fbpx

Prokuroria nuk ka koment për kërkesën e GNK-së për hetim ndërkombëtarë për Kumanovën

-

“Prokuroria themelore publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit çdo ditë ndërmerr masa dhe aktivitetet në lidhje me ngjarjet e Kumanovës gjatë zbatimit të aksionit policor. Duke pasur parasysh vëllimin e materialit, procedura hetimore është në rrjedhë e sipër. Prokuroria në interes të hetimit nuk mund të jep detaje. Kur do të krijohen kushte, opinioni do të njihet me këto të dhëna”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë publike në pyetjen e “Meta”.

Megjithatë, nga Prokuroria nuk kanë koment për rekomandimin e GNK për hetim të përbashkët mes Maqedonisë dhe Kosovës, për ngjarjet në Kumanovë, me ndihmën e ekspertëve nga BE-ja dhe SHBA-ja, edhe pse “Meta” dërgoi pyetje për atë se cili është qëndrimi i Prokurorisë publike në lidhje me rekomandimin për hetim të përbashkët dhe nëse Prokuroria është e hapur dhe do të pajtohej me një hetim të tillë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.