fbpx
Tag: Ambasadorë

tag: ambasadorë

Plomp: Presim zhvillime pozitive javën e ardhshme

I vetmi nga ambasadorët që dha deklaratë për mediat pas takimit me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferin ishte ambasadori i Holandës, Vauter Plomp. Ai shkurt tha se takimi ka qenë i shkëlqyeshëm dhe se javën e ardhshme pret zhvillime pozitive. "S'kam mesazh për momentin, por kishim takim të mirë, inkurajues dhe të shkëlqyeshëm dhe shpresojmë të ketë lëvizje pozitive javën...

Beogradi këmbëngul në BE për zgjidhje të qetë të krizës në Maqedoni

Diskursi publik i cili thërret në dhunë, në mungesë të dialogut esencial mes Beogradit dhe Prishtinës dhe mos- stabiliteti në Maqedoni, paraqesin kërcënim serioz dhe të hapur për qetësi në Evropën Juglindore- është porosia kryesore e dokumentit jozyrtar që ministrja serbe për integrime evropiane, Jadranka Joksimoviq dhe drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq, ia kanë dorëzuar ambasadorëve të...

Ambasadorët Ahmetit ia kanë konfirmuar mbështetjen për formimin e qeverisë së re

Lideri i Bashkimit Demokratike për Integrim, Ali Ahmeti sot në selinë e partisë në Reçicë të Vogël të Tetovës ka realizuar takim me ambasadorin e Britanisë së Madhe Çarls Garet, të Holandës Vauter Plomp, Suedisë Mats Stefanson dhe me Marko Akvatiçi nga ambasada e Gjermanisë, njoftojnë nga partia. "Në takim mysafirët përshëndetën zgjedhjen e Kryeparlamentarit nga mazhoranca e re në...

Gruevski në Facebook: Nëse votohet kjo qeveri, do të jetë qeveri e një ambasadori

Parimi i koalicionit “fituesi me fituesin” me hapin e BDI-së është shkatërruar përgjithmonë. Askush, madje as VMRO DPMNE në të ardhmen nuk do të ketë obligim që të bëj koalicion me fituesin, deklaroi lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në statutin e tij në Facebook. “Kjo qeveri është bërë me presion të fuqishëm të jashtëm ndaj BDI-së, ku morën pjesë...

Ivanov: Është shumë e rëndësishme që sa më shpejtë të kemi Qeveri

Presidenti i RM-së, Gjorgje Ivanov sot shtroi drekën tradicionale të punës me ambasadorët e vendit, anëtarë të grupit të Vishegradit. Në takim morën pjesë ambasadorët e Polonisë, Çekisë, Sllovakisë dhe Hungarisë. Bashkëfolësit biseduan për thellimin e bashkëpunimit të ndërsjellë, për gjendjen aktuale politike në Maqedoni dhe procesin e anëtarësimit në BE dhe NATO. “Lidhur me gjendjen politike, në takim u theksua se...

VMRO DPMNE: Do të vazhdojmë me bashkëpunimin me ambasadorët-miq të Maqedonisë

VMRO DPMNE përmes njoftimit porosit se nuk është kundër ambasadorëve, “por parimisht reagon kur disa ambasadorë do t’i tejkalojnë autorizimet e tyre dhe veprojnë si ndërrim për deputetë dhe qeverinë e zgjedhur nga qytetarët”. “Intelektualët e vet-shpallur kujdestar dhe mercenarë të Sorosit nuk duhet të kenë frikë, VMRO DPMNE nuk është kundër ambasadorëve, por parimisht reagon kur disa ambasadorë do...

Plomp: Jam i shqetësuar për atmosferën e përgjithshme të gjuhës së urrejtjes

Ambasadori i Mbretërisë së Holandës, Vauter Plomp në emisionin “360 gradë” njoftoi se të gjitha vendet ambasadorët e të cilave u publikuan me nekrologë në rrjetin social “Imgur”, u kanë bërë thirrje ambasadorëve maqedonas në shtetet e tyre dhe u kanë kërkuar sqarim për skandalin diplomatik. “Unë personalisht nuk ishte edhe aq i tronditur nga këto fotografi. Por, ministria ime...

Zaev apelon deri tek partitë shqiptare të mos bëjnë koalicion me Gruevskin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot u bëri thirrjeve partive shqiptare që kanë fituar mandate deputetësh të mos të bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-në dhe liderin e saj Nikolla Gruevski sepse në të kundërtën kjo do të thotë mbështetje ndaj regjimit dhe diktaturës. “Të gjitha partitë patjetër të respektojnë vullnetin e shumicës së qytetarëve në zgjedhjet e fundit për ndryshime....

Diplomatët maqedonas kërkojnë hetim për nekrologët me ambasadorët

  Sindikata e shërbimit diplomatik të Maqedonisë i bën thirrje Prokurorisë publike që të hetoj rastin me publikimin e nekrologëve nga ish ambasador dhe aktual në Maqedoni në faqen e internetit “Imgur”. Prej atje thonë se Prokuroria publike duhet të vlerësoj nëse bëhet fjalë për “kërcënim serioz” që sanksionohet me nenin 420, paragrafi 1 nga Kodi penal, me dënim me burg. Nga...

