fbpx

Kukan, Flekenshtajn dhe Uajgl do të rekomandojnë PE të anulojë miratimin e raportit

-

I bëjmë thirrje kryetarit dhe partive politike që të respektojnë vendimin demokratik të qytetarëve të vendit dhe pa anulim të mëtutjeshëm të pranojnë çdo shumicë parlamentare, thuhet në deklaratën e përbashkët të treshes euro- parlamentare, Eduard Kukan, Knut Flekenshtajn dhe Ivo Uajgl lidhur me ngjarjet aktuale politike në Maqedoni.

“Siç kemi treguar disa herë së bashku me komisarin Han, presim qeveria e re të bazohen në konsensus gjithëpërfshirës, reformues dhe bashkëpunim ndëretnik. Apelojmë të ketë përgjegjësi nga presidenti dhe partitë politike të përmbahen nga çfarëdo deklarata apo veprime provokuese. Epilogu i zgjedhjeve dhe vullneti i popullit kanë rëndësi elementare që të mundësohet vazhdimi i proceseve demokratike, siç pritet nga një shoqëri demokratike, thuhet në kumtesën e treshes evropiane.

Kukan, Flekenshtajn dhe Uajgl në kumtesë më tej thonë se ngjarjet e fundit mund të kenë ndikim të madh edhe në perspektivën ekonomike të vendit.

“Siç qëndrojnë gjërat, ne jemi të obliguar t’i rekomandojmë Parlamentit Evropian të anuloj votimin e planifikuar plenar për Raportin e vendit për vitin 2016”, thuhet më tej.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.