fbpx

Dimovski deri tek Han: Për herë të dytë shkelët premtimin se nuk do të përziheni

-

Deputeti dhe anëtari i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Ilija Dimovski sot reagoi ndaj deklaratës së Johanes Han të shtunën me vërejtjet deri tek komisari i zgjerimit dhe politikës fqinjësore “se vetëm para 10 ditëve në Shkup publikisht tha se nuk do të përzihet ndërsa tani në Twitter poston se presidenti Ivanov duhet t’ia jep mandatin atij apo këtij…”

“A nuk është kjo përzierje”, pyet Dimovski në reagimin e tij në Facebook, ku i bën thirrje Hanit që të tregoj ç’mendon për propozimin në vend 67, qeveria e re të ketë 100 deputetë.

“Kur veç më vendosët presidentit të RM-së, i zgjedhur nga qytetarët, t’i tregoni çfarë të bëj në lidhje me mandatin, është mirë të tregoni ç’mendoni në vend që 67, Qeveria të ketë 100 deputetë, por pa ridefinuar shteti, pa dygjuhësi në mbarë territorin, pa binacionalitet e me ruajtjen e unitaritetit, emrin dhe identitetit maqedonas? Thatë se duhet mbështetje e gjerë e Qeverisë, ja ku është. Nëse njëherë e shkelët premtimin se nuk do të përziheni, urdhëroni edhe herën e dytë, përgjigjuni”, thuhet në reagimin e Dimovskit në Facebook.

Dje, me deklaratë të ngjashme sikur e Hanit doli edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i cili tha se pasi janë grumbulluar nënshkrimet, pret “autoritetet e Shkupit të përmbushin hapin e radhës drejt procesit demokratik”.

Ai i thirri palët që të jenë të përmbajtshim në deklaratat dhe veprimet që të marrin vendim në dobi të qytetarëve.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.