fbpx
Tag: амбасадори

tag: амбасадори

RVM, deri në 80% të shefave të misioneve diplomatike do të jenë diplomatë të karrierës

Ministria e Punëve të Jashtme ka hartuar një projektligj për punët e jashtme në të cilin përcaktohen kriteret për zgjedhjen e ambasadorëve, përkatësisht përcaktohet se të paktën 80 përqind të numrit të përgjithshëm të shefave të misioneve diplomatike-konsullore duhet të emërohen nga radhët e diplomatëve të karrierës, njofton Meta.mk. “Për ambasador të jashtëzakonshëm dhe të autorizuar, përkatësisht konsull i...

VMRO DPMNE: Do të vazhdojmë me bashkëpunimin me ambasadorët-miq të Maqedonisë

VMRO DPMNE përmes njoftimit porosit se nuk është kundër ambasadorëve, “por parimisht reagon kur disa ambasadorë do t’i tejkalojnë autorizimet e tyre dhe veprojnë si ndërrim për deputetë dhe qeverinë e zgjedhur nga qytetarët”. “Intelektualët e vet-shpallur kujdestar dhe mercenarë të Sorosit nuk duhet të kenë frikë, VMRO DPMNE nuk është kundër ambasadorëve, por parimisht reagon kur disa ambasadorë do...

Plomp: Jam i shqetësuar për atmosferën e përgjithshme të gjuhës së urrejtjes

Ambasadori i Mbretërisë së Holandës, Vauter Plomp në emisionin “360 gradë” njoftoi se të gjitha vendet ambasadorët e të cilave u publikuan me nekrologë në rrjetin social “Imgur”, u kanë bërë thirrje ambasadorëve maqedonas në shtetet e tyre dhe u kanë kërkuar sqarim për skandalin diplomatik. “Unë personalisht nuk ishte edhe aq i tronditur nga këto fotografi. Por, ministria ime...

Zaev apelon deri tek partitë shqiptare të mos bëjnë koalicion me Gruevskin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot u bëri thirrjeve partive shqiptare që kanë fituar mandate deputetësh të mos të bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-në dhe liderin e saj Nikolla Gruevski sepse në të kundërtën kjo do të thotë mbështetje ndaj regjimit dhe diktaturës. “Të gjitha partitë patjetër të respektojnë vullnetin e shumicës së qytetarëve në zgjedhjet e fundit për ndryshime....

Diplomatët maqedonas kërkojnë hetim për nekrologët me ambasadorët

  Sindikata e shërbimit diplomatik të Maqedonisë i bën thirrje Prokurorisë publike që të hetoj rastin me publikimin e nekrologëve nga ish ambasador dhe aktual në Maqedoni në faqen e internetit “Imgur”. Prej atje thonë se Prokuroria publike duhet të vlerësoj nëse bëhet fjalë për “kërcënim serioz” që sanksionohet me nenin 420, paragrafi 1 nga Kodi penal, me dënim me burg. Nga...

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Bejl dhe Orav letër Dimitrievkit për zgjedhje korrekte

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së në Maqedoni Xhes Bejli dhe Aivo Orav, kryeministrit teknik Emil Dimitriev i kanë dorëzuar letër me kriteret që duhet të plotësohen për mbajtjen e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Kriteri i parë është që deri më 19 shkurt KSHZ të jetë e siguruar me personal dhe financat e nevojshme dhe në Listën zgjedhore patjetër duhet të...

Ahmeti u takua me 15 ambasadorë nga vendet e BE-së

Lideri i BDI-së inkurajon zgjidhjen sa më të shpejtë të krizës politike, duke vënë interesat e përgjithshme shtetërore përpara interesave partiake. Pas takimit me 17 ambasadorët e shteteve evropiane dhe Ambasadorin e Bashkimit Evropian, Aivo Orav, Ahmeti theksoi nevojën që palët të reflektojnë në 2-3 ditët në vazhdim. Ahmeti kërkoi respektimin e plotë të Marrëveshjes së 2 qershorit dhe...

Me çfarë kërkesash fillon takimi i sotëm i liderëve?

Takimi i liderëve për sot është paralajmëruar në Klubin e deputetëve. në takim do të marrin pjesë liderët e katër partive më të mëdha; Zoran Zaev nga LSDM, Nikolla Gruevski nga VMRO-DPMNE, Ali Ahmeti nga BDI dhe Menduh Thaçi nga PDSh. Liderët do të ulen në së bashku në tavolinë me Xhes Bejlin, ambasadorin e SHBA-ve, dhe me Aivo Orav...

Ivanovi u takua me ambasadorët e ShBA-vë, BE-së, OSBE-së dhe me përfaqësuesit e NATO-s

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka kërkuar takim me kryetarët e Parlamentit Evropian në Këshillin e Evropës, Martin Shulc dhe Donald Tusk, por jozyrtarisht mësohet se edhe nga Brukseli dhe Strasburgu është refuzuar. Nga kabineti i Ivanovit për “Vest” kanë thënë se takimet mes zyrtarëve të lartë evropian Shulc dhe Tusk ishin planifikuar në fund të muajit. “Ata janë anuluar dhe...