fbpx
Tags Raport

Tag: raport

DASH: Në Maqedoni ka media të nënshtruara ndaj politikës, sulme ndaj gazetarëve dhe mosbesim të publikut

NjĂ« numĂ«r tĂ« problemeve me kĂ«rcĂ«nime dhe gazetarĂ«, media tĂ« nĂ«nshtruara tĂ« politikĂ«s dhe interesave ekonomike dhe mosbesim tĂ« opinionit nĂ« media, janĂ« njĂ« pjesĂ« e problemeve mĂ« tĂ« mĂ«dha qĂ« i ka theksuar raporti i gjendjes me tĂ« drejtat e njerĂ«zve pĂ«r vitin 2017 pĂ«r MaqedoninĂ«, qĂ« e ka pĂ«rgatitur, Departamenti i Shtetit tĂ« SHBA-sĂ« (DASH), njofton Portalb.mk. “Kushtetuta siguron liri tĂ«...

AKE-ja dhe ASHAAM-i të punojnë që mediat të mos instrumentalizohen nga politika

Informimi i pamjaftueshëm ose joadekuat i qytetarëve për punën e tyre ose për veglat nëpërmjet të të cilave qytetarët mund të reagojnë për punën e mediave ose të operatorëve të telekomunikimit është vërejtja kryesore që u theksuar për punën e Agjencisë për komunikime elektronike (AKE) dhe Agjencia për shërbime audio dhe audio-vizuale mediatike (ASHAAM). Në prezantimin e sotëm të raportit...

Raporti i PE: Maqedonia në fund të listës për lirinë e mediave në Ballkan

Maqedonia gjendet nĂ« pozitĂ«n e fundit nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor nĂ« pjesĂ«n e respektimit tĂ« lirive mediatike, vlerĂ«son “Qendra hulumtuese pranĂ« Parlamentit Evropiane”, qĂ« nĂ« maj tĂ« kĂ«tij viti publikoi raportin pĂ«r situatĂ«n me lirinĂ« e fjalĂ«s nĂ« vendet e Ballkanit, njoftoi sot Shoqata e GazetarĂ«ve tĂ« MaqedonisĂ« (SHGM). “Trendi i erozionit tĂ« lirisĂ« sĂ« mediave Ă«shtĂ« i dukshĂ«m sidomos nĂ«...

Komiteti i Helsinkit në bazë të raportit për ngjarjet në Kuvend, kërkon aksion nga Prokuroria

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut në R. e Maqedonisë ka përpiluar raport të posaçëm për dhunën dhe rrahjet në Kuvendin e vendit më 27 prill, me të cilin dëshiron të njoftojë opinionin saktë për të gjitha veprat penale, mes të cilave edhe tentim për vrasje. Njëkohësisht, Komiteti i Helsinkit me raportin nga MPB dhe Prokurorinë Themelore Publike...

Banka Botërore parasheh rritje më të ulët ekonomike për Maqedoninë në rajon

Banka Botërore për Maqedoninë parasheh rritje ekonomike prej 2,8%, që është më e ulët në rajon, thuhet në raportin e rregullt ekonomik për Ballkanin Perëndimor. Rritja, siç përmendet në rajon, dukshëm ka pësuar rënie si pasojë e investimeve të ulëta, të cilat i goditi kriza politike. Rritjen kryesisht e lëvizin ndërtimtaria përmes investimeve publike (autostradat). Deficiti fiskal ka shënuar rënie, por...

“Amnesty International”: PSP vazhdon tĂ« ballafaqohet me presione

PSP qĂ« u themelua nga Kuvendi nĂ« vitin 2015-tĂ« qĂ« tĂ« hetoj pĂ«rfshirjen e funksionarĂ«ve nĂ« skandalin me pĂ«rgjimet dhe pĂ«rfshirjen e politikanĂ«ve nĂ« krim, vazhdon tĂ« ballafaqohet me presione gjatĂ« kryerjes sĂ« punĂ«s, qĂ«ndron nĂ« Raportin e “Amnesty International” pĂ«r gjendjet me tĂ« drejtat e njeriut pĂ«r vitin 2016/17. “NĂ« tetor (vitin e kaluar v.j) parlamenti i tranzicionit, refuzoi...

PDSH nesër do të diskutoj për rezultatet zgjedhore dhe për kongresin e jashtëzakonshëm të partisë

Kuvendi qendror i PDSH-së nesër me përbërje të gjerë do të mbaj takim në Komunën e Tetovës. Zyrtarisht nga partia nuk bëjnë të ditur cilët janë pikat për të cilat do të diskutoj trupi më i lartë i partisë. Sipas burimeve të PDSH-së, Kuvendi qendror në takimin e nesërm do të shqyrtoj dhe pritet të miratoj raportin nga zgjedhjet e...

