fbpx
Tags Rekomandim

Tag: rekomandim

Sheqerinska: Me shumë punë shpëtuam rekomandimin

Jemi të lumtur që me shumë mund, përkushtim të sinqertë ndaj qytetarëve dhe Maqedonisë, arritëm ta shpëtojmë rekomandimin e KE-së për Maqedoninë, tha sot në konferencën shtypi zëvendës- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska. “Përfaqësues të lartë dhe anëtarë të Qeverisë e kanë keqpërdorur fuqinë e tyre në të gjitha sferat. Gjyqësi, media, procesin zgjedhorë, trupat rregullatorë. Ka drejtësi selektive, korrupsion...

LSDM: Rekomandim të kushtëzuar sepse as Brukseli më nuk i beson Gruevskit

Rekomandimi i BE-së për fillimin e bisedimeve është i kushtëzuar sepse as Brukseli më nuk i beson Gruevskit, thonë nga LSDM-ja opozitare pas publikimit të raportit të KE-së për progresin e vendit. “Përfaqësues të lartë dhe anëtarë të Qeverisë e kanë keqpërdorur fuqinë e tyre në të gjitha sferat. Gjyqësi, media, procesin zgjedhorë, trupat rregullatorë. Ka drejtësi selektive, korrupsion të...

Han: Maqedonia mori rekomandim me kusht që të zbatoj Marrëveshjen e Përzhinos

“Maqedonia mori rekomandim për fillimin e bisedimeve për hyrje në BE, por me dy kushte. I pari, që tërësisht të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos dhe i dyti, që të zbatohen reformat e nevojshme”, theksoi në prezantimin e sotëm të raportit të Maqedonisë, euro- komisari Han. “Në Maqedoni ekziston sistem i mirë ligjvënës- juridik. Mirëpo, sistemi politik është i përfshirë në...

Ahmeti i dërgon letër Hanit: Përsëritni rekomandimin për Maqedoninë

“Ju bëj thirrje që të përsëritni rekomandimin e Komisionit për hapje e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë në BE dhe bashkërisht me miqtë nga Uashingtoni si dhe vendet- anëtare të BE-së, ta ktheni fokusin në zgjidhjen e çështjeve të emrit dhe hapjen e perspektivës euro- atlantike të Maqedonisë”, thuhet në letrën që lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ia ka...

Zaev nuk pret shtyrje të zgjedhjeve

LSDM do të bëj çmos që të ketë sukses Marrëveshja e Përzhinos dhe mos ta humbim rekomandimin e BE-së, deklaroi sot lideri i LSDM-së Zoran Zaev para fillimit të debatit në suazat e projektit “Vizioni për Maqedoni”. Ai tha se LSDM vazhdon të jetë i angazhuar ndaj marrëveshjes dhe përmbushjes së obligimeve. “Kemi vetëm disa ditë që të merremi vesh dhe...

Prokuroria nuk ka koment për kërkesën e GNK-së për hetim ndërkombëtarë për Kumanovën

“Prokuroria themelore publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit çdo ditë ndërmerr masa dhe aktivitetet në lidhje me ngjarjet e Kumanovës gjatë zbatimit të aksionit policor. Duke pasur parasysh vëllimin e materialit, procedura hetimore është në rrjedhë e sipër. Prokuroria në interes të hetimit nuk mund të jep detaje. Kur do të krijohen kushte, opinioni do të...

Poposki: Vizita e Kozias është hap i mençur i diplomacisë greke

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Popovski, e ka vlerësuar si shumë të dobishme vizitën e nesërme me ministrin e Jashtëm grek Nikos Kodzias. Ai theksoi se në këtë moment të dy vendet janë larg nga një zgjidhje për kontestin për emrin, por kjo nuk duhet të pengojë që të bashkëpunojnë në fusha të tjera dhe të kenë marrëdhënie të...

Stanishev: Kriza do t’i rrezikoj euro- integrimet e Maqedonisë

Socialistët evropian konsiderojnë se fillimi i bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në BE mund të ketë ndikim pozitiv ndaj vendeve dhe të ofroj nxitje për përparim në fushat problematike, përfshirë edhe çështjet e hapura dypalëshe, deklaroi zëvendës- kryetari i Komitetit të përbashkët për bashkëpunim parlamentar të BE-së dhe Maqedonisë, euro- deputeti bullgar dhe lideri i PSE, Sergej Stanishev. -Ky vendim,...