fbpx

Nëse ka nevojë, MPB është e gatshme ta mbrojë Kuvendin

-

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) është duke e ndjekur situatën dhe nëse ka shkelje të rendit publik, është e gatshme të reagojë, thonë për “Meta” nga MPB, lidhur me paralajmërimet për hyrje me dhunë në këtë institucion.

“Ministria e Brendshme ka formuar shtab operativ dhe ndjek situatën në terren. Nëse ndodh prishje të rendit publik, Ministria është e gatshme të reagoj”, thonë nga MPB në pyetjen thonë nëse është rritur niveli i sigurisë rreth Kuvendit pas paralajmërimeve të këtilla.

Këto ditë para Kuvendit mund të dëgjohej mesazhi “Populli ju ka ulur në kolltukët e deputetëve, populli do t’ju largojë” si dhe “qindra mijë persona janë gati ta marrin drejtësinë në duart e tyre”.

Mediat të haptazi mbështesin VMRO DPMNE-në filluan të publikojnë tekste me përmbajtje të retorikës ushtarake dhe përmendet “mobilizim vet- nismëtar”, “brigada popullore” dhe “grupe civile që për kohë të shkurtë mund të reagojnë me të gjitha mjetet për pengimin e uzurpimit të institucioneve”.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.