fbpx

Raporti i PE: Maqedonia në fund të listës për lirinë e mediave në Ballkan

-

Maqedonia gjendet në pozitën e fundit në Ballkanin Perëndimor në pjesën e respektimit të lirive mediatike, vlerëson “Qendra hulumtuese pranë Parlamentit Evropiane”, që në maj të këtij viti publikoi raportin për situatën me lirinë e fjalës në vendet e Ballkanit, njoftoi sot Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM).

“Trendi i erozionit të lirisë së mediave është i dukshëm sidomos në Maqedoni, e cila shënon rënien më të madhe në renditje kur jemi tek liria e mediave”, thuhet në raport.

Në të, si arsye kryesore për klimën e keqe mediatike në Maqedoni përmenden disa faktorë gjegjësisht mos- zbatimi i ligjeve ekzistuese, mediat në pronësi të personave të afërt me pushtetin, dhuna e shtuar ndaj gazetarëve, klientelizmi, politizimi dhe korrupsionit si dhe mungesa e vullnetit politik për promovimin e pluralizmit në media.

“PE bën thirrje për rol proaktiv të organizatave profesionale dhe trupave vet- rregullues, përmirësimin e efikasitetit të sistemit gjyqësor, përkushtimin politik dhe rolin më të madh të shoqërisë civile, që në afat të gjatë të gjithë së bashku duhet të kontribuojnë për përmirësimin e klimës mediatike”, thuhet në njoftimin e SHGM-së.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.