fbpx
Tag: Jens Stoltenberg

tag: Jens Stoltenberg

Stoltenberg: Formimi i shpejtë i Qeverisë është i rëndësishëm që të fillojnë reformat urgjente

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetur veprimin e kryetarit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që t’ia dorëzojë mandatin liderit të Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev për formim të Qeverisë së Maqedonisë. “Ky është një hap i drejtë dhe diçka që është bërë në mënyrën e duhur. Nxis që sa më shpejtë të formohet Qeveria e re,...

Ivanov kërkon nga Këshilli Evropian që të angazhohet dhe të dënoj Platformën

Platforma e Tiranës është dokument që është ultimativ dhe në mënyrë shantazhuese suspendon Marrëveshjen e Përzhinës në të cilën BE investoi tërë kredibilitetin e saj të jashtëm politik, thuhet në letrën e dërguar të kryetarit Gjorgje Ivanov deri tek anëtarët e Këshillit Evropiane, kryetarit të Këshillit, Donald Tusk, sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, presidentit të SHBA-së, Donald...

Ambasada e SHBA-së: Pajtohemi me qëndrimet e Stoltenbergut dhe Hanit për formimin e Qeverisë

Ambasada e SHBA-së në Shkup porositi se partitë duhet t’i respektojnë proceset dhe institucionet demokratike. “Pajtohemi me qëndrimet e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe euro- komisarit Johanes Han rreth formimit të Qeverisë. Të gjitha partitë duhet ta respektojnë procesin demokratike dhe institucionet duhet të fokusohen në angazhimin e tyre të përbashkët, zbatimin e reformave kyçe. Vetëm në...

Dimovski deri tek Han: Për herë të dytë shkelët premtimin se nuk do të përziheni

Deputeti dhe anëtari i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Ilija Dimovski sot reagoi ndaj deklaratës së Johanes Han të shtunën me vërejtjet deri tek komisari i zgjerimit dhe politikës fqinjësore “se vetëm para 10 ditëve në Shkup publikisht tha se nuk do të përzihet ndërsa tani në Twitter poston se presidenti Ivanov duhet t’ia jep mandatin atij apo këtij...” “A...

Stoltenberg: Janë grumbulluar nënshkrimet, presim autoritetet të përmbushin hapin e ardhshëm

“Pas përpjekjes për formimin e Qeverisë, në përputhje me kërkesat e vërtetuara nga presidenti, tani janë grumbulluar nënshkrime të mjaftueshëm nga deputetët. Presim autoritetet në Shkup ta përmbushin hapin e ardhshëm në procesin demokratik”, thuhet në deklaratën me shkrim të sekretari të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me ngjarjet e fundit politike në vend. Ai u bën thirrje të...

Ivanov në Bruksel 2 ditë në takime me Stolenberg dhe Timermans

Presidenti Gjorge Ivanov prej sot do të qëndrojë për një vizitë pune dyditore në Bruksel. Ivanov, siç njofton kabineti i tij, sot do të takohet me kryetarin e parë të Komisionit Evropian, Frans Timermans. Sipas axhendës, presidenti i Maqedonisë nesër do të takohet me sekretarin e përgjithshëm të NATO-së, Jens Stolenberg. Në fokusin e bisedimeve të presidentit Ivanov me bashkëbiseduesit e tij në...

Grekët të indinjuar: Stoltenberg katër herë tha “Maqedonia”

Emërimi i Maqedonisë me emrin kushtetues nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stolntenberg, shkaktoi bujë në Greqi. Përfaqësuesit grek në takimin e përbashkët të ministrave të jashtëm dhe për mbrojtje të BE-së kanë reaguar menjëherë pasi Stoltenberg ka filluar të na emërojnë me emrin “Maqedoni”. Greqia pritet të dërgoj notë proteste nga përfaqësia ekzistuese e Greqisë në NATO deri tek...