fbpx

Zhbogar: Të gjithë politikanët duhet të krijojnë kushte për zgjedhje kredibile

-

Pozitive është ajo që rekomandimi për fillimin e bisedimeve ngel edhe më tej, por me një kusht që zgjedhjet të jenë të besueshme dhe Marrëveshja e Përzhinës të zbatohet tërësisht, porositi ambasadori i BE-së në Shkup, Samuel Zhbogar, duke prezantuar raportin më të ri të KE-së për progresin e vendit.

Megjithatë, ai përmendi se nuk ka progres në gjyqësor, luftën kundër korrupsionit dhe mediat.

“Nuk kishte progres në gjyqësor në krahasim me raportin e vitit të kaluar, si dhe çështjet që i përmbajnë rekomandimet për prioritetet reformuese. Korrupsionit gjithashtu është prezent në shumë fusha dhe po bëhet problem serioz, këtu nuk kishte progres krahasuar me rekomandimet e mëhershme. Kapacitetet për menaxhim efektiv me korrupsionin nuk mjaftojnë dhe ekzistojnë involvim politik në trupat përkatës. Nuk kishte njëashtu progres lidhur me luftën ndaj korrupsionit, nevojitet efikasitet më i mirë në luftën ndaj larjes së paravve dhe më shumë hetime financiare si dhe gjatë konfiskimit të pronës. Liria e mediumeve është sfidë serioze në klimën politike, edhe krahas shenjave inkurajuese, mungonte informim i baraspeshuar ndërsa nuk kishte transparencë e plotë në reklamimin qeveritar. Duhet të ndërpriten sulmet dhe frikësimet ndaj gazetarëve” deklaroi Zhbogar.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.