VMRO DPMNE dënon fotografitë mortore të ambasadorëve të publikuara në internet

VMRO DPMNE dënoi publikimin dhe përhapjen e nekrologëve për ambasadorëve dhe diplomatëve të disa shteteve. Nga partia thonë se ky akt është i papranueshëm dhe i palejuar dhe se në të ardhmen patjetër duhet të ndalohet. “VMRO DPMNE dënon fjalorin e urrejtjes të disa gazetarëve të afërt me LSDM-në, që publikisht po publikohet nëpër portalet nën kontrollin e partisë. Thirrja...

Ambasadorët Orav, Geret dhe Plomp nuk besojnë se mund të ketë zgjedhje të besueshme

Euroambasadori Aivo Orav dhe ambasadori britanik Charles Garret gjatë vizitës së sotme në Gjevgjeli porositën se nevojitet sa më shpejtë një zgjidhje për krizën politike në Maqedoni. Orav shprehu keqardhje që ajo ende nuk është arritur. ‘Vërejmë se shumica e partive politike nuk do të marrin pjesë në zgjedhje, se lista zgjedhore nuk është pastruar tërësisht, reforma e mediave shkon...

Ivanov i ka njoftuar ambasadorët evropian për motivet e vendimit për falje

Presidenti Ivanov sot ka pasur takim me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së në Maqedoni, në të cilën janë shkëmbyer mendime dhe informata në lidhje me krizën politike. Në takim Ivanov i ka njoftuar ambasadorët me motivet pse e ka marrë vendimin për faljen e politikanëve. Ambasadorët kanë shprehur shqetësimin e shteteve që i përfaqësojnë lidhur me krizën politike. Në takim...

Nëse të gjithë punojnë me përkushtim, më 5 qershor mund të ketë zgjedhje të besueshme, vlerësoi Bejli

Ambasadori amerikan Xhes Bejli para qendrës së BE-së në vend tha se është mirë që është marrë vendim që të shtyhen zgjedhjet dhe të njëjtat të mbahen më 5 qershor. Ai theksoi se të gjithë duhet të jenë të përkushtuar që zgjedhjet të jenë të besueshme dhe demokratike. Duke u përgjigjur në pyetje nga gazetarët, çfarë nëse ndonjëra prej partive...

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Gruevski paralajmëron sikur të jetë kryeministër: Bursa për 100 studentët më të mirë

Kreu i VMRO DPMNE-së paralajmëroi masën e re dedikuar të rinjve, apo “Ambasadorë të rinj”. Masa ju dedikohet nxënësve të shkollave të mesme që do të fitojnë çmim në një prej 12-të olimpiadave ndërkombëtare shkencore. “Për medalje të artë, nxënësi i shkollës së mesme do të merr 12.000 denarë çdo muaj, 1 vit të plotë. Për medalje të argjendtë fituesi do...

Muaji shkurt- muaj me pesë data kyçe politike

Përmbushja e pesë afateve i pret këtë muaj politikanët, grupet e punës dhe institucionet kompetente për zbatimin e zgjedhjeve. Më 2 shkurt (nesër) grupet e punës pritet të mbajnë takim me ndërmjetësin Piter Vanhoute, ku VMRO DPMNE pritet të tregoj nëse e pranon propozimin e LSDM-së, opozita t’i tërheq vërejtjet për metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore nëse partia në...

Bejl dhe Orav letër Dimitrievkit për zgjedhje korrekte

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së në Maqedoni Xhes Bejli dhe Aivo Orav, kryeministrit teknik Emil Dimitriev i kanë dorëzuar letër me kriteret që duhet të plotësohen për mbajtjen e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Kriteri i parë është që deri më 19 shkurt KSHZ të jetë e siguruar me personal dhe financat e nevojshme dhe në Listën zgjedhore patjetër duhet të...

Poposki: Presim që policia greke në kufi të mundësojë qarkullimin

Ministri e punëve të jashtme, Nikolla Poposki, sot pas takimit me ambasadorët e vendeve të BE-së, tha se imigrantët të cilët disa ditë presin  të hynë në vend nuk do t'iu lejohet të hyjnë dhe se pritet që policia greke të bëjë seleksionimin e qëllim që të mund të qarkullojnë ata që ikin nga vatrat e luftës. Poposki tha...

Diplomatët shprehën shqetësim dhe qortuan Qeverinë

Ambasadorët e ShBA-ve, Britanisë së Madhe, Francës, Italisë, Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian shprehën ngushëllimet e tyre qytetarëve të Maqedonisë për vdekjen tragjike të policëve të cilët u vranë në Kumanovë dhe keqardhje për banorët e Kumanovës. Pas takimit me kryeministrin Nikola Gruveski në një deklaratë të përbashkët thanë se do të ofrojnë ndihmën e tyre në cilën do formë të...

Brazili dhe Holanda kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Indonezia

Brazili dhe Holanda kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Indonezia pasi autoritetet e këtij vendi kanë ekzekutuar gjashtë persona të burgosur për posedimin e drogës, lajmërojnë agjencitë botërore. Duke injoruar apelet për t’i amnistuar, mbrëmë reparti gjuajtës ka kryer dënimin me vdekje ndaj gjashtë personave, midis të cilëve edhe një shtetas indonezian ndërsa të tjerët janë shtetas të huaj nga...