fbpx

Stoltenberg: Janë grumbulluar nënshkrimet, presim autoritetet të përmbushin hapin e ardhshëm

-

“Pas përpjekjes për formimin e Qeverisë, në përputhje me kërkesat e vërtetuara nga presidenti, tani janë grumbulluar nënshkrime të mjaftueshëm nga deputetët. Presim autoritetet në Shkup ta përmbushin hapin e ardhshëm në procesin demokratik”, thuhet në deklaratën me shkrim të sekretari të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me ngjarjet e fundit politike në vend.

Ai u bën thirrje të gjitha palëve që të jenë të përmbajtshim në deklaratat dhe veprimet që të marrin vendim të dobishme për qytetarët.

“Në Samitin e Varshavës në korrik të vitit 2016, NATO u bëri thirrje të gjitha partive politike në Ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë që plotësisht t’i zbatojnë obligimet sipas Marrëveshjes së Përzhinës, si kornizë për zgjidhje stabile e krizës politike. Zgjedhjet e dhjetorit nga vëzhguesit ndërkombëtarë u definuan si hap esencial për tejkalimin e krizës. Zgjedhjet u vlerësuan si mirë të organizuara dhe pa incidente më të mëdha. NATO ngel e përkushtuar në anëtarësimin e IRJM-së në Aleancë, në përputhje me vendimin e Samitit të Bukureshtit në vitin 2008-të dhe deklaratat e aleatëve në samitet e radhës të NATO-s”, deklaroi Stoltenberg.

Dje edhe euro- komisari për zgjerim Johanes Han deklaroi se pasi janë grumbulluar nënshkrimet e nevojshme, pret presidenti të jep mandatin për qeverinë e re.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.