhe Triçkovskit dhe frikësimin e gazetarëve

Shoqata e GazetarĂ«ve tĂ« MaqedonisĂ« u prononcua me dĂ«nim pĂ«r “fushatĂ«n e frikĂ«simit dhe nĂ«nçmimit tĂ« gazetarĂ«ve qĂ« ditĂ«ve tĂ« fundit nĂ« Shkup po e zhvillojnĂ« persona tĂ« panjohur tĂ« frymĂ«zuar nga deklaratat e kryetarit tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«, Nikola Gruevski, i cili javĂ«n e shkuar thirri maqedonasit etnik pĂ«rmes protestave tĂ« pengojnĂ« opozitĂ«n tĂ« formojĂ« qeveri me partitĂ« shqiptare”....

VMRO DPMNE: Kur Zaev është në panik, PSP aktivizohet me raste të fabrikuara

ÇdoherĂ« kur Zaevi Ă«shtĂ« nĂ« panik, aktivizohet PSP, thonĂ« nga VMRO DPMNE pas konferencĂ«s sĂ« sotme tĂ« Speciales, ku u hap rasti mĂ« i ri “Trust”. Nga kjo parti thonĂ« se kreu i LSDM-sĂ« Ă«shtĂ« i frikĂ«suar sepse e din se nuk do tĂ« kalojĂ« Platforma e miratuar nĂ« TiranĂ« dhe pĂ«r kĂ«tĂ« prokurorja speciale Katica Janeva del nĂ« konferencĂ«...

LSDM: Gënjeshtrat e Gruevskit janë pasojë e frikës nga ballafaqimi me drejtësinë

Nikola Gruevski dhjetĂ« vite tĂ« plota sillej nĂ« mĂ«nyrĂ« kriminale ndaj MaqedonisĂ« dhe interesat e saja nacionale dhe strategjike, thuhet nĂ« reagimin e LSDM-sĂ« ndaj statusit tĂ« liderit tĂ« VMRO DPMNE, Nikola Gruevski nĂ« Facebook. Nga LSDM shtojnĂ« se “Gruevski dhe mĂ« tĂ« afĂ«rmit e tij do tĂ« japin llogari para institucioneve tĂ« sistemit pĂ«r vjedhjen, krimin, korrupsionit tragjeditĂ« personale,...

Dimovski deri tek Han: Për herë të dytë shkelët premtimin se nuk do të përziheni

Deputeti dhe anĂ«tari i Komitetit ekzekutiv tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«, Ilija Dimovski sot reagoi ndaj deklaratĂ«s sĂ« Johanes Han tĂ« shtunĂ«n me vĂ«rejtjet deri tek komisari i zgjerimit dhe politikĂ«s fqinjĂ«sore “se vetĂ«m para 10 ditĂ«ve nĂ« Shkup publikisht tha se nuk do tĂ« pĂ«rzihet ndĂ«rsa tani nĂ« Twitter poston se presidenti Ivanov duhet t’ia jep mandatin atij apo kĂ«tij...” “A...

MPJ-ja ruse: Pohimet se Lavrov ka komplotuar ndarjen e Maqedonisë janë provokim

Ministri i jashtĂ«m rus, Sergej Lavrov asnjĂ«herĂ« nuk ka dhĂ«nĂ« deklaratĂ« ku gjoja po bĂ«n komplot ndarjen e MaqedonisĂ«, thuhet nĂ« reagimin e MPJ-sĂ« ruse nĂ« tekstin e redaksisĂ« sĂ« “Dojçe Vele” nĂ« gjuhĂ«n maqedonase me titull “Propozimi i Rorabaker- version i njĂ« propozimi tĂ« vjetĂ«r rus?” “Kemi vĂ«rejtur se nĂ« shkrimin e edicionit tĂ« “Dojçe Vele”nĂ« maqedonisht, ideja pĂ«r...

LSDM: Intervista e Gruevskit është vërtetim se koha e tij ka kaluar

Proceset politike nĂ« Maqedoni tashmĂ« nuk varen nga Nikola Gruevski dhe strukturat kriminale qĂ« 10 vite e tĂ«rheqin MaqedoninĂ« nĂ« hendek ndĂ«rsa intervista e djeshme e Gruevskit Ă«shtĂ« vĂ«rtetim se koha e tij ka pĂ«rfunduar, thuhet nĂ« njoftimin e LSDM-sĂ«. “NĂ« politikĂ«n e MaqedonisĂ« s’ka mĂ« vend pĂ«r politikanĂ« tĂ« cilĂ«t vjedhin dhe gĂ«njejnĂ« popullin e vet, i bĂ«jnĂ« keq...

