fbpx
Tags препорака

Tag: препорака

Deri tani negocionin, prej nesër fillon zbatimi praktik i Marrëveshjes së Përzhinos

Pas disa javëve bisedime, partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten në orët e hershme arritën marrëveshje për të gjitha pikat e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, që duhet të filloj të zbatohet që nesër. Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi së bashku me ekipet e tyre arritën marrëveshje për Kodin zgjedhor, kompetencat...

Ahmeti i dërgon letër Hanit: Përsëritni rekomandimin për Maqedoninë

“Ju bëj thirrje që të përsëritni rekomandimin e Komisionit për hapje e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë në BE dhe bashkërisht me miqtë nga Uashingtoni si dhe vendet- anëtare të BE-së, ta ktheni fokusin në zgjidhjen e çështjeve të emrit dhe hapjen e perspektivës euro- atlantike të Maqedonisë”, thuhet në letrën që lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ia ka...

Houit për “Meta”: Maqedonia nuk ka rënë, por edhe më tej qëndron në zgrip të humnerës

Deputeti evropian dhe ish raportuese i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Riçard Houit, në intervistë për “Meta” vlerësoi se është shumë vonë që të fitohet rekomandim pozitiv, por se dera e BE-së nuk është e mbyllur. Ai i bëri thirrje partisë në pushtet, të kryeministrit Nikolla Gruevski t’i zbatoj obligimet e marra me qëllim që ta kthej vendin në rrugën...

¬Poposki për REL: Rekomandimi është cenuar për shkak të bllokimit të Kuvendit

Dialogu aderues në nivel të lartë mes Maqedonisë dhe BE-së asnjëherë nuk është ndaluar. Ai zhvillohet njëjtë siç zhvillohet edhe reformat në të gjitha fushat që i mbulon, thotë ministri i jashtëm, Nikolla Poposki për "Radio Evropën e Lirë". Në pyetjen nëse është rrezikuar rekomandimi për hyrjen e Maqedonisë në BE, Poposki me përgjigje: “Kuptohet se rekomandimi është rrezikuar. Maqedonia nuk...

Pas gjashtë vitesh, Maqedonia mund ta humb rekomandimin për negociata

Në një bisedë telefonike për televizionin  "Тelma", raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Ivo Vajgl, thotë se Maqedonia mund ta humb rekomandimin për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian nëse nuk e zgjidh krizën politike. Ai paralajmëron se në Bashkimin Evropian po rritet skepticizmi për kapacitete demokratike në Maqedoni dhe është e mundur që pas gjashtë vitesh, vendi ta humbas...

Stanishev: Kriza do t’i rrezikoj euro- integrimet e Maqedonisë

Socialistët evropian konsiderojnë se fillimi i bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në BE mund të ketë ndikim pozitiv ndaj vendeve dhe të ofroj nxitje për përparim në fushat problematike, përfshirë edhe çështjet e hapura dypalëshe, deklaroi zëvendës- kryetari i Komitetit të përbashkët për bashkëpunim parlamentar të BE-së dhe Maqedonisë, euro- deputeti bullgar dhe lideri i PSE, Sergej Stanishev. -Ky vendim,...