fbpx

SHGM dënon sulmet ndaj Jovanovskit dhe Triçkovskit dhe frikësimin e gazetarëve

-

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë u prononcua me dënim për “fushatën e frikësimit dhe nënçmimit të gazetarëve që ditëve të fundit në Shkup po e zhvillojnë persona të panjohur të frymëzuar nga deklaratat e kryetarit të VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski, i cili javën e shkuar thirri maqedonasit etnik përmes protestave të pengojnë opozitën të formojë qeveri me partitë shqiptare”. Shkak për reagimin janë provokimet e djeshme ndaj gazetarit Borjan Jovanovskit, i cili u sulmua në restorant dhe shqetësimi në shtëpinë e gazetarit Branko Triçkovski.

SHGM thotë se këto sulme janë sulm i drejtpërdrejtë ndaj lirisë së shprehjes.

“Është akt qyqar që Gruevski t’i instrumentalizojë të rinjtë që të kryejnë vepra të pistë, duke i ekspozuar ata dhe familjet e tyre në rrezik për interesat e veta politike. Paralajmërojmë se këto provokime mund të përshkallëzohen në dhunë fizike ndaj gazetarëve me pasoja të paimagjinueshme. Është e paparamenduar në shekullin 21 në Maqedoni gazetarët të ekspozohen në rrezik dhe torturim për qëndrim të nxjerrë publikisht. Kjo fushatë e turpshme ka për qëllim që t’i frikësojë dhe heshtë gazetarët dhe qytetarët tjerë që nuk mendojnë si pushteti. Gruevski mirë e din se vetëm qytetarë të painformuar mund të manipulohen lehtë dhe të futen në konflikt”, thuhet në reagim.

Shoqata më e vjetër e gazetarisë në vend i bën thirrje Gruevski “që të ndërpres me përhapjen e gjuhës së urrejtjes që nxit dhunë dhe t’i qetësojë ithtarët e vet”. Kjo thirrje e SHGM-së ka të bëjë me të gjithë politikanët dhe figurat publike që të përmbahen nga ky fjalor jo i duhur.

SHGM apelon të gjithë gazetarët dhe mediat të informojnë profesionalisht dhe të mos i hedhin zjarrin benzinë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.