fbpx
Tag: Nënshkrime

tag: nënshkrime

Zaev: Kam 67 nënshkrime, pres Ivanovi në afat të shkurtë të ma dorëzoj mandatin

Në dorë kam 67 nënshkrime të deputetëve nga Parlamenti i Maqedonisë, që garantojnë mundësi për qeveri të re për qytetarët e Maqedonisë, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev para rezidencës së presidentit Gjorgje Ivanov, të cilit ia dorëzoi nënshkrimet. “Këto nënshkrime mundësojnë të përfundojë kriza në RM dhe më në fund shteti të ec përpara për kthimin e jetës në...

Dimovski deri tek Han: Për herë të dytë shkelët premtimin se nuk do të përziheni

Deputeti dhe anëtari i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Ilija Dimovski sot reagoi ndaj deklaratës së Johanes Han të shtunën me vërejtjet deri tek komisari i zgjerimit dhe politikës fqinjësore “se vetëm para 10 ditëve në Shkup publikisht tha se nuk do të përzihet ndërsa tani në Twitter poston se presidenti Ivanov duhet t’ia jep mandatin atij apo këtij...” “A...

Stoltenberg: Janë grumbulluar nënshkrimet, presim autoritetet të përmbushin hapin e ardhshëm

“Pas përpjekjes për formimin e Qeverisë, në përputhje me kërkesat e vërtetuara nga presidenti, tani janë grumbulluar nënshkrime të mjaftueshëm nga deputetët. Presim autoritetet në Shkup ta përmbushin hapin e ardhshëm në procesin demokratik”, thuhet në deklaratën me shkrim të sekretari të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me ngjarjet e fundit politike në vend. Ai u bën thirrje të...

BDI ia jep nënshkrimet LSDM-së, për koalicion do të mendojë

BDI do t’ia jep nënshkrimet LSDM-së për formimin e qeverisë së re, por këto nënshkrime nuk nënkuptojnë se BDI do të bëjë koalicion me LSDM-në. Këtë sonte e deklaroi zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani gjatë kryesisë qendrore të BDI-së, që ende po mbahet. Osmani tha se kryesia qendrore vazhdon debatin, por nënshkrimet janë dhënë që të zhbllokohen disa procese...

BDI vendos: Nënshkrimet do t’ia jep LSDM-së

Kryesia qendrore e BDI-së, pas më shumë se dhjetë orë takim, sonte ka marrë vendim që t'ia jep nënshkrimet LSDM, tha para pak çaste në Reçicë të Vogël, para selisë së partisë zëdhënësi, Bujar Osmani.  

Ahmeti: Do të bisedojmë për opsionin që të qëndrojmë në opozitë

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti para fillimit të takimit të kryesisë qendrore të partisë tha se mundësitë janë të paktë që të ketë sot marrëveshje. Në pyetjen e gazetarëve nëse sot BDI do të merr vendim final për dhënien e nënshkrimeve, Ahmeti tha se një prej opsioneve është qëndrimi në opozitë. “Sot do të flasim rreth opsioneve për BDI-në të qëndrojë...

Zaev: Ahmeti nuk ma kërkuar dokument të shkruar, por pasi e dëshiron do ta ketë

Do t’ia japim materialet BDI-së, bëjnë çmos që të mbaroj procesi i grumbullimit të nënshkrimeve për formimin e Qeverisë, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ai tha se kreu i Integristëve, Ali Ahmeti deri më tani personalisht nuk i ka kërkuar kurrfarë dokumenti të shkruar, por nëse kështu ka vendosur, do ta ketë. “Fjala...

Kasami dhe Sela do t’i japin nënshkrime Zaevit për mandat, Ahmeti taktizon dhe pret materiale

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han mbaroi takimet me liderët e partive politike që kanë mandate në Kuvend, Besën, Aleancën për shqiptarët, PDSH-në dhe BDI-në, ku është takuar për qëndrimet e partive rreth formimit të Qeverisë së re. Nënkryetari i lëvizjes Besa, Afrim Gashi pas takimit deklaroi se ata janë të gatshëm t’i japin nënshkrimet e pesë...

Karposh 4 mbledh nënshkrime për shpëtim të hapësirave të gjelbëra Jakimovski “jep” përkrahje

Banorët e Komunës së Karposhit  mbledhin nënshkrime për të ndërprerë procesin e e miratimit të Planit të Detajuar Urbanistik (PDU) për Komunën e Karposh 4, i cili parasheh vendparkim për vendet ku ka hapësira të gjelbra. Qëllimi i aksionit është kthimi i planit të detajuar në fazën e anketës dhe debatit publik, që banorët të munden të marrin pjesë në...