fbpx
Tag: Thirrje

tag: thirrje

Mogerini dhe Han: Dhuna në Kuvend është e papranueshme, apelojmë për maturi

“Në mënyrën më të ashpër dënojmë sulmet e sotme ndaj anëtarëve të Parlamentit në Shkup. Dhuna në Parlament është tërësisht e papranuar dhe bëjmë thirrje për qetësim dhe maturi”, thuhet në deklaratën e përbashkët të përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini dhe euro- komisarit për zgjerim, Johanes Han. Ata i bëjnë thirrje MPB-së...

Zhbogar: OJQ-të në Maqedoni janë cak i akuzave që përdoren për pikë politike

Shoqëria civile në Maqedoni është cak i akuzave publike politike që përdoren për pikë politike ndërsa aktivistët civil diskreditohen dhe etiketohen. Këtë sot e ka deklaruar euro- ambasadori Samuel Zhbogar në Shtip, në suazat e promovimit të thirrjes së re të BE-së për OJQ-të në vend, që kushton 5 milionë euro. “Kjo thirrje vjen në kohën e sfidës për shoqërinë...

Avokati i popullit: Të ndalojnë përpjekjet për involvim politik të nxënësve

Avokati i popullit të R. së Maqedonisë sot, përmes njoftimit ka shprehur shqetësimin serioz për përpjekjen e involvimit të fëmijëve në protestat që po organizohen në më shumë qytete të vendit. Obdusmani njëkohësisht dënon pjesëmarrjen e njerëzve udhëheqës të shkollave dhe apelon deri tek Këshillat e shkollave, kryetarëve të komunave, Inspektoratin shtetërore arsimor dhe Ministrinë e arsimit menjëherë, secili në...

DBM kërkon kongresmeni Rorabaker të ndërrohet shkaku i deklaratës për Maqedoninë

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i bëri thirrje kryetarit të Kongresit të SHBA-së, Pol Rajan dhe liderit të shumicës në Kongres, Kevin Mekarti, urgjentisht ta ndërrojnë kongresmenin Dana Rorabaker (përfaqësues republikan nga Kalifornia) nga posti i kryetarit të Nënkomitetit për çështje evropiane, për shkak të deklaratës së tij në intervistë për “Vizion Plus” nga Tirana. Nga DBM thonë se Rorabaker...

Zaev apelon deri tek partitë shqiptare të mos bëjnë koalicion me Gruevskin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot u bëri thirrjeve partive shqiptare që kanë fituar mandate deputetësh të mos të bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-në dhe liderin e saj Nikolla Gruevski sepse në të kundërtën kjo do të thotë mbështetje ndaj regjimit dhe diktaturës. “Të gjitha partitë patjetër të respektojnë vullnetin e shumicës së qytetarëve në zgjedhjet e fundit për ndryshime....

Diplomatët maqedonas kërkojnë hetim për nekrologët me ambasadorët

  Sindikata e shërbimit diplomatik të Maqedonisë i bën thirrje Prokurorisë publike që të hetoj rastin me publikimin e nekrologëve nga ish ambasador dhe aktual në Maqedoni në faqen e internetit “Imgur”. Prej atje thonë se Prokuroria publike duhet të vlerësoj nëse bëhet fjalë për “kërcënim serioz” që sanksionohet me nenin 420, paragrafi 1 nga Kodi penal, me dënim me burg. Nga...

VMRO DPMNE ka publikuar kandidatët për kryetarë komune për zgjedhjet lokale 2017-të

Partia e VMRO DPMNE-së ka shpallur thirrje publike për kryetarë për zgjedhjet e ardhshme lokale, që pritet të mbahen vitin e kaluar. Siç thuhet në thirrje, ajo ka të bëjë me 84 komunat ndërsa kryetar mund të jetë çdo qytetar i cili i plotëson kushtet sipas Kushtetutës dhe ligjit, të jetë anëtari i VMRO DPMNE-së apo qytetar që nuk...

Banorët e Shtipit do të dhurojnë mjete për anëtarët e dënuar të “Revolucionit shumëngjyrësh”

Një kuti për mjete sot do të vendoset në kafenenë “Karma Kafe” në qendër të Shtipit ku qytetarët do të mund të dhurojnë mjete për t’i paguar gjobat në vlerë prej 1300 euro, që janë shqiptuar ndaj anëtarëve të “Revolucionit shumëngjyrësh”. “Janë gjobitur për shkatërrimin e objekteve me ngjyrë. Kanë ngjyrosur? E çfarë nëse kanë ngjyrosur, në këtë mënyrë vetëm...

Veliçkovski: Të tregojmë se nga ardhmëria jonë intelektuale mësuam leksionin!

Kryetari i partisë Liberale, Ivon Veliçkovski apeloi tek të gjithë liberalët, anëtarët dhe simpatizantët e partisë, si dhe te qytetarët e papërcaktuar politikisht të marrin pjesë në marshin studentor të organizuar nga “Plenumi Studentor” “Për 10 dhjetor është caktuar marshi studentor në organizim të “Plenumit Studentor”. Studentët I kundërvihen vendimit të qeverisë për të ashtuquajturën “testimi ekstern në arsimin e...