SHBA për deklaratat e Rorabaker: Mbështesim integritetin territorial të Maqedonisë

“Shtetet e Bashkuara pranojnĂ« dhe mbĂ«shtesin sovranitetin dhe integritetin territorial tĂ« R. sĂ« MaqedonisĂ« dhe ky pozicioni nuk ka ndryshuar”. KĂ«tĂ« e ka deklaruar pĂ«r “ZĂ«rin e AmerikĂ«s” nĂ« gjuhĂ«n shqipe njĂ« zyrtarĂ« i lartĂ« i paemĂ«ruar i Departamentit shtetĂ«ror amerikan lidhur me deklaratĂ«n e kongresmenit republikan Dana Rorabaker. Deklarata Ă«shtĂ« thuajse identike me deklaratĂ«n qĂ« javĂ«n e kaluar e...

Fondacioni “Metamorfozis”: Pohimet e SOS janĂ« gĂ«njeshtra dhe shpifje tĂ« rĂ«nda

Ndaj pohimeve dhe njollosjeve tĂ« shumĂ« organizatave joqeveritare qĂ« tĂ« shtunĂ«n i publikuan Nikola SĂ«rbov, Cvetin Çilimanov dhe Nenad Mirçevski, duke u paraqitur si nisma “Stop operacionit Soros”, reagoi edhe Fondacioni “Metamorfozis”. NĂ« demant thuhet se pĂ«rkundĂ«r parimeve tĂ« veprimit tĂ« sektorit joqeveritar si korrigjues jopartiak nĂ« çfarĂ«do fushe, grupi prej tre qytetarĂ«ve i prezantuar si organizatĂ« joqeveritare apo...

Ivanov: Pohimet e LSDM-së janë përpjekje nebuloze dhe të ashpër për manipulim

Pohimet e LSDM-sĂ« se presidenti Ivanov gĂ«njen se ka vepruar sikur presidenti Gligorov dhe se e shkel KushtetutĂ«n, paraqesin manipulim dhe gĂ«njeshtĂ«r tĂ« ashpĂ«r me opinionin, thuhet nĂ« reagimin e kabinetit tĂ« Ivanovit ndaj njoftimit tĂ« LSDM-sĂ«. Kabineti i Ivanovit vlerĂ«son se pohimet e LSDM-sĂ« se presidenti, kinse vendos kushte plotĂ«suese pĂ«r ndarjen e mandatit, janĂ« “pĂ«rpjekje nebuloze dhe tĂ«...

VMRO DPMNE: Maqedonia nuk do të ketë qeveri pro- sorosoide

Republika e Maqedonia nuk do tĂ« udhĂ«hiqet nga njĂ« kriminel i falur e as qĂ« do tĂ« ketĂ« qeveri pro- sorosoide, thuhet nĂ« reagimin e VMRO DPMNE-sĂ« ndaj konferencĂ«s sĂ« sotme tĂ« kreut tĂ« LSDM-sĂ«, Zoran Zaev. “QytetarĂ«t mĂ« 11 dhjetor vendosĂ«n fund shkatĂ«rrimit qĂ« e promovonte LSDM si politikĂ« tĂ« tyre. Zoran Zaev do tĂ« ngel nĂ« memorien historike...

Jankuloska: PSP edhe milionë hetime le të hap, nuk do ta mbuloj se është e nënshtruar ndaj LSDM-së

PSP mund tĂ« hap milionĂ« raste tĂ« sajuara qĂ« janĂ« prodhim i konstruksioneve, pa kurrfarĂ« prova dhe argumente, por kjo nuk do t’i bĂ«j tĂ« vĂ«rteta gĂ«njeshtrat e tyre dhe nuk do ta mbulojĂ« faktin se janĂ« tĂ« nĂ«nshtruar ndaj LSDM-sĂ«, shkroi nĂ« Facebook ish ministrja e brendshme, Gordana Jankuloska si reagim ndaj hetimeve tĂ« fundit tĂ« PSP-sĂ«, “Tarifa”...