Dy fëmijë këtë javë kanë vdekur nga gripi, njofton ISHP

Gjatë javës janë regjistruar dy raste të vdekjes nga gripi, njoftuan sot nga Instituti i shëndetit publik, që prezantoi raportin për gjendjen me gripin për periudhën 1-8 janar. Sipas raportit, bëhet fjalë për fëmijë të moshës tre dhe katër vjeç nga Kërçova dhe Gostivari, të cilët janë hospitalizuar në Klinikën për sëmundje të fëmijëve në Shkup, në repartin për kujdes...

OSBE: Zgjedhjet kaluan mirĂ«, por shteti patjetĂ«r duhet t’i pĂ«rforcoj institucionet

Dita zgjedhore kryesisht kaloi mirë ndërsa nëse nuk ka ankesa, institucionet dhe shteti duhet të ballafaqohen me to, deklaroi përfaqësuesi special i OSBE-së, Roberto Bateli, gjatë prezantimit të rezultateve fillestare për rrjedhën e procesit zgjedhor. Në konkluzionin e përbashkët të vëzhguesve ndërkombëtarë theksohet se qytetarët e kanë kuptuar rëndësinë dhe rolin e zgjedhjeve ndërsa politikanët tani duhet të shfrytëzojnë mundësinë...

 “Human Rights Watch”: NĂ« Maqedoni Qeveria pĂ«rmes reklamave bĂ«n presion nĂ« media

GazetarĂ«t nga Ballkani PerĂ«ndimor ballafaqohen me ambient armiqĂ«sor qĂ« e vĂ«shtirĂ«son aftĂ«sinĂ« e tyre pĂ«r informim kritik, thuhet nĂ« raportin mĂ« tĂ« ri tĂ« OJQ-sĂ« “Human Rights Watch” pĂ«r Ballkanin PerĂ«ndimor. NĂ« raport thuhet se mĂ« shumĂ« se 1 vit prej kur “Human Rights Watch” ka vĂ«rejtur pengesa nĂ« lirinĂ« mediatike nĂ« B e H, Serbi, KosovĂ«, Mal tĂ« Zi...

OSBE/ODIHR: Ka incidente të vogla dhe presione ndaj administratës

Misioni i OSBE/ ODIHR në raportin e fundit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për 11 dhjetor përmend se pa marrë parasysh që zyrtarisht, fushata zgjedhore ka filluar më 21 nëntor, dhe duhet të mbaroj 24 orë para ditës së zgjedhjeve, pjesa më e madhe e partive politike janë mobilizuar me votuesit e tyre edhe para kësaj periudhe,...

 “MOST”: BĂ«hen presione pĂ«r votim dhe prezencĂ« tĂ« administratĂ«s nĂ« mitingje

PĂ«r periudhĂ«n 15 tetor deri 20 nĂ«ntor, asociacioni civil “MOST” i cili vĂ«zhgon periudhĂ«n parazgjedhore ka vĂ«rejtur mosrespektim tĂ« ndarjes sĂ« shtetit dhe partisĂ«, presione ndaj sektorit publik, presione pĂ«r votime dhe keqpĂ«rdorime tĂ« resurseve publike. “NĂ« kĂ«tĂ« periudhĂ« kemi vĂ«rejtur prezencĂ« tĂ« funksionarĂ«ve dhe punĂ«torĂ«ve nĂ« sektorin publik nĂ« manifestime partiake. Gjithsej janĂ« 43 raste nĂ« 26 komuna. JanĂ«...

Qeveria bën dështime reformuese në vend që të zbatoj reforma urgjente

Qeveria s’ka kapacitet reformues ndĂ«rsa Maqedonia po lĂ«viz nĂ« drejtim tĂ« gabuar pasi ka pushtet shumĂ« dominues ekzekutiv, qĂ« ndikon nĂ« gjyqĂ«sor dhe Kuvend, Ă«shtĂ« konkluzioni i debatit “DĂ«shtimet urgjente reformuese” i organizuar nga Fondacioni “ShoqĂ«ria e hapur”- Maqedoni dhe Qendra Maqedonase pĂ«r Arsim Evropiane. Bojan Mariçiq nga kjo qendĂ«r thotĂ« se pas zgjedhjeve agjenda reformuese nuk duhet t’i lihet...

SHGM: Komisioni Evropian me të drejtë vlerëson se ka dhunë ndaj gazetarëve

Shoqata e GazetarĂ«ve tĂ« MaqedonisĂ« pajtohet me vlerĂ«simin e KE-sĂ« se gjendja me lirinĂ« e mediumeve kĂ«tĂ« vit nĂ« Maqedoni Ă«shtĂ« pĂ«rkeqĂ«suar. Komisioni, thonĂ« nga SHGM, me tĂ« drejtĂ« vlerĂ«son se pjesa mĂ« e madhe e mediumeve nĂ« vend nuk kanĂ« pluralizĂ«m politike dhe televizioneve nacionale nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« koordinuar mbĂ«shtesin partinĂ« nĂ« pushtet. “Komisioni konfirmoi se gazetarĂ«t janĂ« tĂ«...

Han: Kriza nĂ« Maqedoni ende s’ka mbaruar

Për Maqedoninë, kriza ende s'është e mbaruar. Ka hapa pozitiv lidhur me Marrëveshjen e Përzhinës, veçanërisht me atë që janë caktuar zgjedhjet më 11 dhjetor dhe që kanë rëndësi vitale për tejkalimin e krizës, deklaroi euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme, pas prezantimit të raportit të progresit. Në pyetjen e "Meta" nëse Kuvendi duhet ta vazhdoj...

Zhbogar: Të gjithë politikanët duhet të krijojnë kushte për zgjedhje kredibile

Pozitive është ajo që rekomandimi për fillimin e bisedimeve ngel edhe më tej, por me një kusht që zgjedhjet të jenë të besueshme dhe Marrëveshja e Përzhinës të zbatohet tërësisht, porositi ambasadori i BE-së në Shkup, Samuel Zhbogar, duke prezantuar raportin më të ri të KE-së për progresin e vendit. Megjithatë, ai përmendi se nuk ka progres në gjyqësor, luftën...

Vërejtjet kryesore të KE: Kriza vazhdon, vendi vuan nga politika e ndarjes

Në vërejtjet kryesore në raportin e Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë përmendet se në vend vazhdon kriza më e madhe politike prej vitit 2001 dhe se vendi vuan nga kultura e ndasive politike dhe mungesa e kapacitetit për kompromise. Këto janë vërejtjet: Marrëdhëniet ndëretnike: Ende të brishtë Shoqëria civile: Luan rol të rëndësishëm në mbështetjen e proceseve demokratike Administrata publike: Vërehet progres,...

Komisioni Evropian ka përsëritur rekomandimin e kushtëzuar për Maqedoninë

Komisioni Evropian edhe kĂ«tĂ« vit ka pĂ«rsĂ«ritur rekomandimin e kushtĂ«zuar pĂ«r anĂ«tarĂ«simin e MaqedonisĂ« nĂ« Bashkimit Evropian. Euro- komisari pĂ«r zgjerim Johanes Han, i cili prezantoi raportin pĂ«r vendin, tha se Maqedonia duhet t’i pĂ«rmbush tĂ« gjitha kushtet e parapara me MarrĂ«veshjen e PĂ«rzhinĂ«s. “S’jemi jashtĂ« nga kriza politike nĂ« kĂ«tĂ« vend, pa marrĂ« parasysh hapat e mirĂ« qĂ« janĂ« bĂ«rĂ«...

Brukseli do të bëj pauzë- raporti i ardhshëm do të jetë në vitin 2018

Komisioni Evropian nesĂ«r do tĂ« publikoj raportin pĂ«r zgjerimin e BE-sĂ« dhe raportin pĂ«r avancimin e vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor, por raport i radhĂ«s, nĂ« vend qĂ« nĂ« vitin e ardhshĂ«m, do tĂ« jetĂ« madje nĂ« vitin 2018, njofton raportuesi i Brukselit pĂ«r “Meta”. Jozyrtarisht, nĂ« KE ekziston lodhje nga raportet nĂ« veçanti duke pasur parasysh se deri mĂ« tani...

Zoran Trajçevski: Kam presione nga më shumë anë, por nuk do të bie pre

Kam presione nga mĂ« shumĂ« anĂ«, konfirmoi pĂ«r “Meta” drejtori i AgjencisĂ« pĂ«r shĂ«rbime audio dhe audio- vizuale (ASHAAV), Zoran Trajçevski, nĂ« pyetjen nĂ«se partitĂ« politike tentojnĂ« tĂ« ndikojnĂ« ndaj tij. “Kam presione nga mĂ« shumĂ« anĂ«, por nuk do tĂ« bie pre dhe do tĂ« punojmĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« profesionale dhe transparente si deri mĂ« tani” shprehet ai. Trupi ad- hok...